Բազմաթիվ հարցերում պետական բարձրագույն իշխանության լռությունը ոչ թե անգործություն է, այլ անհրաժեշտություն․ Արայիկ Հարությունյանը հրավիրել է խորհրդակցություն
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը փետրվարի 6-ին հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն իրավապահ համակարգի ղեկավար կազմի հետ՝ հայտնում են նախագահի աշխատակազմից։
Քննարկվել են Հանրապետության իրավապահ համակարգի առջև ծառացած խնդիրներն ու դրանց հաղթահարմանն ուղղված միջոցառումները:
Իր խոսքում երկրի ղեկավարն անդրադարձել է 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից հետո իրավապահ կառույցների գործունեությանն՝ ընդգծելով, որ նրանց արհեստավարժ աշխատանքի շնորհիվ կարճ ժամկետում հնարավոր է եղել երկրի ներքին կյանքը վերադարձնել բնականոն հուն: Նախագահը երախտագիտություն է հայտնել համակարգի բոլոր ներկայացուցիչներին իրենց ծառայողական պարտականությունները բարձր պատասխանատվությամբ կատարելու, իրավունքի գերակայության սահմանադրական սկզբունքին անվերապահորեն հետևելու համար:
«Երբեք չմտածեք, թե ձեր կատարած աշխատանքն աննկատ է մնում, այն գնահատում է և՛ ժողովուրդը, և՛ պետությունը»,- ասել է Արայիկ Հարությունյանը:
Անդրադառնալով Հանրապետությունում ներքին կյանքի կայունության ու անվտանգության ապահովման ուղղությամբ ձեռնարկվող ջանքերին, նախագահն ընդգծել է, որ անելիքներ դեռ շատ կան՝ հանրային կյանքում կարգապահության մակարդակի բարձրացումից մինչև հանցավորության դեմ պայքար:
«Ընդունում եմ, որ բազմաթիվ խնդիրներ ընդամենը արհեստածին են ու պայմանավորված են հաճախ նաև իմ լռությամբ: Բայց վստահեցնում եմ ձեզ, բազմաթիվ հարցերում և իրավիճակներում պետական բարձրագույն իշխանության լռությունը ոչ թե անգործություն է, այլ անհրաժեշտություն: Վերջապես պետք է լիարժեքորեն ընկալենք այն իրավիճակը, որում ապրում ենք և հասկանանք, որ հաճախ ամեն ինչ չէ, որ բարձրաձայնման ենթակա է», - նշել է նախագահը:
Խորհրդակցությանընթացքում նախագահ Հարությունյանը հանրության կողմից ստացված բողոքների ու մտահոգությունների հիման վրա իրավապահ համակարգի առջև դրել է մի շարք խնդիրներ.
ա) ավելացնել գործադրվող ջանքերը՝ Արցախում իրավական անվտանգության, իրավակարգի պաշտպանության մակարդակը որակապես նոր հարթության հասցնելու, ինչպես նաև հասարակական վայրերում հասարակական անվտանգության վիճակը բարելավելու ուղղությամբ,
բ) լիազորությունների շրջանակում ձեռնարկել բոլոր միջոցները ներքին պառակտիչ, միմյանց հանդեպ թշնամություն հրահրող, մարդկանց մոտ առկա օբյեկտիվ մտահոգությունների ու դժգոհությունների օգտագործմամբ ներքին անկայունության տանող
բոլոր քայլերն ու գործողությունները կանխելու ուղղությամբ, իսկ դրանց հանցավոր դրսևորումներին տալ իրավական գնահատական:
Երկրի ղեկավարը կարևորել է նաև հանրային հետաքրքրության կենտրոնում մշտապես գտնվող դեպքերին մեծ ուշադրություն դարձնելու անհրաժեշտությունը:
Մասնավորապես, նախագահը համապատասխան մարմիններին հանձնարարել է ձեռնարկել օպերատիվ-հետախուզական բոլոր միջոցները՝ 2020թ. 44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված տարածքներում տարբեր տնտեսվարող սուբյեկտների բանկերի հանդեպ վարկային պարտավորությունները մարելու համար ֆինանսական միջոցների տրամադրման գործընթացում թույլ տրված ցանկացած հանցավոր խախտում վեր հանելու և խախտում թույլ տված անձանց պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ:
Նախագահ Հարությունյանը անհրաժեշտ է համարել նաև ձեռնարկել բոլոր միջոցները Արցախի ներդրումային և Գյուղի ու գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամներից՝ հատկապես 2020թ. նոյեմբերից հետո տրամադրված միջոցները փոշիացրած, աննպատակ օգտագործած կամ դրանք մարելուց չարամտորեն խուսափած անձանց պարզելու, հիմնադրամներին և պետությանը պատճառված վնասները վերականգնելու ուղղությամբ:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են նաև Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սամվել Շահրամանյանը, ԱՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Կարեն Շահրամանյանը, պաշտոնատար այլ անձինք։

Президент Республики Арцах дал поручения ответственным за правоохранительную систему- также на повестке дня были фонды и полученные компенсации
6 февраля президент Республики Арцах Араик Арутюнян провел рабочее совещание с участием руководящего состава правоохранительной системы.
Об этом сообщает главное информационное управление аппарата президента Республики Арцах.
На совещании были обсуждены проблемы, стоящие перед правоохранительной системой республики, и меры, направленные на их преодоление.
Глава государства коснулся деятельности правоохранительных структур республики после 44-дневной войны 2020 года, подчеркнув, что благодаря их квалифицированной работе за короткий период внутренняя жизнь страны вернулась в нормальное русло. Президент выразил признательность всем представителям системы за то, что они с высокой ответственностью выполняют свои должностные обязанности, безоговорочно следуя конституционному принципу верховенства права.
«Не думайте, что ваша работа остается незамеченной, она ценится и народом, и государством», - сказал Араик Арутюнян.
Касаясь предпринимаемых усилий по обеспечению стабильности и безопасности внутренней жизни в республике, президент подчеркнул, что предстоит еще многое сделать, начиная с повышения уровня дисциплины в общественной жизни до борьбы с преступностью.
«Согласен, что многие проблемы носят искусственный характер и часто обусловлены моим молчанием. Но уверяю вас, во многих вопросах и ситуациях молчание высшей государственной власти - не признак бездействия, а необходимость. Мы должны полноценно оценивать ситуацию, в которой живем, и понять, что зачастую не обо всем можно говорить", - отметил президент.
В ходе совещания президент Арутюнян на основании обращений и жалоб, поступивших от общественности, поставил перед правоохранительной системой ряд задач:
а) активизировать усилия, предпринимаемые в направлении повышения на качественно новый уровень правовой безопасности и защиты правовой системы в Арцахе, а также улучшения состояния общественной безопасности в общественных местах,
б) принять все меры в рамках своих полномочий для предотвращения всех шагов и действий, ведущих к внутреннему расколу, разжиганию вражды друг к другу, внутренней нестабильности путем использования объективных опасений и недовольства людей, а также дать правовую оценку преступным проявлениям подобных действий.
Глава государства также подчеркнул необходимость уделять пристальное внимание тем явлениям, которые находятся в центре постоянного интереса общественности.
В частности, президент поручил компетентным органам провести оперативно-розыскные мероприятия по выявлению любых преступных нарушений и привлечению к ответственности лиц, допустивших нарушения в процессе предоставления финансовых средств для погашения перед банками кредитных обязательств различных хозяйствующих субъектов, которые имели бизнес программы на территориях, перешедших под контроль Азербайджана после 44-дневной войны 2020 года.
Президент Арутюнян отметил также необходимость принятия всех мер для установления лиц, которые растратили средства, предоставленные из Арцахского инвестиционного фонда и Фонда поддержки села и сельского хозяйства, особенно после ноября 2020 года, использовали их не по назначению или злонамеренно уклонились от их выплаты, равно как и возмещения ущерба, причиненного фондам и государству.
В совещании приняли также участие секретарь Совета безопасности Самвел Шахраманян, руководитель Аппарата Президента Карен Шахраманян, другие официальные лица.