Մասիս Մայիլյանը հանդիպումներ է ունեցել ԱՄՆ կոնգրեսականների հետ
ԱՄՆ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում Արցախի Հանրապետության պատվիրակությունը՝ արտգործնախարար Մասիս Մայիլյանի գլխավորությամբ, առանձին հանդիպումներ է ունեցել հայ-ամերիկյան օրակարգի հետ առնչվող ԱՄՆ Կոնգրեսի հանձնաժողովների ղեկավարների և անդամների հետ։
Մասիս Մայիլյանը բարձր է գնահատել ԱՄՆ օրենսդիրների հաստատուն աջակցությունը Արցախի ժողովրդի շարունակական պայքարին՝ հանուն ազատության, խաղաղության և հայրենի հողում արժանապատիվ կյանքի։
Տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակություն՝ ԱՄՆ Կոնգրեսում Արցախի շահերի առաջմղմանն ուղղված հեռանկարային նախաձեռնությունների շուրջ։ Երկուստեք կարևորվել է Արցախում ԱՄՆ աջակցությամբ մարդասիրական ծրագրերի շարունակականության ապահովումն ու ընդլայնումը, ինչպես նաև նոր՝ զարգացման ծրագրերի իրականացման անհրաժեշտությունը։
Կոնգրեսականների խնդրանքով Մասիս Մայիլյանն անդրադարձ է կատարել Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման գործընթացին և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուրջ վերջին զարգացումներին, Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում տիրող իրավիճակին ու հրադադարի ռեժիմի պահպանման ուղղությամբ հանրապետության իշխանությունների կողմից ձեռնարկվող քայլերին։ Այս համատեքստում ԱՄՆ կոնգրեսականները վերահաստատել են, որ կշարունակեն աշխատել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության գոտում կայունության ապահովման ուղղությամբ։
Կոնգրեսի անդամները պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել ջանքերը՝ միտված Արցախի ապամեկուսացմանը և կայուն զարգացմանը։
Հանդիպումներին մասնակցել են նաև Արցախի Հանրապետության ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Դավիթ Մելքումյանը, ԱՄՆ-ում և Կանադայում ԱՀ մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը։

Министр иностранных дел Арцаха в Вашингтоне провел переговоры с конгрессменами США
В рамках рабочего визита в США делегация Республики Арцах во главе с министром иностранных дел Масисом Маиляном провела отдельные встречи с руководителями и членами комиссий Конгресса США, касающихся армяно-американской повестки.
Масис Маилян высоко оценил твердую поддержку законодателей США последовательной борьбе народа Арцаха во имя свободы, мира и достойной жизни на родной земле.
Состоялся обмен мнениями вокруг перспективных инициатив, направленных на продвижение интересов Арцаха в Конгрессе США. Обе стороны отметили важность обеспечения и расширения гуманитарных программ в Арцахе при содействии США, а также необходимость реализации новых программ развития.
По просьбе конгрессменов Масис Маилян коснулся процесса международного признания Республики Арцах и последних развитий вокруг урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, ситуации на линии соприкосновения вооруженных сил Арцаха и Азербайджана и предпринимаемых властями республики шагов по сохранению режима прекращения огня. В этом контексте конгрессмены США подтвердили, что продолжат работать в направлении обеспечения стабильности в зоне азербайджано-карабахского конфликта.
Члены Конгресса выразили готовность продолжить усилия, направленные на деизоляцию и стабильное развитие Арцаха.
Во встречах приняли участие также заместитель председателя Постоянной комиссии НС Республики Арцах по внешним сношениям Давид Мелкумян, постоянный представитель Республики Арцах в США и Канаде Роберт Аветисян.