Արցախի նախագահը Ֆրանսիային խնդրել է ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա՝ գերիների ազատ արձակման պահանջով
Արցախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանը հարցազրույց է տվել ֆրանսիական Le Figaro պարբերականին, որտեղ անդրադարձել է Արցախի «լուծարման» փաստաթղթին, արցախցիների՝ հայրենիք վերադարձին և այլ հարցերի:
Նա, մասնավորապես, նշել է, որ Արցախում այժմ շարունակում է մնալ 10-11 մարդ, որոնք հիվանդ կամ հաշմանդամություն ունեցող մարդիկ են, նրանք չեն կարողանում ազատ տեղաշարժվել և չեն ուզում թողնել հարազատների գերեզմանները։ Սեպտեմբերյան հարձակումից հետո մնացածների թիվը մի փոքր ավելի մեծ էր (տարբեր աղբյուրներ հայտնում էին 50-ի մասին), բայց նրանց մեծ մասը հեռացավ Կարմիր խաչի միջոցով:
Խոսելով այն մասին, թե գերիների հետ կա՞ արդյոք շփում, Արցախի նախագահը նշել է, որ բացի Արցախի 8 ղեկավարներից, կան նաև 7 զինծառայողներ, որոնք գերեվարվել են սեպտեմբերին:
Նրա խոսքով՝ այս պահին, այսպես կոչված, դատական գործընթացի հստակ ժամկետ չկա:
Նա անդրադարձել է նաև, այսպես կոչված, «հարցազրույցի» թեմային՝ Շահրամանյանը նշել է, որ այն արվել է հարկադրանքի ներքո:
Միևնույն ժամանակ Արցախի նախագահը Ֆրանսիային խնդրել է ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա՝ բոլոր գերիների ազատ արձակման պահանջով․
«Ես պահանջում եմ նրանց անհապաղ և անվերապահ ազատ արձակել, ինչպես նաև ազատ արձակել բոլոր հայ կալանավորներին, կամայականորեն ձերբակալված, անհիմն մեղադրանքներով անհիմն բանտարկվածներին: Եվ ես խնդրում եմ Ֆրանսիային ճնշում գործադրել Ալիևի վրա»,-նշել է Շահրամանյանը:
Նախագահը պատասխանել է հարցին, թե կապ կա՞ Արցախի 5-րդ նախագահի ընտրությունների և դրան հաջորդած հարձակման միջև: Շահրամանյանը հերքել է դա՝ հիշեցնելով, որ ադրբեջանցիները նախկինում արդեն զորք էին կուտակում շփման գծում. «Ակնհայտ էր, որ մեզ թուլացնելու համար ինն ամիս տևած շրջափակումից հետո նրանք պատրաստվում էին հարձակվել»:
Անդրադառնալով պետության «լուծարման» թեմային և դրանից հետո այդ «փաստաթղթի» չեղարկման մասին հրամանագրին՝ Շահրամանյանն ասել է. «Սեպտեմբերի 19-ին՝ ագրեսիայի հենց սկզբից, մենք հասկանում էինք, որ մենակ ենք լինելու մեր պաշտպանությունում, և որ նույնիսկ տեղում ներկա ռուսները չեն միջամտելու։ Ուժերի անհավասարակշռության պատճառով մենք դիմադրություն ցույց տալու հնարավորություն չունեինք, դրա համար էլ շատ արագ կապ հաստատեցինք ադրբեջանցիների հետ, որպեսզի քաղաքացիական բնակչությունը հնարավորինս ազատ լինի մարտական գործողություններից։
Տասներկու ժամ տևած բանակցություններից հետո մենք վերջ դրեցինք մարտական գործողություններին։ Արդեն հաջորդ օրը Արցախի քաղաքացիները խնդրել են տարհանվել Հայաստան՝ վախենալով զավթիչների կողմից զանգվածային սպանություններից։ Այսպիսով, մենք սկսեցինք բանակցությունների երկրորդ փուլը, որպեսզի նրանց տարհանումը հնարավորինս սահուն անցնի: Բաքուն մեզ փաստաթուղթ էր ուղարկել, որտեղ Ազգային ժողովը պետք է հայտարարեր, որ «Արցախի ժողովուրդը հրաժարվում է իր իրավունքներից, իր ինքնիշխանությունից, իր խորհրդանիշներից»։
Բայց որպեսզի այդ փաստաթուղթը վավեր լինի, խորհրդարանը պետք է քվեարկեր։ Ես հակընդդեմ առաջարկ եմ արել, որ նախագահը, այսինքն՝ ես, հունվարի 1-ին հայտարարի Արցախի լուծարման մասին․
Դա համեմատաբար անվտանգ տարհանման երաշխիք էր։ Ես շատ լավ գիտեի, որ այդ փաստաթուղթը եղել է անօրինական և հակասահմանադրական, քանի որ այն պետք է վավերացվեր Արցախի Հանրապետության օրինական կառույցների կողմից, բայց դա միակ միջոցն էր, որով կարող էի փրկել իմ հայրենակիցներին»:
Le Figaro-ի հարցին, թե գոյություն ունե՞ն արդյոք վտարանդի պետություն և կառավարություն, Շահրամանյանը դրական պատասխան է տվել՝ ասելով. «Այո, այն շենքում, որտեղ ես հյուրընկալում եմ ձեզ Երևանում, գտնվում են Արցախի նախագահի գրասենյակը և դատական ու օրենսդիր կառույցների գրասենյակները: Խորհրդարանականները կարող են հավաքվել այստեղ՝ քվեարկելու համար։ Հոկտեմբերին ստորագրել եմ հրամանագիր, որով սահմանվում է, որ կառավարության բոլոր նախարարները մնում են իրենց պաշտոններում՝ կամավոր հիմունքներով»։
Նա խոսել է նաև արցախցիների հնարավոր վերադարձի մասին հարցին: Այս առնչությամբ Շահրամանյանն ասել է. «Ներկա իրավիճակում անիրատեսական է մտածել ադրբեջանցիների կողմից օկուպացված մեր տարածք վերադառնալու մասին։ Անհրաժեշտ է հաշվի առնել Ադրբեջանի և Արցախի այն ժողովուրդների իրողությունները, որոնք իրենց թշնամի են համարում։ Բաքվում երիտասարդ ադրբեջանցիներին դպրոցից սովորեցնում են, որ հայերը թշնամիներ են։ Տարիներ կպահանջվեն, որպեսզի ադրբեջանական ժողովրդի մտածելակերպը փոխվի և հնարավոր դառնա հարևանների միջև խաղաղ գոյակցությունը։ Եվ ես այստեղ մտածում եմ նույնքան Հայաստանի հայերի մասին, որքան Արցախի հայերի։ Ինչպես կարող են Երևանի իշխանությունները իրենց երկիրն անվտանգ համարել, երբ նրա տարածքի որոշ հատվածներ արդեն օկուպացված են ադրբեջանցիների կողմից, իսկ Բաքվի առաջնորդները հրապարակայնորեն հայտարարում են մյուսների նկատմամբ իրենց իրավունքների մասին»:

Президент Арцаха попросил Францию оказать давление на Азербайджан с требованием освобождения пленных
Президент Арцаха Самвел Шахраманян дал интервью французскому изданию Le Figaro, в котором коснулся возвращения арцахцев на родину и других вопросов.
Он, в частности, отметил, что в Арцахе сейчас остается 10-11 человек, которые являются больными или инвалидами, они не могут свободно передвигаться и не хотят покидать могилы своих родственников. Число выживших после сентябрьского нападения было немного больше (различные источники сообщали о 50), но большинство из них ушли через Красный Крест.
Говоря о том, есть ли контакт с пленными, президент Арцаха отметил, что помимо 8 руководителей Арцаха, есть также 7 военнослужащих, которые были взяты в плен в сентябре.
По его словам, на данный момент нет четкой даты так называемого судебного процесса.
Он также коснулся темы так называемого «интервью»: Шахраманян отметил, что это было сделано под принуждением.
В то же время президент Арцаха попросил Францию оказать давление на Азербайджан с требованием освобождения всех пленных: ''Я требую их немедленного и безоговорочного освобождения, а также освобождения всех армянских заключенных, произвольно арестованных, тех, кто был заключен в тюрьму по необоснованным обвинениям''.
Президент ответил на вопрос, есть ли связь между выборами пятого президента Арцаха и последовавшим за этим нападением: ''Было очевидно, что после девятимесячной блокады, проведенной с целью ослабить нас, они собирались атаковать''.
Касаясь темы "роспуска" государства и последующего указа об отмене этого "документа", Шахраманян сказал: ''19 сентября, в самом начале агрессии, мы понимали, что будем одни в своей защите и что даже присутствующие на месте русские не будут вмешиваться. Из-за дисбаланса сил у нас не было возможности оказать сопротивление, поэтому мы очень быстро установили контакт с азербайджанцами, чтобы гражданское население было максимально свободным от боевых действий.
После двенадцатичасовых переговоров мы прекратили боевые действия. Уже на следующий день граждане Арцаха попросили об эвакуации в Армению, опасаясь массовых убийств со стороны оккупантов. Баку прислал нам документ, в котором Национальное собрание должно было заявить, что ''народ Арцаха отказывается от своих прав, своего суверенитета, своих символов''.
Но для того, чтобы этот документ был действительным, парламент должен был проголосовать. Я внес встречное предложение, чтобы президент, то есть я, объявил о роспуске Арцаха 1 января․
Это была гарантия относительно безопасной эвакуации. Я очень хорошо знал, что этот документ был незаконным и неконституционным, поскольку он должен был быть ратифицирован законными структурами Республики Арцах, но это был единственный способ, которым я мог спасти своих соотечественников''.
На вопрос Le Figaro о том, существуют ли государство и правительство в изгнании, Шахраманян дал положительный ответ, сказав: "'Да, в здании, в котором я принимаю вас в Ереване, находится офис президента Арцаха, а также офисы судебных и законодательных структур. В октябре я подписал указ, который устанавливает, что все министры правительства остаются на своих должностях на добровольной основе''.
Он также затронул вопрос о возможном возвращении арцахцев: ''В нынешней ситуации нереально думать о возвращении на нашу территорию, оккупированную азербайджанцами. Необходимо учитывать реалии народов Азербайджана и Арцаха, которые считают себя врагами. В Баку молодых азербайджанцев со школы учат, что армяне-враги. Потребуются годы, чтобы образ мышления азербайджанского народа изменился и мирное сосуществование между соседями стало возможным. И я думаю здесь об армянах Армении так же, как и об армянах Арцаха. Как власти Еревана могут считать свою страну безопасной, когда некоторые части его территории уже оккупированы азербайджанцами, а лидеры Баку публично заявляют о своих правах на другие''.