Գոհունակությամբ արձանագրում ենք՝ օտարերկրյա քաղաքական օղակների ներկայացուցիչներ հասցեական և սկզբունքային դիրքորոշում են արտահայտել՝ դատապարտելով Ադրբեջանի քաղաքականությունը․ Բաբայան
Գոհունակությամբ արձանագրում ենք, որ բազմաթիվ հասարակական, քաղաքական օղակների ներկայացուցիչներ ԱՄՆ-ից, Ֆրանսիա/յից, Ռուսաստան/ից, Ավստրալիա/յից և Մերձավոր Արևելքից հասցեական և սկզբունքային դիրքորոշում են արտահայտել՝ դատապարտելով Ադրբեջանի քաղաքականությունը և կոչ անելով զսպել այդ երկրի ագրեսիվ գործողությունները։ Երախտագիտություն ենք հայտնում Արցախի, հետևաբար, արդարության բոլոր աջակիցներին։ Այս մասին հայտնել է ԱՀ ԱԳՆ ղեկավար Դավիթ Բաբայանը։
"Նման քաղաքական և բարոյական աջակցությունը շատ կարևոր է Արցախի համար։ Այն նաև կարևոր է միջազգային հանրության համար, որտեղ նկատելի են արժեհամակարգի խարխլման լուրջ և մտահոգիչ գործընթացներ։ Ցավոք սրտի, նույն սկզբունքայնությունը չեն ցուցաբերել մի շարք երկրներ, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպություններ, որոնց գործունեությունն անմիջապես առնչվում է ժողովրդավարությանը, միջազգային իրավունքին և մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, որոնք անհասցե հայտարարություններ են արել վերջին օրերին Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված ռազմական #ագրեսիայի կապակցությամբ"։

Арцах выразил признательность представителям общественно-политических кругов ряда зарубежных стран, осудивших агрессию Азербайджана
Представители многих общественно-политических кругов США, Франции, России, Австралии и БлижнегоВостока выразили адресную и принципиальную позицию, осудив политику Азербайджан и призвав обуздать агрессию этой страны. Об этом в своем Facebook написал министр иностранных дел Арцаха Давид Бабаян.
«Выражаем признательность всем сторонникам Арцаха, а значит - приверженцам справедливости. Такая политическая и моральная поддержка для Арцаха очень важна.
Это важно и для международного сообщества. К сожалению, подобную принципиальность не продемонстрировал ряд стран и международных организаций, деятельность которых непосредственно связана с демократией, международным правом и защитой прав человека, выступившие с безадресными заявлениями относительно военной агрессии, развязанной в последние дни Азербайджаном против Арцаха»,- написал он.