Արցախը մենակ է մնացել,  ցանկացած պահի նրանք կարող են մեզ ոչնչացնել, մեր դեմ ցեղասպանություն կազմակերպել. Դավիթ Բաբայան
Արցախը մենակ է մնացել, ցանկացած պահի նրանք կարող են մեզ ոչնչացնել, մեր դեմ ցեղասպանություն կազմակերպել. Դավիթ Բաբայան
Արցախը մենակ է մնացել։ Ռուս խաղաղապահները գրեթե չեն կատարում իրենց պարտավորությունները, ժողովրդավար Արեւմուտքը երես է թեքել մեզնից, երես է թեքել նաեւ Հայաստանը։ Այս մասին Reuters-ի հետ զրույցում ասել է Արցախի նախագահի խորհրդական Դավիթ Բաբայանը։
Նրա խոսքով՝ արցախահայությունն իրեն լքված է զգում Ռուսաստանի, Արեւմուտքի եւ Հայաստանի կողմից։ Նա նշել է, որ շատ կարեւոր հարցեր դեռեւս համաձայնեցված չեն Ադրբեջանի հետ։ «Ռազմական գործողությունները դադարեցնելու պայմանավորվածություն ունենք, բայց սպասում ենք վերջնական համաձայնության ՝ բանակցություններն ընթանում են, կտեսնենք»,-ասել է նա։
Նա նշել է, որ  վերջնական համաձայնություն դեռ չկա։
Ռուս խաղաղապահների միջնորդությամբ կրակի դադարեցման պայմանավորվածության համաձայն ՝ պաշտպանության բանակը պետք է արձակվի, իսկ բոլոր զենքերը հանձնվեն։
Սակայն պատասխանելով զենքից հրաժարվելու մասին հարցին ՝ Բաբայանն ասել է, որ Արցախի ժողովրդին առաջին հերթին անհրաժեշտ են անվտանգության երաշխիքներ: «Մի շարք հարցեր դեռ պետք է լուծվեն։ Մենք չգիտենք, թե անվտանգության ինչ երաշխիքներ կստանա մեր ժողովուրդը, այդ հարցը պետք է լուծվի։ Ցանկացած պահի նրանք կարող են մեզ ոչնչացնել, մեր դեմ ցեղասպանություն կազմակերպել։ Արեւմուտքը լռում է, Ռուսաստանը  լռում է, Հայաստանը  լռում է»,-ասելէ նա։
Բաբայանը քննադատել է աշխարհին՝ իր ժողովրդին Ադրբեջանի ողորմությանը հանձնելու համար։ «Սա նման է 1453 թվականի Կոստանդնուպոլիսին. մենք պաշարված ենք եւ շրջափակված։ Այստեղ մարդկանց ճնշող մեծամասնությունը չի ցանկանում ապրել Ադրբեջանի կազմում։ Ես չգիտեմ, թե ինչ կլինի: Ղարաբաղը մենակ է մնացել։ Ռուս խաղաղապահները գրեթե չեն կատարում իրենց պարտավորությունները, ժողովրդավարական Արեւմուտքը երես է թեքել մեզնից, երես է թեքել նաեւ Հայաստանը»,-ասել է նա։

Давид Бабаян: В любой момент Азербайджан может уничтожить Нагорный Карабах, устроить против нас геноцид
Арцах остался один: российские миротворцы практически не выполняют своих обязательств, демократический Запад от нас отвернулся, отвернулась и Армения. Об этом Reuters заявил советник президента Арцаха, бывший глава МИД Республики Давид Бабаян.
По его словам, армяне Арцаха чувствуют себя брошенными Россией, Западом и Арменией. Он отметил, что многие важные вопросы еще не согласованы с Азербайджаном. «У нас есть договоренность о прекращении военных действий, но мы ждем окончательного соглашения - переговоры идут, посмотрим», - сказал Бабаян. «Нам нужно обсудить множество вопросов и проблем. Окончательного соглашения пока нет», - сказал Бабаян.
В соответствии с соглашением о прекращении огня при посредничестве российских миротворцев, Армия обороны должна быть распущена, а все оружие сдано на утилизацию
Но отвечая на вопрос об отказе от оружия, Бабаян сказал, что народ Арцаха не может быть оставлен умирать, и поэтому в первую очередь необходимы гарантии безопасности: «Еще предстоит решить целый ряд вопросов. Мы не знаем, какие гарантии безопасности получат наши люди - этот вопрос необходимо решить. В любой момент они (азербайджанцы - ред) могут нас уничтожить, устроить против нас геноцид - вы понимаете это, Рейтер? Запад молчит, Россия молчит, Армения молчит. Что нам делать?».
Бабаян раскритиковал мир за то, что он бросил карабахский народ на милость Азербайджана. «Это похоже на Константинополь 1453 года — мы осаждены и окружены», — сказал он, - Подавляющее большинство людей здесь не хотят жить в составе Азербайджана - я не знаю, что произойдет. Карабах остался один: российские миротворцы практически не выполняют своих обязательств, демократический Запад от нас отвернулся, отвернулась и Армения».