Արայիկ Հարությունյան․ Գերմանական ընկերությունը Արցախում ներդրումներ կկատարի գյուղատնտեսության ոլորտում
Արցախի հանրապետւթյան նախկին վարչապետ, «Ազատ Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն և Շվեյցարիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում հանդիպել է Արցախի հիդրոէներգետիկ ոլորտում ակտիվ ներդրումներ իրականացնող եվրոպական հայտնի ընկերությունների ղեկավարների հետ:
«Չնայած նրանք դեմ չէին իրենց անունները հրապարակելուն, բայց, հաշվի առնելով մեր հարևանի ագրեսիվ տրամադրվածությունը, զերծ կմնամ նրանց համար ավելորդ խնդիրներ ստեղծելուց»,- իր ֆեյսբուքյան էջում նշել է Հարությունյանը։
Ըստ նրա քննարկման հիմնական առանցքը եղել է այդ ընկերություններին Արցախի գյուղատնտեսության ոլորտում ներգրավելը: «Ուրախ եմ տեղեկացնել, որ գերմանական ընկերության հետ ձեռք է բերվել վերջնական պայմանավորվածություն Մարտակերտի և Մարտունու շրջաններում 150 հեկտար նռան և ընկուզենու նոր այգիներ տնկելու շուրջ: Աշխատանքները կսկսվեն առաջիկա շաբաթների ընթացքում, և այն մաս կկազմի Արցախում ավելի քան 10 հազար հեկտար նոր այգիների հիմնման մեծ ծրագրին»,- գրել է նա:

Араик Арутюнян: германская компания намерена реализовать инвестпроект в сельхозсфере Арцаха
Экс-премьер Арцаха, председатель партии «Свободная Родина» Араик Арутюнян в рамках рабочего визита в Германию и Швейцарию встретился с руководителями известных европейских компаний, осуществляющих инвестпроекты в гидроэнергетической сфере Арцаха.
"Несмотря на то, что они не против обнародовать свои имена, я воздержусь от этого, учитывая агрессивный настрой нашего соседа во избежание лишних проблем»,- отметил Арутюнян на своей странице в Facebook.
Он отметил, что ключевой темой переговоров стало вовлечение зарубежных инвесторов в сельхозпроекты в Арцахе. «Рад сообщить, что с германской компанией достигнута окончательная договоренность по реализации инвестпроекта в сельхозсфере в Мартакертской и Мартунинской областях республики. Речь идет о создании новых гранатовых и ореховых садов на территории в 150 га. Работы начнутся в течение ближайших недель.Они составят часть большой программы по созданию в Арцахе новых садов на территории в более, чем 10 тыс га», - написал он: