«ԼՂ-ում մշակութային ժառանգության ոչնչացման մասին» բանաձևին անտարբեր մնալը կլիներ «անընդունելի պատասխանատվություն կիսում». իտալացի պատգամավորներ
Իտալացի պատգամավորներ, «5 աստղ» շարժման ներկայացուցիչ Ֆաբիո Մասիմո Կաստալդոն և «Լեգա» կուսակցության անդամ Սուսաննա Չեկարդին կարծիք են հայտնել, որ պարտավոր էին աջակցել մարտի 10-ին Եվրախորհրդարանի կողմից ընդունված «Լեռնային Ղարաբաղում մշակութային ժառանգության ոչնչացման մասին» բանաձեւին, քանի որ անտարբեր մնալը կլիներ «անընդունելի պատասխանատվություն կիսում», տեղեկացնում է Agenzia Nova գործակալությունը:
Նշվում է, որ Կաստալդոն ասել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում «Ադրբեջանի իշխանությունները փորձում են բռնի ուժով արմատախիլ անել բնիկ հայ ժողովրդի մշակութային ժառանգությունը»:
«Հուշարձաններ, միջնադարյան վանքեր, եկեղեցիներ, դամբարաններ. հարգանք չկա ոչ ողջերի, ոչ մեռածների նկատմամբ: Անցյալը ջնջելով՝ Ադրբեջանի իշխանությունները ցանկանում են արդարացնել տարածաշրջանի համար իրենց մտածած ապագան, սակայն մենք չենք կարող թույլ տալ, որ դա տեղի ունենա։ Եվրախորհրդարանը պետք է հստակ լինի և խնդրի Ադրբեջանի իշխանություններին անհապաղ վերջ դնել այս բարբարոսական վանդալիզմին և սկսել կառուցողական և ներառական երկխոսություն տարածաշրջանում»,- հավելել է «5 աստղ»-ի ներկայացուցիչը։
Նա նշել է, որ իրենք աջակցում են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելությանը՝ դատապարտելով այդ առաքելությունը խոչընդոտելու Բաքվի գործողությունները: «Պատմությունը չի կարող վերաշարադրվել ծավալապաշտական նկրտումներն արդարացնելու համար: Պարտավոր էինք աջակցել այս բանաձևին, որն ընդունվել է ճնշող մեծամասնությամբ և մեծ կարևորություն ունի»,- եզրափակել է Կաստալդոն։
Չեկարդին նշել է, որ Արցախում հայկական մշակութային ժառանգությանը՝ եկեղեցիներին, թանգարաններին, նաև գերեզմանատներին հասցված վնասը նպատակ ունի է ջնջել մի ողջ ժողովրդի դարավոր հիշողություն: Եվրախորհրդարանի պատգամավորը հայտարարել է, որ անթույլատրելի է համակերպվել այս մասշտաբի մշակութային ցեղասպանության հետ:
«Հայկական մշակույթն արդեն տեսել է անցյալ տարիներին իր պատմության հատվածների համակարգված ջնջումը, ինչպես 2005 թվականին, երբ Նախիջևանի Ջուղայի գերեզմանատունը պնևմատիկ մուրճով ավերվեց. միջնադարում տուֆի վրա նրբորեն փորագրված հազարավոր խաչքարեր մեկընդմիշտ վերացվեցին: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն պարտավոր է, ինչպես նշված է մեր ընդունած բանաձևում, այցելել տարածաշրջան, գույքագրել և պահպանել ժառանգությունը: Անտարբերությունը անընդունելի համատեղ մեղսակցություն է»,- ասել է Չեկարդին։

Итальянские депутаты осуждают уничтожение Азербайджаном культурного наследия Арцаха
Итальянские депутаты, представитель Движения «5 звезд» Фабио Массимо Кастальдо и член партии «Лего» Сусанна Чекарди осудили уничтожение Азербайджаном культурного наследия Арцаха.
Как сообщает агентство Agenzia Nova, Кастальдо отметил, что в Нагорном Карабахе «власти Азербайджана пытаются насильственно искоренить культурное наследие коренного армянского народа».
«Памятники, средневековые монастыри, церкви, гробницы, стирая прошлое, власти Азербайджана хотят оправдать продуманное ими для региона будущее, однако мы не можем позволить, чтобы это произошло. Европарламент должен быть четким и попросить власти Азербайджана немедленно положить конец этому варварскому вандализму и начать конструктивный и инклюзивный диалог в регионе»,- добавил представитель «5 звезд».
Он отметил, что они поддерживают миссию ЮНЕСКО, осуждая действия Баку по воспрепятствованию входа этой миссии ы оккупированные Азербайджаном территории.
Чекарди отметил, что ущерб, нанесенный армянскому культурному наследию в Арцахе - церквям, музеям, а также кладбищам, имеет целью стереть вековую память целого народа.
«Армянская культура уже видела систематизированное уничтожение фрагментов своей истории в прошлые годы - в 2005 году уничтожение кладбища Джуги в Нахичеване. ЮНЕСКО обязана, в соответствии с резолюцией ЕС, посетить регион, провести инвентаризацию и сохранить наследие армян. История не может быть переписана для оправдания экспансионистских устремлений. Мы были обязаны поддержать принятую Европарламентом 10 марта резолюцию
«Об уничтожении культурного наследия в Нагорном Карабахе», оставаться равнодушным означало бы раздедтьб ответственность за все это»,- заявил депутат.
Депутат Европарламента заявил, что недопустимо мириться с культурным геноцидом такого масштаба. «Безразличие - неприемлемо и сравни соучастию», - сказал Чекарди.