Լավրովը Բայրամովի հետ զրույցում ընդգծել է Լաչինի միջանցքի բացման անհրաժեշտությունը
Այսօր Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ: Այս մասին հայտնում են ՌԴ ԱԳՆ-ից։
Նախարարները քննարկել են երկկողմ և տարածաշրջանային օրակարգի մի շարք արդիական հարցեր։
Ռուսական կողմն ընդգծել է Լաչինի միջանցքի երկայնքով երթևեկության հնարավորինս շուտ ապաշրջափակման անհրաժեշտությունը՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի ամենաբարձր մակարդակով եռակողմ հայտարարության մեջ նշված կետերի։
Ընդգծվել է նաև Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների միջև պայմանավորվածությունների հիման վրա ադրբեջանահայկական կարգավորման առանցքային ուղիների վրա համապարփակ աշխատանքը վերսկսելու անհրաժեշտութունը։

Лавров призвал к скорейшей разблокировке Лачинского коридора
Министр иностранных дел России Сергей Лавров в разговоре с главой МИД Азербайджана Джейхуном Байрамовым призвал к скорейшей разблокировке движения по Лачинскому коридору, сообщили в МИД РФ.
Во вторник состоялся телефонный разговор Лаврова с Байрамовым.
"Министры обсудили ряд актуальных сюжетов двусторонней и региональной повестки дня. С российской стороны подчеркнута необходимость скорейшего полного разблокирования движения по Лачинскому коридору в соответствии с параметрами, закрепленными в трехстороннем заявлении на высшем уровне от 9 ноября 2020 года", - говорится в заявлении, опубликованном на сайте МИД РФ.