Նախագահի որոշ թեկնածուների ցինիզմը սահման չունի. Կարեն Օհանջանյան
Նախագահի որոշ թեկնածուների ցինիզմը սահման չունի, Facebook-ի իր էջում գրում է արցախցի քաղաքագետ Կարեն Օհանջանյանը:
"Կորոնավիրուսի խնդիրը հայտնի է դեկտեմբերի վերջից, եւ ես առաջինն եմ, որ Facebook-ի իմ էջում կոչ եմ արել կոշտ միջոցներ ձեռնարկել մեր երկու պետություններում: Մենք պետք է հասկանանք, թե ինչ է տեղի ունենում: Ինչու ձեզանից ոչ մեկը չմտածեց մեր քաղաքացիների առողջության պահպանման մասին և քայլեր չձեռնարկեց նախընտրական քարոզարշավը դադարեցնելու ուղղությամբ։ Ես կպատասխանեմ այդ հարցին. որովհետև նախագահ դառնալու հավակնությունները ձեզ համար ինչ էլ որ լինի, մեր քաղաքացիների առողջությունից վեր են։ Մի կողմից դուք ասում եք՝ Աստված մի արասցե, ընտրությունները կնպաստեն կորոնավիրուսի տարածմանը, մյուս կողմից դուք խնդրել եք, որ վիրուսով վարակված Հայաստանի մի քանի հարյուր դիտորդներից բաղկացած ձեր դեսանտը գա Արցախ, ձեզ օգնության հասնի:
Եթե դուք իսկապես կարծում եք, որ ընտրողները կարող են վարակվել քվեարկության ժամանակ, ապա հրապարակային հայտարարություն արեք ՝ կոչ անելով ձեր կողմնակիցներին չգնալ ընտրատեղամասեր։ Իսկ նրանք, ովքեր կգնան, արդեն հայտնի է ում օգտին են քվեարկելու, նրա՝   ով ազնիվ պայքար է մղել և արդյունքն ակնհայտ կլինի։
Իսկ հիմա ի գիտություն այն ոչ կոմպետենտ դիտորդների, որոնք իրենց վրա են վերցնում ընտրությունների արդյունքները լեգիտիմ կամ ոչ լեգիտիմ որակելու իրավունքը. Դա դուք չեք որոշում։ Որոշում է ընտրողը, իսկ մեր երկրի Սահմանադրությամբ, ընտրությունները կայացած են համարվում անկախ դրանց մասնակցած ընտրողների քանակի։ Եվ եթե դուք մտահոգվում եք մեր ժողովրդի առողջության համար, ապա կսահմանափակեք Ձեր բացարձակ ոչ կոմպետենտ դեսանտի մուտքը Արցախ։ Այստեղ կան մարդու իրավունքների մասնագետներ, որոնք կարող են ձեզ դաս տալ այդ ասպարեզում՝ ժողովրդավարության, քաղաքացիական հասարակության հիմքերի և ընտրությունների կազմակերպման ու անցկացման գործընթացի մասին", - գրում է քաղաքագետը։

Цинизму некоторых кандидатов в президенты нет предела: Карен Оганджанян
Цинизму некоторых кандидатов в президенты нет предела, пищет на своей страничке в Facebook  арцахский политолог Карен Оганджанян.
«Проблема коронавируса известна с конца декабря и я первый кто на своей странице в Facebook  призывал принять жёсткие меры в двух наших государствах с самого начала возникновения проблемы во всем мире. Почему никто из вас не подумал о сохранении здоровья наших граждан и не предпринял шаги по прекращению предвыборной кампании? Я отвечу: потому что амбиции стать президентом во что бы то ни стало для вас было превыше здоровья наших граждан. Теперь, когда буквально через три дня должны состояться выборы, некоторые из вас, почуяв неминуемое свое позорное поражение, вдруг забеспокоились о народе и ударились аж в сердобольные переживания: «не дай бог, выборы подстегнут распространение коронавируса» и даже для этого попросили десант из нескольких сот наблюдателей из заражённой вирусом Армении, чтобы те прибыли в Арцах для «поддержки» ваших треволнений ...
Если вы на самом деле считаете, что избиратели во время выборов могут подхватить вирус, то сделайте публичное заявление с призывом к своим сторонникам не идти на избирательные участки. А те кто пойдут, будут голосовать уже известно за кого, кто вёл честную борьбу и результат будет налицо.
А теперь к сведению тех некомпетентных наблюдателей, которые берут на себя право квалифицировать итоги выборов легитимными или не легитимными: это не вы решаете выборы легитимные или нет. Решает избиратель, а по конституции нашей страны, выборы в которых принимают участие, избиратели вне зависимости от их количества, считаются уже состоявшимися и легитимными. И если вы печётесь о здоровье нашего народа, то ограничте ваш совершенно некомпетентный десант из Армении в Арцах. Здесь есть специалисты по всем спектрам человеческого измерения и в, первую очередь, по правам человека, которые могут преподать вам урок об основах прав человека, демократии, гражданского общества и о процессе организации и проведения выборов»,- пишет политолог.