Արցախ ՝ շրջափակման 100 օր. Աշխարհում չեն կիսում Բաքվի դիրքորոշումն առ այն, որ ղարաբաղյան հարցը լուծված է, ինչով է Արցախը պակաս Կոսովոյից. Իսրայելի Կնեսետի նախկին պատգամավոր
Արդեն 100 օր է ՝ շարունակվում է Արցախի 120 հազար բնակիչների շրջափակումը, ըստ էության, ադրբեջանական իշխանությունների ներկայացուցիչների կողմից, որոնք, սակայն, ներկայանում են որպես ինչ-որ "էկոակտիվիստներ"։  Եվ հարյուր օրվա ընթացքում այս հարցը ոչ միայն չի լուծվում, այլև որոշակի իմաստով փակուղի է մտել Բաքվի մշտական նոր պահանջների պատճառով, որոնք ոչ մի ընդհանուր բան չունեն Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ստորագրած եռակողմ հայտարարության հետ։  Այս մասին InfoPort.am-ի հետ զրույցում հայտարարել է իսրայելցի քաղաքագետ, Կնեսետի նախկին պատգամավոր Ալեքսանդր Ցինկերը։
"Ես ուշադիր կարդացել եմ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները, հատկապես Լաչինի միջանցքի գործունեությանը վերաբերող կետերը, որտեղ հստակ ամրագրված է, որ միջանցքով ազատ տեղաշարժի պատասխանատվությունը կրում է Ռուսաստանի Դաշնությունը։ Ելնելով վերը նշված փաստաթղթի տրամաբանությունից ՝ ես կարծում եմ, որ առաջին հերթին ռուս խաղաղապահները պետք է Ադրբեջանից պահանջեն պահպանել նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթները և գործուն միջոցներ ձեռնարկեն միջանցքի ապաշրջափակման ուղղությամբ։ Իդեալում, միջանցքի փակումից անմիջապես հետո պետք է արտակարգ խորհրդակցություն հրավիրվեր Հայաստանի, Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների մակարդակով, որտեղ պետք է միանշանակ որոշում կայացվեր եռակողմ հայտարարության դրույթների կատարման վերաբերյալ",- հայտարարեց Ցինկերը։
Միևնույն ժամանակ նա շեշտեց, որ Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման հարցն արդեն դուրս է եկել Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի եռակողմ օրակարգի շրջանակներից եւ միջազգային հնչեղություն է ձեռք բերել, ինչի ապացույցն է ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանի որոշումը, որը Բաքվին կոչ է անում անվերապահ ապահովել միջանցքով ազատ տեղաշարժը: Նմանատիպ պահանջով Ադրբեջանին են դիմել նաև եվրոպական գրեթե բոլոր երկրների խորհրդարանները և ԱՄՆ Կոնգրեսը։  "Մինչդեռ, ի պատասխան այս բոլոր կոչերի, Ադրբեջանը նորանոր պահանջներ է առաջ քաշում, որոնցից մեկը, այսպես կոչված, "Զանգեզուրի միջանցքի" բացումն է։  Սակայն Հայաստանի տարածքով միջանցք բացելու մասին դրույթ չկա ոչ մի պաշտոնական փաստաթղթում, և ես Բաքվի նման պահանջը համարում եմ լիովին ոչ լեգիտիմ։  Այո, հնարավոր է, որ "խաղաղության պայմանագրի" ստորագրման շրջանակներում դրույթ լինի կոմունիկացիաների բացման մասին, սակայն դա ոչ մի ընդհանուր բան չունի "միջանցք" հասկացության հետ", - հայտարարել է Ցինկերը։
Միաժամանակ նա ընդգծել է, որ այսօր ինչպես եռակողմ հայտարարության մասնակիցների, այնպես էլ միջազգային հանրության ուշադրությունն առաջին հերթին պետք է սևեռվի Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման և 120 հազար խաղաղ արցախցիներին հումանիտար ճգնաժամից փրկելու հարցին։  "Եվ այս ճանապարհին միայն ափսոսանքներով ու մտահոգությունների մասին հայտարարություններով չի կարելի սահմանափակվել։ Անհրաժեշտ են գործուն միջոցներ։ Եթե Ռուսաստանն ի վիճակի չէ լուծել Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման հարցը, ապա խնդիրը պետք է տեղափոխվի ՄԱԿ - ի Անվտանգության խորհուրդ, որը պետք է գործնական որոշում կայացնի միջանցքի բացման վերաբերյալ, հնարավոր է՝ նույնիսկ Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցների կիրառմամբ", - ընդգծել է Ցինկերը։
Նրա խոսքով, Լաչինի ճգնաժամի լուծման համար ամենագործուն հարթակը հենց ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդն է, քանի որ նույն Եվրամիությունը գտնվում է Ադրբեջանի հետ էներգետիկ սերտ համագործակցության մեջ:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորմանը ընդհանրապես՝ փորձագետը հատուկ ընդգծեց, որ աշխարհը չի ընդունում Բաքվի դիրքորոշումը արցախյան հարցի լուծմված լինելու վերաբերյալ։  "Աշխարհում չեն կիսում Բաքվի դիրքորոշումն այն մասին, որ ղարաբաղյան հարցը լուծված է, և Դա Ադրբեջանի ներքին գործն է։ Միջազգային հանրությունը բազմիցս հայտարարել է Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի ճշգրտման անհրաժեշտության մասին, ինչպես նաև ընդգծել անվտանգության երաշխիքների ստեղծման եւ Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության կարևորությունը",- ընդգծեց Ցինկերը՝ հույս հայտնելով, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ երկրները մի օր, այնուամենայնիվ, մի կողմ կդնեն աշխարհաքաղաքական հակասությունները եւ կհավաքվեն ղարաբաղյան հարցի լուծման համար։  "Իսկ եթե Մինսկի միջնորդներն ի վիճակի չեն լուծել այդ հարցը, ապա իրենք պետք է նախաձեռնեն դրա քննարկումը ՄԱԿ - ի Անվտանգության խորհրդում, քանի որ Արցախը ոչնչով պակաս չէ նույն Կոսովոյից, որը ազատ կյանքի իրավունք եւ երաշխիքներ է ստացել նույն միջազգային հանրության շնորհիվ", - եզրափակեց Կնեսետի նախկին պատգամավորը:

Арцах – 100 дней блокады: В мире не разделают позицию Баку о том, что карабахский вопрос решен, чем Арцах хуже того же Косово – бывший депутат Кнессета Израиля
Вот уже сто дней продолжается блокада 120 тысяч жителей Арцаха, по сути, со стороны представителей азербайджанских властей, которые, однако, позиционируют под прикрытием каких-то «экоактивистов». И по прошествию ста дней этот вопрос не только не решается, но в определенным смысле зашел в тупик из-за постоянных новых требований Баку, которые не имеют ничего общего с трехсторонним заявлением глав Армении, России и Азербайджана от 9 ноября 2020 года. Об этом в беседе с корреспондентом InfoPort.am заявил израильский политолог, бывший депутат Кнессета Александр Цинкер.
«Я внимательно прочитал положения трехстороннего заявления от 9 ноября, особенно по части функционирования Лачинского коридора, в котором четко зафиксировано, что ответственность за свободное передвижение по коридору лежит на миротворцах Российской Федерации. Исходя из логики вышеупомянутого документа, я считаю, что, в первую очередь, российские миротворцы должны потребовать от Азербайджана соблюдения положений заявления от 9 ноября и предпринять действенные меры по деблокаде коридора. В идеале сразу после закрытия коридора должно было быть созвано экстренное совещание на уровне глав Армении, России и Азербайджана, на котором должно было быть принято однозначное решение по выполнению положений трехстороннего заявления»,- заявил Цинкер.
При этом эксперт заметил, что вопрос деблокады Лачинского коридора уже вышел за рамки трехсторонней повестки Армении, Азербайджана и России и приобрел международную звучность, доказательством чему является решение Гаагского суда ООН, призывающего Баку обеспечить свободное передвижение по коридору. С аналогичным требованием к Азербайджану обратились и парламенты практически всех европейских стран и Конгресс США. «Между тем, в ответ на все эти призывы Азербайджан выдвигает все новые требования, одним из которых является открытие, так называемого, «Зангезурского коридора». Однако положения об открытии коридора через Армению нет ни в каком официальном документе, и, я считаю, подобное требование Баку совершенно нелегитимным. Да, возможно, в рамках подписания «мирного договора» будет положение об открытии коммуникаций, но это не имеет ничего общего с понятием «коридор»»,- заявил Цинкер.
При этом он подчеркнул, что сегодня внимание как участников трехстороннего заявления, так и международного сообщества, в первую очередь, должно быть приковано к вопросу деблокады Лачинского коридора и спасения 120 тысяч мирных арцахцев от гуманитарного кризиса. «И на этом пути одними сожалениями и заявлениями об озабоченности не обойтись. Нужны более действенные меры. Если Россия не в состоянии решить вопрос деблокады Лачинского коридора, то он должен быть перенесен в Совбез ООН, который должен принять практичное решение по открытию коридора, возможно, даже с применением санкций в отношении Азербайджана»,- подчеркнул Цинкер.
По его словам, самой действенной площадкой для разрешения Лачинского кризиса является именно Совбез ООН, поскольку тот же Евросоюз находится в тесной энергетической кооперации с Азербайджаном.
Касаясь урегулирования карабахской проблемы в целом, эксперт особо подчеркнул, что мир не признает позицию Баку о решенности арцахского вопроса. «В мире не разделают позицию Баку о том, что карабахский вопрос решен, и это внутреннее дело Азербайджана. Международное сообщество неоднократно заявляло о необходимости решения вопроса окончательного статуса Нагорного Карабаха, создания гарантий безопасности и соблюдения прав народа Арцаха»,- подчеркнул Цинкер, выразив надежду на то, что страны-члены Минской группы ОБСЕ в один прекрасный день все же оставят в стороне геополитические противоречия и соберутся для решения карабахского вопроса. «А если Минские посредники не в состоянии решить этот вопрос, то сами должны инициировать его рассмотрение в Совбезе ООН, поскольку Арцах ничем не хуже того же Косово, который получил право и гарантии на свободную жизнь благодаря тому же международному сообществу»,- заключил бывший депутат Кнессета.