Ափսոսանք է առաջացնում, որ Չմիավորման շարժումն Ադրբեջանին թույլ է տալիս օգտագործել հարթակը հակահայկական քարոզչության համար. Արցախի ԱԳՆ
Ս․ թ․ հոկտեմբերի 25-26-ը Բաքվում կայացած Չմիավորման շարժման գագաթնաժողովի Ամփոփիչ փաստաթղթում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության էությունը խեղաթյուրող դրույթների ներառումն Ադրբեջանի հերթական փորձն է՝ տվյալ միջազգային ֆորումից կանխապես աջակցություն ստանալ իր քաղաքականության համար՝ ուղղված Արցախի մեկուսացմանը, առճակատման շարունակմանը, Արցախի ժողովրդի կողմից իր անկապտելի իրավունքների և ազատությունների իրականացմանը խոչընդոտելուն։ Այս մասին ասվում է Արցախի ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Գագաթնաժողովի Ամփոփիչ փաստաթղթի ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությանը վերաբերող ձևակերպումները հակասում են անկողմնակալության ու անաչառության սկզբունքին և միտված են միջազգային հանրության, մասնավորապես, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության՝ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ջանքերի խափանմանը։
Ֆորումի Ամփոփիչ փաստաթղթի տեքստում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման տրամաբանությանը հակասող դրույթներ ներառելու նպատակով Ադրբեջանի՝ իր ընդունող կողմի կարգավիճակի չարաշահումը ոչ այլ ինչ է, քան Շարժման նկատմամբ բացահայտ անհարգալից վերաբերմունքի դրսևորում։
Ափսոսանք է առաջացնում այն, որ Չմիավորման շարժումն Ադրբեջանին թույլ է տալիս օգտագործել կազմակերպության հարթակը հակահայկական քարոզչության և Շարժման նպատակներին ու սկզբունքներին չհամապատասխանող արտաքին քաղաքական օրակարգի առաջմղման համար։
Կոչ ենք անում Չմիավորման շարժման անդամ պետություններին, որոնց մեծամասնությունն անկախություն և ինքնիշխանություն է ձեռք բերել ինքնորոշման իրավունքի իրացման արդյունքում, հավատարիմ մնալ իրենց իդեալներին ու Շարժման ոգուն և հարգանք ցուցաբերել Արցախի ժողովրդի կողմից իր ինքնորոշման ու զարգացման իրավունքի իրացման փաստի հանդեպ:

Вызывает сожаление, что Движение неприсоединения позволяет Азербайджану использовать площадку для антиармянской пропаганды. МИД Арцаха
Включение в итоговый документ саммита Движения неприсоединения, состоявшегося 25-26 октября с. г. в Баку, положений, искажающих суть азербайджано-карабахского конфликта, является очередной попыткой Азербайджана получить от данного международного форума заранее поддержку своей политики, направленной на изоляцию Арцаха, продолжение конфронтации, препятствование осуществлению народом Арцаха своих неотъемлемых прав и свобод. Об этом говорится в заявлении МИД Арцаха.
«Формулировки итогового документа саммита, касающиеся азербайджано-карабахского конфликта, противоречат принципу беспристрастности и направлены на срыв усилий международного сообщества, в частности, сопредседательства Минской группы ОБСЕ, направленных на мирное урегулирование конфликта.
С целью включения в текст итогового документа форума положений, противоречащих логике урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, злоупотребление статусом принимающей стороны Азербайджана не что иное, как проявление откровенного неуважительного отношения к движению.
Вызывает сожаление то, что Движение неприсоединения позволяет Азербайджану использовать площадку организации для продвижения внешнеполитической повестки, не соответствующей целям и принципам антиармянской пропаганды и движения.
Призываем государства-члены Движения неприсоединения, большинство из которых приобрели независимость и суверенитет в результате реализации права на самоопределение, оставаться верными своим идеалам и духу движения и проявлять уважение к факту реализации народом Арцаха своего права на самоопределение и развитие»,- говорится в заявлении МИД Арцаха.