Այսօր Կարմիր Խաչի միջնորդությամբ Արցախից 6 հիվանդ է տեղափոխվել Հայաստան
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից վեց հիվանդներ՝ «Հանգուցավոր էրիթեմա, պսևդոմոնասային վարակ, միջփորոքային միջնապատի դեֆեկտ», «Միզաքարային հիվանդություն, ձախակողմյան հիդրոնեֆրոզ»,«Միզաքարային հիվանդություն, վիճակ ձախ միզածորանի ստենտավորումից և լիթոտրիպսիայից հետո, ձախ միզածորանի բազմաթիվ քարեր, քրոնիկական պիելոնեֆրիտ, աջ երիկամի քար», «Թոքերի սարկոիդոզ», «Առաջնային միջնորմի դիֆուզ խոշոր B- բջջային լիմֆոմա՝ միջնորմի պարանոցային, պարատրախեալ, հարարմատային, պարաաորտալ, զստային լիմֆատիկ ախտահարումով, «Վիճակ հետին գանգափոսի՝ ուղեղիկի աջ կիսագնդի շրջանի ծավալային գոյացություն՝ հեմանգիոբլաստոմայի մասնահատումից հետո, վիճակ ձախից վենտրիկուլոպերիտոնեալ շունտավորումից հետո, շունտի թերֆունկցիա՝ հիդրոցեֆալիա»
ախտորոշումներով, այսօր՝ հունվարի 29-ին Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ տարբեր մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ Հայտնում է  ԱՀ առողջապահության նախարարությունը։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 8 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 12 բուժառու գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 5-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են։
Մինչ այսօր Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան են տեղափոխվել ընդհանուր 55 հիվանդ։

Из Арцаха в Армению в сопровождении МККК доставлены 6 пациентов
Из-за того, что Азербайджан заблокировал единственный путь, связывающий Арцах с Арменией, шесть пациентов ЗАО «Республиканский медицинский центр» Министерства здравоохранения Арцаха 29 января при посредничестве и в сопровождении Международного комитета Красного Креста были доставлены в различные специализированные медицинские центры РА. Օб этом сообщает Министерство здравоохранения Арцаха․
«В связи с блокировкой Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, шесть пациентов ЗАО Республиканский медицинский центр Министерства здравоохранения Арцаха с диагнозами «Узловатая эритема, синегнойная инфекция, дефект межжелудочковой перегородки», «Урелитиаз, левый гидронефроз», «Урелитиаз, состояние после стентирования и литотрипсии левого мочеточника, множественные камни левого мочеточника, хронический пиелонефрит, камень правой почки», «Легочный саркоидоз», «Первичный септальная диффузная крупноклеточная В-клеточная лимфома с септальным шейным, паратрахеальным, парааортальным, задним лимфатическим поражением, «заднечерепное состояние, объемная опухоль правого полушария мозжечка после резекции гемангиобластомы, состояние после левого вентрикулоперитонеального шунтирования, функция шунта: гидроцефалия» сегодня, 29 января, они были переведены в различные специализированные медицинские центры РА при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста.
Плановые операции в медицинских учреждениях Министерства здравоохранения Арцаха по-прежнему приостановлены.
8 детей находятся в отделениях неонатологии и реанимации медсанчасти "Аревик".
В ЗАО «Республиканский медицинский центр» в реанимационном отделении находятся 12 пациентов, из них 5 в критическом состоянии.
На сегодняшний день при посредничестве и сопровождении Международного комитета Красного Креста из Арцаха в Армению переведено в общей сложности 55 пациентов", - говорится в сообщении.