Բաքուն հայերին կոչ է արել չլքել Լեռնային Ղարաբաղը
Ի պատասխան Հայաստանի վարչապետի՝ Արցախի հայաթափման մասին հայտարարության՝ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն բորբոքվել է եւ կոչ արել հայերին չլքել Լեռնային Ղարաբաղը։
«Վարչապետ Փաշինյանին քաջ հայտնի է, որ Ադրբեջանի Ղարաբաղի շրջանում բնակվող հայերի մեկնումը նրանց անձնական որոշումն է, եւ դա ոչ մի կապ չունի հարկադիր տեղահանման հետ»,-փորձել է մանիպուլացնել Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն։
«Եթե հայ բնակչության որեւէ հատված չի ցանկանում ապրել եւ ենթարկվել ադրբեջանական օրենսդրությանը եւ իշխանությանը, մենք չենք կարող նրանց պարտադրել։ Ընդհակառակը, մենք կոչ ենք անում հայ բնակիչներին չլքել իրենց բնակավայրերը եւ մաս կազմել ադրբեջանական բազմաէթնիկ հասարակության»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Իսկապես, բոլոր հայերին ոչնչացնելու Ադրբեջանի նախագահի պաշտոնական հրամանագիրը ոչ ոք չի տեսել։ Ինչպես եւ չի տեսել սպանությունների, ծաղրանքների, կտտանքների համար պատժված ոչ մի հայի։ Ռամիլ Սաֆարովի պատմությունը հայտնի է Ադրբեջանի սահմաններից դուրս։ Անմիջապես Ալիեւի ձեռքից նա արժանացավ բարձրագույն պարգեւների, պարգեւների արաժանացան նաեւ 2016-ին եւ 2020-ին պատերազմների ընթացքում հատկապես աչքի ընկածները՝ հայերի կտրված գլուխների, ձեռքերի եւ ականջների համար։
Տարիներ շարունակ մանկապարտեզներում եւ դպրոցներում ատելություն էր սերմանվում հայերի նկատմամբ։ Ատելություն են սերմանում ադրբեջանական ԶԼՄ-ների հրապարակումները։
Ադրբեջանական ահաբեկչության զոհ են դարձել նաեւ ռուս խաղաղապահները։ Թեեւ ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը զերծ է մնում սեպտեմբերի 19-20-ի ագրեսիայի ժամանակ վեց զինվորականների մահվան հանգամանքների եւ անունների հրապարակումից, սոցցանցերում եւ լրատվամիջոցներում հրապարակումներ կան ադրբեջանցիների վայրագությունների մասին։

В Баку спохватились и призвали армян не покидать Нагорный Карабах
В ответ на заявление премьер-министра Армении о деарменизации Арцаха, МИД Азербайджана разразился утверждением о полной несостоятельности подобного заявления.
«Премьер-министру Пашиняну хорошо известно, что отъезд армян, проживающих в Карабахском регионе Азербайджана, является их личным решением, и это не имеет ничего общего с принудительным перемещением», - попытались манипулировать в МИД Азербайджана.«Если какой-либо сегмент армянского населения не хочет жить и подчиняться азербайджанскому законодательству и власти, мы не можем их к этому принудить. Напротив, мы призываем армянских жителей не покидать свои места жительства и быть частью мультиэтнического азербайджанского общества», - говорится в заявлении.
Действительно, официального указа президента Азербайджана уничтожать всех армян никто не видел. Как и не видел ни одного наказанного за убийства, глумления, пытки армян. Напротив, история рамиля сафарова известна далеко за пределами Азербайджана. Точно так же высоких, непосредственно из рук Алиева, наград удостоились особо отличившиеся в ходе войны 2016 г и 2020 г – за отрезанные головы, руки и уши армян. Азербайджанские вояки столь «храбры», что вовсе не боятся армянских стариков и женщин, а уж тем более не боятся глумиться над телами погибших.
Годами в детских садах и школах насаждалась ненависть к армянам. Ненавистью сочатся публикации в азербайджанских СМИ.
Жертвами азербайджанского терроризма стали и российские миротворцы. Хоть министерство обороны РФ воздерживается от публикаций имен и обстоятельств гибели шестерых военных во время агрессии 19-20 сентября, в соцсетях и СМИ есть публикации о расправе над россиянами, ставшими свидетелями азербайджанских зверств.