Հետպատերազմյան ծանր տրամադրությունը փոքր-ինչ թոթափելու լավագույն միջոցը երեխաներին տոն պարգևելն է. Արայիկ Հարությունյան
Ամանորին առաջին հերթին երեխաներն են սպասում։ Իսկ հետպատերազմյան այս ծանր տրամադրությունը փոքր-ինչ թոթափելու լավագույն միջոցը նրանց տոն պարգևելն է ու նաև հանուն նրանց ապրել շարունակելը: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է ԱՀ  ախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
՛՛Այս իմաստով կարևորում եմ այդ նպատակին ուղղված բազմաթիվ նախաձեռնություններ տարբեր կազմակերպությունների ու խմբերի կողմից, որոնց շարքերում է նաև «Հայեր, միացեք» հասարակական կազմակերպության նախաձեռնությամբ և Արցախում ռուսական խաղաղապահ առաքելության զորակազմի աջակցությամբ Արցախի մի շարք համայնքներում մանուկների համար ամանորյա հանդեսների կազմակերպումը՛՛,-նշել է նա՝ հրապարակելով տեսանյութ:

Лучший способ хоть немного стряхнуть с себя тяжелое послевоенное настроение – это подарить детям праздник: Араик Арутюнян
Новый Год ждут, в первую очередь, дети. А лучший способ хоть немного стряхнуть с себя тяжелое послевоенное настроение – это подарить им праздник и продолжать жить ради них. Об этом на своей страничке в Фейсбуке написал президент Арцаха Араик Арутюнян.
''В этом плане я придаю важное значение множеству инициатив, исходящих от различных организаций и групп людей, в числе которых проведение новогоднего праздника для детей в ряде общин Арцаха по инициативе Общественной организации «Армяне, объединяйтесь» и при поддержке Российского миротворческого контингента в Арцахе'',-написал президент.