Պետք է շարունակել ջանքերը ԼՂ հայության իրավունքների և անվտանգության նկատմամբ իրականացվող ոտնձգությունների վրա միջազգային ուշադրություն կենտրոնացնելու ուղղությամբ. վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստի սկզբում անդրադարձել է Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակին: Վարչապետն իր խոսքում, մասնավորապես, նշել է.
Լեռնային Ղարաբաղի նախադպրոցական հաստատությունների շուրջ 6000 սաներ, հանրակրթական դպրոցների շուրջ 19 000 աշակերտներ, բուհերի շուրջ 6800 ուսանողներ արդեն մեկ ամիս զրկված են 21-րդ դարի ամենակենսական իրավունքներից մեկից՝ կրթության իրավունքից, որովհետև արդեն մեկ ամիս Լեռնային Ղարաբաղի մանկապարտեզները, դպրոցները, բուհերը փակ են և չեն աշխատում: Վերջին անգամ նման բան եղել էր 44-օրյա պատերազմի ժամանակ, իսկ այն իրավիճակում, երբ հրանոթները չեն կրակում, կրթական հաստատությունները փակվել էին միայն կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով: Այս անգամ, սակայն, COVID-19-ի վիրուսը չէ կրթական հաստատությունների չաշխատելու պատճառը, այլ Ադրբեջանի «բնապահպանական» մտահոգությունները:
Չբավարարվելով Լաչինի միջանցքը փակելով՝ Ադրբեջանը փակում է նաև Լեռնային Ղարաբաղը սնուցող գազի խողովակը, հետո բացում 10 տոկոսով, հետո նորից փակում, հետո բացում, ասենք, 25 տոկոսով և այսպես շարունակ: Ադրբեջանը շարունակաբար կիրառում է նաև գազային ճնշման գործիքը, ինչը, ակնհայտորեն, դատապարտելի է:
Մանակապարտեզների չաշխատելու հաջորդ պատճառը երեխաների համար սահմանված սննդի բացակայությունն է: Սա էլ իր հերթին կապվում է Լաչինի միջանցքի փակման հետ:
Լեռնային Ղարաբաղի կյանքի ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը, որը սահմանվել է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ և որի անխափան գործունեության գրավոր երաշխիքներ են տվել Ադրբեջանական Հանրապետությունը և Ռուսաստանի Դաշնությունը, փակ է արդեն 46 օր: Եվ ինչպես նշեցի վերը, արդեն 46 օր Լեռնային Ղարաբաղի բնականոն կյանքը խաթարված է, և հումանիտար ճգնաժամը ծավալվում է ամբողջ թափով:
Լեռնային Ղարաբաղում էլեկտրական հոսանքի հովհարային անջատումներ են, որովհետև Ադրբեջանը խափանել է նաև Լեռնային Ղարաբաղը հոսանքով ապահովող գծերի աշխատանքը, և բնակչությանն էլեկտրական հոսանք է մատակարարավում միայն տեղի էլեկտրական կայանների արտադրական հզորությունների հաշվին, ինչը բավարար չէ: Բնակչությանն առաջին անհրաժեշտության ապրանքներ մատակարարվում են կտրոնային համակարգով:
Ինչպես նախկինում ասել եմ, այս ամենով Ադրբեջանի իշխանությունը մի նպատակ է հետապնդում՝ կոտրել սեփական Հայրենիքում ապրելու Լեռնային Ղարաբաղի հայության կամքը: Ընդ որում, մեր ունեցած տեղեկություններով, Բաքվի պլանը հետևյալն է՝ Լեռնային Ղարաբաղում տնտեսական, հոգեբանական ճնշումը հասցնել ինչ-որ մի կուլմինացիոն կետի, դրանից հետո մի քանի օրով բացել միջանցքը՝ ակնկալիքով, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայերը զանգվածաբար կլքեն իրենց տները, կրկին փակել միջանցքը և հետո կրկին մի քանի օրով բացել և այսպես այնքան, մինչև վերջին հայը կլքի Լեռնային Ղարաբաղը: Սա, իհարկե, էթնիկ զտման բացահայտ քաղաքականություն է: Եվ պիտի արձանագրեմ, որ եթե մինչ այս միջազգային հանրությունը թերահավատությամբ էր վերաբերվում Լեռնային Ղարաբաղի հայությանն էթնիկ զտումների ենթարկելու Ադրբեջանի մտադրությունների մասին մեր ահազանգերին, հիմա արդեն տեսնում ենք, որ այս ընկալումը դանդաղ, բայց հաստատուն քայլերով միջազգային հանրության շրջանում ավելի է ուժեղանում:
Կարծում եմ՝ այս առումով դեր ունեցավ նաև ս.թ. հունվարի 17-ին խաղաղապահների ուղեկցությամբ Լեռնային Ղարաբաղ վերադարձող երեխաներին ադրբեջանցի դիմակավորված «բնապահպանական ակտիվիստների» կողմից ահաբեկելու տեսանյութը, որը հենց իրենք՝ ադրբեջանցիներն էին տարածել և որն աշխարհում լայնորեն տարածվեց:
Բայց Լեռնային Ղարաբաղի հայությանն իրենց տներից արտաքսելն Ադրբեջանի միակ նպատակը չէ: Այս սադրիչ գործողություններով Ադրբեջանը նպատակ ունի նաև խափանել խաղաղության օրակարգը, խաղաղության բանակցային գործընթացը և նոր պատերազմ հրահրել տարածաշրջանում:
Հասկանալի է, իհարկե, որ Լաչինի միջանցքի փակման և Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը մենք բոլորս շատ էմոցիոնալ ենք տանում: Բայց պիտի կրկին ընդգծեմ այս իրավիճակի շուրջ զսպվածության անհրաժեշտությունը և խաղաղության օրակարգին հակասող բառապաշարի և գործողությունների բացառումը, առավել ևս՝ պետական իշխանության ներկայացուցիչների կողմից:
Մենք շարունակում ենք հետևողական լինել խաղաղության օրակարգի առաջմղման մեր ջանքերում և որևէ սադրանքով մեզ հնարավոր պիտի չլինի շեղել այս օրակարգից: Միևնույն ժամանակ պիտի ընդգծեմ, որ պետք է շարունակել մեր համատեղ ջանքերը, համատեղ ասելով՝ նկատի ունեմ իշխանություն, ընդդիմություն, քաղաքացիական հասարակություն, հայաստանյան և սփյուռքի անհատներ և կազմակերպություններ, Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների և անվտանգության նկատմամբ իրականացվող ոտնձգությունների վրա միջազգային ուշադրություն կենտրոնացնելու ուղղությամբ:
Ուզում եմ նաև շնորհակալություն հայտնել այն երկրներին ու կազմակերպություններին, ովքեր ստեղծված իրավիճակին արձագանքում են օբյեկտիվորեն և անկողմնակալ՝ հենվելով մարդու իրավունքների և երկրների ստնաձնած միջազգային պարտավորությունների վրա:
Ուշադրություն դարձրեք, որ արդեն երկար ժամանակ Ադրբեջանը փորձում է միջազգային հանրությանը համոզել, որ Լաչինի միջանցքն ամենևին էլ փակ չէ, որ Լեռնային Ղարաբաղի գազամատակարարումն ու հոսանքի մատակարարումը դադարեցված չէ: Նախ, ակնհայտորեն, Հայաստանը, նաև Լեռնային Ղարաբաղը հակառակն են պնդում: Կարծում եմ՝ հենց այս հակասությունը դե յուրե լուծելու լավագույն ձևը Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելություն գործուղելն է, և մենք հետևողականորեն պիտի աշխատենք այս ուղղությամբ:
Իսկ, ընդհանուր առմամբ, մեր տարածաշրջանում առկա բոլոր խնդիրների խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի, և մենք առաջնորդվելու ենք հենց այս տրամաբանությամբ, ինչքան էլ հասկանում ենք բոլոր դժվարությունները և բարդությունները:

Необходимо продолжать усилия, чтобы привлечь внимание международного сообщества к посягательствам на права и безопасность армян Нагорного Карабаха: премьер-министр
В начале заседания правительства премьер-министр Никол Пашинян коснулся сложившейся в Лачинском коридоре ситуации. Премьер-министр, в частности, отметил:
Около 6000 воспитанников дошкольных учреждений, около 19 000 учащихся общеобразовательных школ и около 6800 студентов вузов Нагорного Карабаха вот уже месяц лишены одного из важнейших прав 21 века - права на образование, потому что детские сады, школы и университеты в Нагорном Карабахе уже месяц закрыты и не работают. В последний раз подобное происходило во время 44-дневной войны, а в ситуации, когда не стреляли пушки, учебные заведения закрывались только из-за пандемии коронавируса. Однако на этот раз причиной закрытия учебных заведений является не вирус COVID-19, а “экологические” опасения Азербайджана.
Не довольствуясь блокированием Лачинского коридора, Азербайджан также перекрывает газопровод, питающий Нагорный Карабах, то открывает его на 10 процентов, то снова закрывает, то открывает, скажем, на 25 процентов и так далее. Азербайджан также постоянно использует инструмент газового давления, что предосудительно.
Следующая причина, по которой детские сады не действуют, – это отсутствие необходимого питания для детей. Это, в свою очередь, связано с блокированием Лачинского коридора.
Дорога жизни Нагорного Карабаха, Лачинский коридор, который был определен трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года, в рамках которого Азербайджанская Республика и Российская Федерация дали письменные гарантии его бесперебойного функционирования, закрыт уже 46 дней. И как я уже говорил выше, уже 46 дней нарушена нормальная жизнь в Нагорном Карабахе, усугубляется гуманитарный кризис.
В Нагорном Карабахе проводятся веерные отключения, так как Азербайджан также нарушил работу линий электропередач, снабжающих Нагорный Карабах, и население снабжается электроэнергией только за счет производственных мощностей местных электростанций, которых не хватает. Предметы первой необходимости поставляются населению по талонной системе.
Как я уже говорил, при всем этом правительство Азербайджана преследует одну цель: сломить волю армян Нагорного Карабаха жить на своей Родине. При этом, по имеющейся у нас информации, план Баку таков: довести экономическое и психологическое давление в Нагорном Карабахе до определенной кульминационной точки, после чего открыть коридор на несколько дней с расчетом на то, что армяне Нагорного Карабаха массово покинут свои дома, потом снова перекрыть коридор, потом снова открыть на несколько дней, и так до тех пор, пока последний армянин не покинет Нагорный Карабах. Это, конечно, явная политика этнических чисток. И должен констатировать, что если до сих пор международное сообщество скептически относилось к нашим опасениям по поводу намерений Азербайджана подвергнуть армян Нагорного Карабаха этнической чистке, то теперь мы уже видим, что это восприятие медленно, но неуклонно укрепляется среди международного сообщества.
Думаю, в этой связи свою роль сыграло получившее широкое распространение по всему миру видео возвращающихся в сопровождении миротворцев 17 января в Нагорный Карабах детей, которых терроризируют азербайджанские “экологические активисты” в масках, и это видео распространили сами азербайджанцы.
Однако депортация армян Нагорного Карабаха из своих домов – не единственная цель Азербайджана. Этими провокационными действиями Азербайджан также стремится сорвать мирную повестку дня, процесс мирных переговоров и спровоцировать новую войну в регионе.
Понятно, конечно, что все мы очень эмоционально переживаем блокирование Лачинского коридора и возникший в Нагорном Карабахе гуманитарный кризис, однако я должен еще раз подчеркнуть необходимость сдержанности в этой ситуации и исключения лексики и действий, противоречащих мирной повестке дня, особенно со стороны представителей государственной власти.
Мы остаемся последовательными в наших усилиях по продвижению мирной повестки дня, и никакие провокации не могут отклонить нас от этой повестки дня. В то же время должен подчеркнуть, что мы должны продолжать наши совместные усилия, под совместными усилиями я имею в виду правительство, оппозицию, гражданское общество, людей и организации из Армении и диаспоры, чтобы привлечь внимание международного сообщества к посягательствам на права и безопасность армян Нагорного Карабаха.
Также хочу поблагодарить те страны и организации, которые объективно и беспристрастно реагируют на ситуацию, опираясь на права человека и международные обязательства стран.
Обратите внимание на то, что Азербайджан уже долгое время пытается убедить международное сообщество в том, что Лачинский коридор вовсе не заблокирован, что поставки газа и электроэнергии в Нагорный Карабах не перекрыты. Во-первых, очевидно, что Армения и Нагорный Карабах утверждают обратное. Я думаю, что лучший способ де-юре решить этот конфликт – это направить в Нагорный Карабах и Лачинский коридор международную миссию по установлению фактов, и мы должны последовательно работать в этом направлении.
А в целом, альтернативы мирному урегулированию всех существующих в нашем регионе проблем нет, и мы будем руководствоваться именно этой логикой, сколько бы ни осознавали всю сложность и все трудности.