Մեկ օրում Արցախում ականազերծվել է 16 հեկտար տարածք. ՌԴ ՊՆ
Մեկ օրվա ընթացքում Արցախում  հրադադարի ռեժիմի խախտումներ չեն արձանագրվել, ռուսական խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողների նկատմամբ սադրիչ գործողություններ չեն արձանագրվել: Այս մասին հայտնում է ՌԴ ՊՆ-ն ։
Ռուս խաղաղապահների կողմից ապահովվում է քաղաքացիների անվտանգ ուղեկցումը եւ քաղաքացիական ենթակառուցվածքների օբյեկտների վերականգնումը, հումանիտար օգնություն է ցուցաբերվում բնակչությանը:
Հումանիտար ականազերծման կենտրոնի ինժեներա-սակրավորների խմբերով շարունակվում են Լեռնային Ղարաբաղի տարածքի ականազերծման աշխատանքները:
Մեկ օրում մաքրվել է 16 հա տարածք,4 կմ ճանապարհ, 6 տնաշինական շինություն, հայտնաբերվել և դուրս է բերվել 18 պայթյունավտանգ առարկա: Ընդհանուր առմամբ, 2020 թվականի նոյեմբերի 23-ից չպայթած զինամթերքից մաքրվել է 1 642 հա տարածք, 517 կմ ճանապարհ, 1 592 բնակարանաշինություն, այդ թվում ՝ 30 սոցիալապես նշանակալից օբյեկտ, հայտնաբերվել և վնասազերծվել է 25 191 պայթուցիկ նյութ:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 9-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը համատեղ հայտարարություն էին ստորագրել Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների լիակատար դադարեցման մասին: Ադրբեջանական և հայկական կողմերը կանգ են առել գրավյալ դիրքերում, իսկ տարածաշրջանում տեղակայվել են ռուս խաղաղապահներ ։

За сутки в Карабахе разминировано 16 га территории – Минобороны РФ
В течение суток нарушений режима прекращения огня в зоне нагорно-карабахского конфликта не зафиксировано, провокационных действий в отношении военнослужащих российского миротворческого контингента не отмечено. Об этом сообщает Минобороны РФ. Российскими миротворцами обеспечивается безопасное сопровождение граждан и восстановление объектов гражданской инфраструктуры, оказывается гуманитарная помощь населению.
Инженерно-саперными группами Центра гуманитарного разминирования продолжается работа по разминированию территории Нагорного Карабаха.
За сутки очищено 16 га территории, 4 км дорог, 6 домостроений, обнаружено и вывезено для уничтожения 18 взрывоопасных предметов. Всего с 23 ноября 2020 года от неразорвавшихся боеприпасов очищено 1 642 га территории, 517 км дорог, 1 592 домостроения, в том числе 30 социально значимых объектов, обнаружен и обезврежен 25 191 взрывоопасный предмет.
Напомним, 9 ноября президент РФ Владимир Путин, премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент Азербайджана Ильхам Алиев подписали совместное заявление о полном прекращении военных действий в Нагорном Карабахе. Азербайджанская и армянская стороны остановились на занятых позициях, а в регионе были размещены российские миротворцы.