Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին տեղի ունեցողը չի նպաստում երկու հարևան պետությունների սահմանին իրավիճակի կարգավորմանը. ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանին տեղի ունեցող իրադարձությունները չեն նպաստում երկու հարեւան պետությունների սահմանին իրավիճակի կարգավորմանը, եւ վկայում են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարության մակարդակով ձեռք բերված հրադադարի մասին պայմանավորվածությունների խախտման մասին: Այս մասին հայտարարել Է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը ՝ անդրադառնալով Տավուշի ուղղությամբ Ադրբեջանի կողմից դիվերսիոն ներթափանցման փորձին ։
"Կողմերի զսպվածությունը եւ իրադրության կարգավորումը հատկապես կարեւոր են այն ժամանակաշրջանում, երբ մեր բոլորի առջեւ նոր սպառնալիք է առաջացել, որը չի ճանաչում սահմաններն ու ազգությունները` կորոնավիրուսի պանդեմիան", - հայտարարել Է գլխավոր քարտուղարը:
Նշենք, որ նախօրեին Տավուշի ուղղությամբ Ադրբեջանի կողմից դիվերսիոն ներթափանցման փորձի արդյունքում հակառակորդի գնդակից վիրավորվել էր 15-ամյա պատանի, ով կանգնած էր իր տան պատշգամբում և երկու հայ զինծառայող: Բոլոր վիրավորները գտնվում են հոսպիտալում, երեխային վիրահատել են ։

Происходящее на границе Армении и Азербайджана, не способствует нормализации обстановки на границе двух соседних государств: Генсек ОДКБ
Происходящее на границе Армении и Азербайджана, не способствует нормализации обстановки на границе двух соседних государств, и свидетельствует о нарушении договоренностей о прекращении огня, достигнутых на уровне руководства Армении и Азербайджана. Об этом заявил  Генсек ОДКБ Станислав Зась, касаясь попытки диверсионного проникновения со стороны Азербайджана в Тавушском направлении Армении.
«Сдержанность сторон и нормализация обстановки особенно важны в период, когда перед всеми нами возникла новая угроза, не знающая границ и национальностей — пандемия коронавируса»,- заявил генсек.
Отметим, что накануне в результате попытки диверсионного проникновения со стороны Азербайджана в Тавушском направлении от пуль противника был ранен 15-летний подросток, который стоял на балконе своего дома и двое армянских военнослужащих. Все раненные находятся в госпитале, ребенку проведена операция.