Արցախի նախագահի խոսնակը չի կիսում ապոկալիպտիկ վերլուծությունները Զոհրաբյան-Մամեդյարով հանդիպումից
Ժնևում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը մենք դիտարկում ենք խաղաղ բանակցային գործընթացների շարունակականության ապահովման շրջանակում, InfoPort.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը՝ մեկնաբանելով Ժնևում Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների երկօրյա հանդիպումը:
Նրա խոսքով, Արցախի համար այս փուլում ողջունելի է տարածաշրջանում խաղաղության ապահովման գործընթացը և դրան ուղղվող ջանքերը՝ հատկապես հաշվի առնելով այն, որ և Ադրբեջանում, և Արցախում առաջիկայում սպասվում են համապետական ընտրություններ:
«Սա շատ կարևոր է, որովհետև ակնկալել ինչ-որ փոփոխություն, ինչ-որ կարգավորում շատ վաղ է: Դրա համար չկան համապատասխան նախադրյալներ: Այդ իսկ պատճառով այս պահին կարևոր է բանակցային խաղաղ գործընթացի պահպանումը և շարունակականությունը», -ասաց Բաբայանը:
Նա նորմալ է համարում այն, որ երկու երկրների արտգործնախարարների բանակցությունները շարունակվեցին երկու օր, քանի որ բարդ է կարգավորման գործընթացը:
«Այս անգամ առանձնապես նորություն չկար: Հանդիպումից հետո տարածված հայտարարությունից զգալի էր, որ գործընթացը շարունակվում է, ժողովուրդներին խաղաղության պետք է նախապատրաստել և այլն: Այդ բաղադրիչները բոլորն էլ կարևոր են և պարունակում են էվոլյուցիոն կարգավորման տարբերակը: Այսինքն՝ չկա պարտադրանք, չի կարող լինել պարտադրանք ու գաղտնի պայմանավորվածություններ», -հավելեց արցախցի գործիչը:
Ինչ վերաբերում է բանակցությունների բովանդակությանը և մասնավորապես փորձագիտական շրջանակներում տարածվող այն տեսակետին, որ քննարկվել է Լեռնային Ղարաբաղում հայերի և ադրբեջանցիների համատեղ բնակեցման գոտիների ստեղծման հարցը, ապա Բաբայանի խոսքով, ցանկացած հարց կարող է քննարկվել, բայց դա չի նշանակում, որ այն ընդունելի է:
«Մենք չունենք տարածքների հարց: Այո, կա սահմանների հստակեցման խնդիրը, բայց դա այլ բան է: Այսինքն՝ վերադարձ անցյալին և փորձեր կատարել ինչ-որ տեղ կարգավորել հետևանքները և ոչ թե պատճառները, ապա դա պարզապես անհեռատես մոտեցում է», հավելեց Դավիթ Բաբայանը:
Նկատենք, որ ավելի ուշ ԱԳՆ խոսնակը հերքել էր բանակցություններում այդ հարցի քննարկման մասին տեղեկությունը: Հիշեցնենք, որ հունվարի 29-30-ին Ժնևում տեղի է ունեցել ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հանդիպումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի, Ստեֆան Վիսկոնտիի, Էնդրյու Շեֆերի և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկի հետ։ Համանախագահների հետ հանդիպմանը հաջորդել է Մնացականյան-Մամեդյարով հանդիպումը:

Из распространенного по итогам встречи Мнацаканян-Мамедьяров заявления заметно, что нет принуждения и тайных договоренностей: пресс-секретарь президента Арцаха
Встречу министров иностранных дел Армении и Азербайджана в Женеве мы рассматриваем в рамках обеспечения продолжительности мирных переговоров, сказал в беседе с корреспондентом InfoPort.am пресс-секретарь президента Арцаха Давид Бабаян.
По его словам, Степанакерт на данном этапе приветствует процесс обеспечения мира в регионе и  усилия в этом направлении, особенно учитывая тот факт, что и в Азербайджане, и в Арцахе в ближайшее время ожидаются общегосударственные выборы.
«Это очень важно, поскольку сейчас рано ожидать каких-то изменений, какого-то урегулирования. Для этого нет предпосылок.  Поэтому на данный момент важно сохранение и непрерывность мирного переговорного процесса», - сказал Бабаян.
Он также посчитал нормальным тот факт, что переговоры глав МИД двух стран продолжались два дня: «Процесс сложный»,- констатировал Бабаян.
По его словам, на этот раз ничего нового не было. «Из распространенного после встречи заявления было заметно, что процесс продолжается, акцент ставится на подготовке народов к миру и т.д. Эти компоненты важны и содержат вариант эволюционного урегулирования. То есть, нет принуждения и тайных договоренностей»,- заявил Бабаян.
Что касается содержания переговоров и, в частности, распространяемой в экспертных кругах точки зрения о том, что обсуждался вопрос создания совместных зон заселения армян и азербайджанцев в Нагорном Карабахе, то, по словам Бабаяна, любой вопрос может быть обсужден, но это не означает, что он приемлем.
«Нет вопроса о территориях, есть вопрос уточнения границ, но это другое дело», - заверил Давид Бабаян.
Отметим, что позже пресс-секретарь МИД опроверг информацию об обсуждении этого вопроса на переговорах.
Напомним, что 29-30 января в Женеве состоялась встреча министра иностранных дел Армении Зограба Мнацаканяна с сопредседателями Минской группы ОБСЕ Игорем Поповым, Стефаном Висконти, Эндрю Шефером и личным представителем Действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспршиком. За встречей с сопредседателями последовала встреча Мнацаканян-Мамедъяров.