Խաղաղապահները ապահովել են 500-ից ավելի մեքենաների անվտանգ մուտքը ԼՂ և հակառակ ուղղությամբ
Ռուս խաղաղապահները մեկ օրում ապահովել են ավելի քան 500 միավոր ավտոմեքենաների և մոտ 1,5 հազար մարդու անվտանգ մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ և հակառակ ուղղությամբ: Այս մասին հայտնում է Ռուսաստանի Պաշտպանության նախարարությունը։
Շուրջօրյա ռեժիմով զինծառայողները ապահովում են իրադրության մոնիթորինգ եւ հրադադարի ռեժիմի պահպանման վերահսկողություն բոլոր 27 դիտակետերում՝ Լեռնային Ղարաբաղի սահմանազատման գծի եւ Լաչինի միջանցքի երկայնքով:
"Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի դիտակետերն աշխատում են սովորական ռեժիմով։ Դիտարկման կետի զինծառայողները շուրջօրյա հսկողություն են իրականացնում իրենց պատասխանատվության գոտում հրադադարի ռեժիմի պահպանման նկատմամբ: Ռուս խաղաղապահներն ապահովում են անցակետերի միջոցով տարանցիկ ավտոտրանսպորտի անվտանգ անցումը: Հնարավոր սադրանքները կանխելու նպատակով զննման ենթակա են բոլոր մեքենաները, իսկ անհրաժեշտության դեպքում իրականացվում է դրանց զննում", - ասել է ռուսական խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Օվչիննիկովը։
Ընթացիկ իրադրությունը վերահսկելու համար ռուսական խաղաղապահ զորախմբի բոլոր դիտակետերը հագեցած են տեսահսկման ժամանակակից փողոցային գմբեթավոր խցիկներով, "Բլոկպոստ" ամրաշինական կառույցներով, որոնք նախատեսված են զինծառայողներին հրաձգային զենքից եւ բեկորներից պաշտպանելու, ինչպես նաեւ հարակից տարածքին շրջանաձեւ հսկողություն իրականացնելու համար:
Դիտակետերում ծառայության կազմակերպման, կենցաղի կազմակերպման, խաղաղապահ ստորաբաժանումների անձնակազմի ֆիզիկական պատրաստության և հանգստի պարապմունքների կազմակերպման համար կառուցվել են բլոկա-մոդուլային ավաններ, ստեղծվել են հարմարավետ և ժամանակակից պայմաններ:

Миротворцы РФ за сутки обеспечили безопасный въезд более 500 машин в Карабах и обратно
Российские миротворцы за сутки обеспечили безопасный въезд более 500 единиц автомобилей и около 1,5 тыс. человек в Нагорный Карабах и обратно. Об этом сообщает 14 февраля Минобороны России.
В круглосуточном режиме военнослужащие обеспечивают мониторинг обстановки и контроль соблюдения режима прекращения огня на всех 27 наблюдательных постах вдоль всей линии разграничения в Нагорном Карабахе и Лачинском коридоре.
«Наблюдательные посты российского миротворческого контингента работают в штатном режиме. Военнослужащими наблюдательного поста круглосуточно ведется контроль за соблюдением режима прекращения огня в зоне своей ответственности. Российские миротворцы обеспечивают безопасное прохождение транзитного автотранспорта через контрольно-пропускные пункты постов. В целях предотвращения возможных провокаций осмотру подлежат все автомобили, а при необходимости проводится их досмотр», - рассказал представитель российского миротворческого контингента Александр Овчинников.
Все наблюдательные посты российского миротворческого контингента для контроля текущей обстановки оборудованы современными уличными купольными камерами видеонаблюдения, фортификационными сооружениями «Блокпост», предназначенными для защиты военнослужащих от стрелкового оружия и осколков, а также ведения кругового наблюдения за близлежащей территорией.
Для организации несения службы на наблюдательных постах, организации быта, занятий по физической подготовке и отдыха личного состава миротворческих подразделений построены блочно-модульные городки, созданы комфортные и современные условия.