Հայաստանը ՄԱԿ-ին, ԵԱՀԿ-ին և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին կոչ է անում առաքելություն ուղարկել Լաչինի միջանցք. Արմեն Գրիգորյան
ՀՀ-ն իր ամբողջ կարողություններն օգտագործում է, որպեսզի կարողանանք օգտագործել այն բոլոր հնարավոր գործիքները, որոնք առկա են, որ Լաչինի միջանցքը վերադառնա իր բնականոն հունին՝ այսինքն աշխատի 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության համաձայն, որտեղ հստակ նշված է, որ ԼՂ-ի կապը ՀՀ-ի հետ իրականացվում է Լաչինի միջանցքով, իրականացվում է անխոչընդոտ։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը անդրադառնալով այս ուղղությամբ Հայաստանի կողմից ներդրված ջանքերին։
Գրիգորյանը հիշեցրեց ՄԱԿ ԱԽ նիստի ընթացքում հնչած հասեցական կոչերի մասին և նշեց, որ պետք է շարունակել աշխատել այս ուղությամբ։ «Լաչինի միջանցքի հարցով ՀՀ-ն այս պահին աշխատում է միջազգային հանրության հետ»,- ասաց ՀՀ ԱԽ քարտուղարը։
Հարցին՝ հասցեական կոչերից բացի ՀՀ-ն ի՞նչ ակնկալիքներ ունի ՄԱԿ-ի ԱԽ-ից Գրիգորյանը պատասխանեց, որ այս պահին ՀՀ ԱԳՆ աշխատում է և ՄԱԿ-ի ԱԽ կառույցի շրջանակում փորձում ենք բոլոր հնարավոր միջոցներով աշխատանքներ իրականացնել։ «Հայաստանը կոչ է անում միջազգային հանրությանը՝ դա կինի ՄԱԿ-ը, ԵԱՀԿ-ն, թե ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, առաքելություն ուղարկել Լաչինի միջանցք, որպեսզի կարողանանք հանգուցալուծել այս իրավիճակը»։

Армения призывает ООН, ОБСЕ и Минскую группу ОБСЕ направить миссию в Лачинский коридор. Армен Григорян
Армения использует все свои возможности, чтобы мы могли использовать все имеющиеся инструменты, чтобы режим Лачинского коридора вернулся в нормальное русло, то есть согласно заявлению от 9 ноября 2020 года, в котором четко указано, что связь НК с РА осуществляется по Лачинскому коридору беспрепятственно. Об этом сегодня на брифинге заявил секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян.
Григорян напомнил о призывах, прозвучавших в ходе заседания СБ ООН, и отметил, что нужно продолжать работать в этом направлении. «По вопросу Лачинского коридора Армения на данный момент работает с международным сообществом»,-сказал секретарь Совбеза РА.
На вопрос, каковы ожидания РА от СБ ООН, кроме адресных призывов, Григорян ответил, что на данный момент МИД РА работает, и пытается всеми возможными способами осуществить работу в рамках СБ ООН. «Армения призывает международное сообщество, будь то ООН, ОБСЕ или
Минская группа ОБСЕ, направить миссию в Лачинский коридор, чтобы мы смогли разрешить эту ситуацию»,- резюмировал он.