Ֆրանսիացի սենատորն Ադրբեջանին մեղադրեց Արցախում ցեղասպանություն և էթնիկ զտում իրականացնելու մեջ
Ֆրանսիայի Սենատում մեծամասնություն կազմող «Հանրապետական» խմբակցության նախագահ, ԼՂ հարցով ուսումնասիրության խմբի ղեկավար Բրունո Ռըտայոն հայտարարել է, որ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ իրականացնում է ցեղասպանության և էթնիկ զտման քաղաքականություն։
Ռըտայոն, որը Հայաստան է ժամանել Փարիզի քաղաքապետի գլխավորած պատվիրակության կազմում, այս մասին ասել է օգոստոսի 30-ին Գորիսում կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում։
«Այն, ինչ այսօր տեղի է ունենում  Արցախում, հանգեցնում է էթնիկ զտման և ցեղասպանության։ Այստեղ լինելու մեր առաջին պատճառն այն է, որ ողբերգություն է տեղի ունենում։ Այսօր տեղի ունեցողն Արցախը վերածում է համակենտրոնացման ճամբարի՝ բաց երկնքի տակ։ Էթնիկ զտման և ցեղասպանության այդ փորձն ուղղված է 120 հազար մարդու դեմ, որից 30 հազարը երեխաներ են։ Մենք պահանջում ենք Ֆրանսիայի նախագահից, օգտվելով Ֆրանսիայի դիրքից, այսինքն՝ այն փաստից, որ Ֆրանսիան ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամ է, ընդունել տալ մի բանաձև, որը վերջապես թույլ կտա բացել Լաչինի միջանցքը և դնել այն միջազգային պաշտպանության տակ, որպեսզի բացվի նաև երթևեկությունը մարդասիրական ճանապարհով»,-ասաց ֆրանսիացի սենատորը։
Ֆրանսիայից Հայաստան ժամանած պատվիրակությունը, որը գլխավորում է Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն, օգոստոսի 30-ին ուղեկցել է Ֆրանսիայի մայրաքաղաքի և երկրի մի շարք ռեգիոնների կողմից Արցախի համար ուղարկված հումանիտար օգնությամբ բեռնված բեռնատարների շարասյունը դեպի Լաչինի միջանցքի սկզբնամաս։

Французский сенатор обвинил Азербайджан в совершении геноцида и этнических чисток в Нагорном Карабахе
Председатель фракции «Республиканцы», составляющей большинство во французском Сенате, руководитель исследовательской группы по вопросу Нагорного Карабаха Бруно Ратайо заявил, что Азербайджан проводит политику геноцида и этнической чистки в отношении Нагорного Карабаха.
Как передает корреспондент «Арменпресс», Ретайо, прибывший в Армению в составе делегации, возглавляемой мэром Парижа, заявил об этом на состоявшейся 30 августа в Горисе пресс-конференции.
«То, что происходит сегодня в Арцахе, ведет к этническим чисткам и геноциду. Первая причина, по которой мы здесь, заключается в том, что происходит трагедия. То, что происходит сегодня, превращает Арцах в концентрационный лагерь под открытым небом. Эта попытка этнической чистки и геноцида направлена ​​против 120 тысяч человек, из которых 30 тысяч – дети. Мы требуем от президента Франции, воспользовавшись позицией Франции, то есть тем фактом, что Франция является постоянным членом Совета Безопасности ООН, принять резолюцию, которая наконец разрешит открытие Лашинского коридора и поставит его под международную защиту, чтобы гуманитарное движение можно было открыть и автомобильным транспортом", - заявил французский сенатор.
30 августа прибывшая в Армению из Франции делегация во главе с мэром Парижа Анн Идальго сопровождала на колонну грузовиков с гуманитарной помощью, отправленную французской столицей и рядом регионов страны для Арцаха.