Արցախում գազամատակարարման վերականգնումը պայմանավորված է միջազգային հանրության ճնշմամբ․ Ստեփանակերտ
«Մարտի 28-ին վերսկսվել է Արցախի Հանրապետության գազամատակարարումը Հայաստանից Արցախ մտնող միակ գազատարով։ Ընթացիկ ամսում Ադրբեջանը երկու անգամ երկար ժամանակով խափանել էր բնական գազի մուտքն Արցախ՝ առաջացնելով հումանիտար ճգնաժամային իրավիճակ։
Ադրբեջանի կողմից իրականացվող հումանիտար ահաբեկչությունն արժանացել է միջազգային հանրության խիստ քննադատության, հնչեցվել են գազամատակարարման վերականգնման բազմաթիվ կոչեր, իրականացվել համապատասխան քաղաքական և դիվանագիտական քայլեր։ Մեծ է նաև ռուս խաղաղապահ առաքելության դերակատարությունը։
Մենք երախտապարտ ենք բոլոր այն երկրներին և միջազգային կազմակերպություններին, քաղաքական և հասարակական գործիչներին, ովքեր հավատարիմ մնալով միջազգային մարդասիրական իրավունքի սկզբունքներին և բարոյականության նորմերին՝ համարժեք գնահատական են տվել Ադրբեջանի գործողություններին և ջանքեր գործադրել այս հումանիտար աղետը վերացնելու ուղղությամբ։
Մարդասիրական խնդիրների քաղաքականացումն անթույլատրելի է ու անբարոյական, ցանկացած նման փորձ մարտահրավեր է ամբողջ քաղաքակիրթ աշխարհին»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Возобновление газоснабжения в Арцахе обусловлено давлением международного сообщества: Степанакерт
«28 марта возобновилось газоснабжение Республики Арцах через единственный газопровод, идущий в Арцах из Армении. В текущем месяце Азербайджан дважды на длительное время перекрывал подачу природного газа в Арцах, создав тем самым гуманитарную кризисную ситуацию.
Гуманитарный терроризм Азербайджана удостоился cуровой оценки международного сообщества, прозвучало множество призывов восстановить газопровод, были предприняты соответствующие политические и дипломатические шаги. Велика также роль российской миротворческой миссии.
Мы признательны всем тем странам и международным организациям, политическим и общественным деятелям, которые, оставаясь верными принципам международного гуманитарного права и нормам нравственности, дали адекватную оценку действиям Азербайджана и приложили усилия для устранения гуманитарной катастрофы.
Политизация гуманитарных проблем непозволительна и безнравственна, любая подобная попытка является вызовом всему цивилизованному миру»,- говорится в сообщении․