ԱՀ պետնախարարը քննադատել է Միացյալ Թագավորության պաշտպանության նախարարի այցը Բաքու՝ ադրբեջանական զինուժի՝ Արցախ ներխուժման ֆոնին
ԱՀ պետնախարար արտակ Բեգլարյանն անդրադարձել է Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարարի այցին Բաքու, որի ժամանակ անդրադարձ է կատարվել նաև Արցախյան հարցին:
Այս առնչությամբ նա, մասնավորապես, գրել է. ՛՛Ի՞նչ կապ ունի Մեծ Բրիտանիան Արցախի ու ՌԴ անվտանգային երաշխիքների դեմ ադրբեջանական վերջին ագրեսիայի հետ...
Այս օրերին, երբ Ադրբեջանը հերթական անգամ բռնազավթում է Արցախի բնակավայր ու ռազմավարական նշանակության բարձունք, Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարարը այցելում է Բաքու, իսկ Լոնդոնում Ադրբեջանի դեսպանի հետ քննարկում են ղարաբաղյան հակամարտությունը: Բրիտանական բացահայտ աջակցությունը Ադրբեջանին տեսել ենք 2020թ. ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիայի ժամանակ:
Հիմա էլ, Փառուխի ու Քարագլխի օկուպացիայի պայմաններում, Մեծ Բրիտանիան չի էլ թաքցնում իր ռազմավարական աջակցությունը, իսկ թե վարագույրներից այն կողմ ինչ ծավալի ու տեսակի իրական աջակցություն է տրվում, կարող ենք միայն գուշակել: Դա կատարվում է և՛ ադրբեջանա-թուրքական տանդեմի դիրքերը տարածաշրջանում ամրացնելու, և՛ հատկապես հիմա Ռուսաստանի կենսական շահերին հարվածելու նպատակով, ինչի հետևանքով ոտնատակ են տրվում Արցախի բնիկ ժողովրդի կյանքն ու անվտանգությունը:
Իսկ Արևմուտքի կողմից «գովերգվող» մարդու իրավունքներն ու ժողովրդավարությունը ամենևին կարևոր չեն աշխարհաքաղաքական այսպիսի կեղտոտ խաղերում՛՛:

Госминистр Арцаха недоволен визитом министра обороны Великобритании в Баку на фоне вторжения азербайджанских ВС в республику
Госминистр Арцаха Артак Бегларян обратился к визиту министра обороны Великобритании в Азербайджан, в ходе которого был обсужден и карабахский вопрос.
В этой связи, он, в частности, написал: «Какое отношение имеет Великобритания к последней агрессии Азербайджана против Арцаха и гарантий безопасности РФ? В эти дни, когда Азербайджан в очередной раз оккупирует один из населенных пунктов и стратегически важную высоту Арцаха, министр обороны Великобритании посещает Баку, а с послом Азербайджана в Лондоне обсуждают карабахский конфликт.
Открытую британскую поддержку Азербайджану мы видели в 2020 году во время азербайджано-турецко­й агрессии. Даже сейчас, во время оккупации Паруха и Караглуха, Великобритания не скрывает своей стратегической поддержки, а какой объем и вид реальной поддержки по ту сторону завес, можем только гадать.
Это делается для того, чтобы укрепить позиции азербайджано-турецко­го тандема в регионе, с целью нанести удар по жизненно важным интересам России, в результате чего попираются жизнь и безопасность коренного народа Арцаха. А права и демократия человека, ''восхваляемые'' Западом, отнюдь не важны в таких грязных геополитических играх».