Արցախում ավտովթարի հետևանքով ծանր վնասվածք ստացած երեխան ռուս խաղաղապահների ուղղաթիռով տեղափոխվել է Երևան
Հունվարի 19-ին Ճարտար քաղաքում տեղի ունեցած ավտովթարի հետևանքով չորս երեխա է վնասվածք ստացել, որոնցից երեքը՝ միջին ծանրության, իսկ մեկը՝ ծանր՝ ողնաշարի բարդ կոտրվածքով: Այս մասին հայտնել է ԱՀ պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը։
"Հաշվի առնելով վերջինիս կոտրվածքի բարդությունը ու վտանգավորությունը՝ բժիշկների ցուցմամբ նրան պետք էր տեղափոխել Երևան ուղղաթիռով: ԱՀ կառավարությունը դիմել է ՌԴ խաղաղապահ զորակազմին՝ ուղղաթիռի տրամադրման խնդրանքով, որը բավարարվել է նրանց կողմից, սակայն երեկվա վատ եղանակային պայմանների պատճառով թռիչքը տեղի է ունեցել այսօր առավոտյան:
Երեխան հիմա գտնվում է Երևանում՝ բժիշկների վերահսկողության տակ: Նրա կյանքին վտանգ չի սպառնում, սակայն նախատեսվում են ծանր ու բարդ վիրահատություններ, և, հուսանք, կհաջողվի նրա առողջությունը հնարավորինս վերականգնել: 2020թ. պատերազմից հետո սա առաջին դեպքն է, երբ ուղղաթիռի օգտագործման նման հրատապ կարիք է ծագել, և, բարեբախտաբար, հաջողվել է խնդիրը լուծել: Կուզեի հատուկ շնորհակալություն հայտնել ՌԴ խաղաղապահ զորակազմին և հրամանատար, գեներալ-մայոր Անդրեյ Վոլկովին՝ այս մարդասիրական բնույթի սուր խնդիրն արագ ու արդյունավետորեն լուծելու համար: Սա Արցախում ռուս խաղաղապահների մարդասիրական գործունեության և մեր համագործակցության հերթական օրինակն է":

Пострадавший в ДТП в Арцахе ребенок на вертолете российских миротворцев доставлен в Ереван
В результате ДТП, произошедшего 19 января в городе Чартар, четверо детей получили травмы, трое из которых -средней тяжести, а один-тяжелой со сложным переломом позвоночника.
Об этом заявил госминистр Республики Арцах Артак Бегларян:
"Учитывая сложность и опасность перелома последнего, по указанию врачей, его нужно было перевезти в Ереван на вертолете. Правительство Республики Арцах обратилось к миротворческому контингенту РФ с просьбой о предоставлении вертолета, который был удовлетворен ими, однако из-за вчерашних плохих погодных условий полет состоялся сегодня утром. Ребенок сейчас находится в Ереване под наблюдением врачей. Его жизни ничего не угрожает, однако планируются тяжелые и сложные операции, и, надеемся, удастся по возможности восстановить его здоровье.
2020г. после войны это первый случай, когда возникла такая срочная необходимость в использовании воздушного транспорта , и, к счастью, удалось решить проблему.
Хочу выразить особую благодарность Главнокомандующему Российскими миротворческими силами генерал-майору Андрею Волкову за оперативное и эффективное решение этой острой гуманитарной проблемы. Это еще один пример гуманитарной деятельности российских миротворцев в Арцахе и нашего сотрудничества".