Բոբ Մենենդեսը և Ջեք Ռիդը կոչ են անում Բայդենի վարչակազմին դադարեցնել ԱՄՆ օգնությունը Ալիևի ռեժիմին
Սենատի հանձնաժողովի նախագահ Բոբ Մենենդեսը և Զինված ծառայությունների հանձնաժողովի նախագահ Ջեք Ռիդը դատապարտել են Ադրբեջանի հարձակումը Լեռնային Ղարաբաղի վրա և կոչ են արել դադարեցնել ԱՄՆ օգնությունը Ալիևի ռեժիմին։
Երկու առաջատար սենատորներ նամակ են հղել ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենին՝ հայտնելով իրենց անհանգստությունը ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ և կոչ անելով Բայդենի վարչակազմին՝ «անհապաղ դատապարտել Ադրբեջանի կառավարության գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղում և հայտարարել, որ Միացյալ Նահանգները չի երկարաձգի Ազատության աջակցության ակտի 907-րդ փոփոխության բացառությունը:
«Սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի կառավարությունը վերսկսել է ռազմական գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղի դեմ։ Դա տեղի է ունեցել Լաչինի միջանցքի իննամսյա շրջափակումից հետո, որը մեկուսացրել է էթնիկ հայերին Լեռնային Ղարաբաղում: Այս ընթացքում Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչներին զրկել է տեղաշարժվելու և առաջին անհրաժեշտության ապրանքների, սննդամթերքի և դեղորայքի հասանելիությունից։ Ալիևի ռեժիմի կողմից ռազմական գործողությունների վերսկսմամբ այժմ պարզ է դառնում, որ Ադրբեջանը մտադիր է բոլոր անհրաժեշտ միջոցներով տարածաշրջանից վտարել Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող էթնիկ հայերին»,- ասված է սենատորների նամակում։
«Ինչպես գիտեք, 1992 թվականի Ազատության աջակցության ակտի 907 ուղղումն արգելում է Միացյալ Նահանգների օգնությունը Ադրբեջանի կառավարությանը, քանի դեռ նախագահը չի որոշել և ծանուցել Կոնգրեսին, որ «Ադրբեջանի կառավարությունը ցուցադրական քայլեր է ձեռնարկում դադարեցնելու բոլոր շրջափակումները և ուժի այլ հարձակողական կիրառումը Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ»։ 2002 թվականին, սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչությունից և Աֆղանստան ներխուժումից հետո, Կոնգրեսը նախագահին իրավասություն տվեց 907-րդ հոդվածով արտոնություններ տրամադրելու և օգնության տարեկան երկարաձգում Ադրբեջանի կառավարությանը, եթե Ադրբեջանի նախագահը որոշի և հաստատի, որ որոշակի չափանիշներ են պահպանվում:
Տարիների ընթացքում նման երկարաձգումներ տրվել են երկու կողմերի նախագահների կողմից՝ ի պաշտպանություն Միացյալ Նահանգների ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունների և համաձայն դաշնային օրենքի:
Հաշվի առնելով Ադրբեջանի ագրեսիայի վերսկսումը և Լաչինի միջանցքի շրջափակումը, մենք այլևս չենք կարծում, որ 907-րդ փոփոխության բացառման ժամկետի երկարաձգումը կարող է արդարացված լինել, և մենք ձեզ կոչ ենք անում հրապարակայնորեն հայտարարել այդ մասին։
Մենք նաև կոչ ենք անում խստորեն դատապարտել Ադրբեջանի ռազմական գործողությունները և աշխատել ապահովելու համար, որ մարդասիրական օգնությունը հասնի տարածաշրջան»,- ասված է նամակում։

Боб Менендес и Джек Рид призывают администрацию Байдена прекратить помощь США режиму Алиева
Председатель комитета Сената Боб Менендес и глава комитета по вооруженным силам Джек Рид осудили нападение Азербайджана на Нагорный Карабах и призвал прекратить помощь США режиму Алиева.
Два ведущих сенатора направили письмо госсекретарю США Энтони Блинкену, в котором выразили свою обеспокоенность ситуацией и призвали администрацию Байдена «немедленно осудить действия правительства Азербайджана в Нагорном Карабахе и объявить, что Соединенные Штаты не будут продлевать исключение от 907 поправки к Акту о поддержке свободы.
«19 сентября правительство Азербайджана возобновило боевые действия против Нагорного Карабаха. Это произошло после девяти месяцев блокады Лачинского коридора, изолировавшей этнических армян в Нагорном Карабахе. За это время Азербайджан лишил жителей Нагорного Карабаха свободы передвижения и доступа к товарам первой необходимости, продуктам питания и лекарствам. С возобновлением режимом Алиева военных операций теперь становится ясно, что Азербайджан намерен выдворить этнических армян, проживающих в Нагорном Карабахе, из региона любыми необходимыми средствами», - говорится в письме сенаторов.
«Как вы знаете, поправка 907 к Акту о поддержке свободы 1992 года запрещает помощь Соединенных Штатов правительству Азербайджана до тех пор, пока президент не определит и не уведомит Конгресс, что «правительство Азербайджана предпринимает очевидные шаги для прекращения всех блокад и других наступательных применений силы против Армении и Нагорного Карабаха». В 2002 году, после террористических атак 11 сентября и вторжения в Афганистан, Конгресс предоставил президенту полномочия делать исключения 907-ой поправки и ежегодно продлевать предоставление помощи правительству Азербайджана, если президент определит и подтвердит что определенные критерии соблюдены.
В течение многих лет такое продление предоставлялось президентами обеих партий в поддержку приоритетов национальной безопасности и внешней политики Соединенных Штатов и в соответствии с федеральным законом.
Учитывая возобновление агрессии Азербайджана и блокаду Лачинского коридора, мы больше не считаем, что продление срока исключения 907-ой поправки может быть оправданным, и призываем вас заявить об этом публично.
Мы также призываем вас решительно осудить военные действия Азербайджана и работать над тем, чтобы гуманитарная помощь могла попасть в регион», - отмечается в письме.