ԵԱՀԿ-ն կորոնավիրուսի պատճառով դադարեցնում է մոնիթորինգը ղարաբաղյան հակամարտության գոտում
ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպրշիկը հայտնել է, որ կորոնավիրուսի պատճառով դադարեցնում է մոնիթորինգը ղարաբաղյան հակամարտության գոտում: Այս մասին հայտնում է ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքը:
Կասպրշիկի տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ իրավիճակը, որ ձևավորվել է COVID-19-ի տարածմամբ, հանգեցրել է տարածաշրջանում բոլոր սահմանների փակմանը, միջազգային և տեղացի անձնակազմերի տեղափոխության սահմանափակմանը, ինչպես նաև անձնական շփումների նվազմանը վարակվելու ռիսկի պատճառով:
«Հաշվի առնելով այս ամենը և կողմերի հետ խորհրդատվությունների արդյունքում, մոնիթորինգի իրականացումը դադարեցվում է մինչև սահմանափակումների վերացումը... ես շարունակում եմ պահել կապը համապատասխան ռազմական իշխանությունների հետ»,- ասված է Կասպրշիկի հայտարարության մեջ:

ОБСЕ прекращает мониторинг в зоне карабахского конфликта из-за коронавируса
Личный представитель Действующего председателя ОБСЕ посол Анджей Каспршик сообщил, что из-за коронавируса прекращает мониторинг в зоне карабахского конфликта.
В сообщении Каспршика отмечается, что ситуация, сложившаяся с распространением COVID-19, привела к закрытию всех границ в регионе, ограничению перемещения международных и местных миссий, а также повышению риска заражения путем личных контактов.
"С учетом всего этого и в результате консультаций со сторонами, осуществление мониторинга прекращается до снятия ограничений... я продолжаю поддерживать связь с соответствующими властями", - говорится в заявлении Каспршика.