Երբ Արցախում տեղի կունենա սահմանադրական հանրաքվեն. «Հրապարակ»
«Հրապարակ» թերթը գրում է․ «Այսօր Արցախի խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ կընդունի Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը։ Անցած շաբաթ առաջին ընթերցումից հետո մինչեւ նոյեմբերի 1-ը սահմանվել էր առաջարկներ ներկայացնելու ժամանակ, սակայն խորհրդարանական 5 ուժերից ոչ մի առաջարկ չի ներկայացվել։ Մեզ ասացին, որ նախագիծը մշակվել է քաղաքական դաշտի կոնսենսուսով։ Երկրորդ ընթերցումից հետո այն, սահմանված կարգով, կուղարկվի Արցախի Գերագույն դատարան՝ դրա սահմանադրականության հարցը որոշելու։ Եթե դատարանը որոշի, որ նախագիծը համապատասխանում է Սահմանադրությանը, ԱԺ-ում կդրվի քվեարկության, եւ կնշանակվի հանրաքվե։ Որոշում կայացնելու համար օրենքը Գերագույն դատարանին ամիսուկես ժամանակ է հատկացնում։
Հանրաքվեն կկազմակերպվի Ազգային ժողովի որոշման ընդունման պահից 55-60-օրյա միջակայքում։ Այսինքն՝ Արցախում սահմանադրական հանրաքվեն տեղի կունենա եկող տարվա փետրվար-մարտ ամիսներին։ Նոր Սահմանադրությամբ՝ Արցախում հետ վերադառնալու են կիսանախագահական համակարգին: Հանրաքվեից հետո՝ 2023-ի վերջին, տեղի կունենան խորհրդարանական, իսկ 2024-ին՝ նախագահական ընտրություններ»։

В феврале-марте 2023 года в Арцахе состоится референдум по конституционным реформам
Сегодня парламент Арцаха примет во втором чтении проект поправок к Конституции. После первого чтения на прошлой неделе парламентариям было дано время до 1 ноября для представления предложений, однако от 5 парламентских сил никаких предложений не поступило. Нам сказали, что проект был разработан на основе политического консенсуса.
После второго чтения он в установленном порядке будет отправлен в Верховный суд Арцаха для определения его конституционности. Если суд решит, что проект соответствует Конституции, он будет поставлен на голосование в НС, и будет назначена дата референдума. Для принятия решения законом Верховному суду дается полтора месяца. Референдум будет организован в течение 55-60 дней со дня принятия Национальным Собранием соответствующего решения. То есть, конституционный референдум в Арцахе состоится в феврале-марте будущего года.
Новой Конституцией в Арцахе вновь будет установлена полупрезидентская форма правления. В 2023 году в республике состоятся парламентские выборы, а в 2024 году – президентские.