Ադրբեջանը էմոցիոնալ և հոգեբանական բռնության է ենթարկել 19 երեխաների՝ հայ լինելու համար․ Թովմասյանը  հրատապ նամակներ է պատրաստում
Ադրբեջանը էմոցիոնալ և հոգեբանական բռնության է ենթարկել 19 երեխաների՝ հայ լինելու համար․ Թովմասյանը հրատապ նամակներ է պատրաստում
Ադրբեջանը էմոցիոնալ և հոգեբանական բռնության է ենթարկել 19 երեխաների՝ հայ լինելու համար, երեխաներից մեկն ուշաթափվել է․ Հրատապ նամակներ եմ պատրաստում միջազգային իրավասու մարմիններին։  Այս մասին գրել է ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, անկուսակցական Թագուհի Թովմասյանը։
«Ադրբեջանցիների կողմից հայերի նկատմամբ էթնիկ ատելությունը սահմաններ չի ճանաչում․ թիրախավորել են նույնիսկ անչափահաս երեխաներին, ովքեր խաղաղապահների ուղեկցությամբ ավելի քան մեկ ամիս անց վերադառնում էին Արցախ՝ ծնողների մոտ։
Սակայն Շուշի-Քարին տակ հատվածում՝ ճանապարհի շրջափակված մասում, որտեղ տեղակայված են «էկոակտիվիստ» ձևացող ադրբեջանական կառավարական գործակալները, մեքենան կանգնեցվել է ադրբեջանցիների կողմից։ Քաղաքացիական հագուստով, դեմքերը փակած 10-15 ադրբեջանցիներ ներխուժել են երեխաների ավտոբուս, երեխաներին ենթարկել հոգեբանական բռնության։
Ադրբեջանցիների հանցավոր գործողությունները այսքանով չեն սահմանափակվել․ ավտոբուսի ընթացքը շարունակելուց հետո ադրբեջանցիները նաև ցուցադրաբար սպառնալիքներ են հնչեցրել հայ երեխաների հասցեին։
Այս սանձարձակ պահվածքով Ադրբեջանի կառավարության գործակալները խախտել են Երեխաների իրավունքների մասին կոնվենցիայի անկյունաքարային դրույթները, որը պետք է դառնա միջազգային իրավասու մարմինների հրատապ քննության ու Ադրբեջանի նկատմամբ կոնկրետ պատժիչ գործողությունների առարկա։
Ադրբեջանն այս հանցավոր գործողությամբ ևս մեկ քայլ կատարեց էթնիկ հայերի ցեղասպանության քաղաքականության կյանքի կոչման ուղղությամբ։ Քաղաքակիրթ աշխարհի լռության պայմաններում մարդկության դեմ Ադրբեջանի հանցագործությունները կրելու են շարունակական բնույթ»,- գրել է նա։

Азербайджан подверг эмоциональному и психологическому насилию 19 армянских детей: Товмасян
Председатель постоянной комиссии по защите прав человека и связям с общественностью Национального собрания Республики Армения Тагуи Товмасян готовит срочные письма в компетентные международные органы в связи с совершением азербайджанскими «экоактивистами» эмоционального и психологического насилия по отношению к 19 армянским детям.
Об этом депутат сообщила на своей странице в социальной сети Facebook.
«Этническая ненависть азербайджанцев к армянам не знает пределов. Мишенью стали даже несовершеннолетние дети, которые в сопровождении миротворцев, через более чем месяц, возвращались в Арцах к родителям.
Однако их автомобиль в районе под Шуши-Карин Так, на оцепленном участке дороги, где находятся агенты азербайджанского правительства, выдающие себя за «экоактивистов», был остановлен азербайджанцами. 10-15 азербайджанцев в штатском, с закрытыми лицами, ворвались в машину, перевозящую детей и подвергли их психологическому насилию.
Этим преступная деятельность азербайджанцев не ограничивалась. После того как автобус продолжил свой путь, азербайджанцы в адрес армянских детей открыто выкрикивали угрозы.
Этим наглым поведением агенты азербайджанского правительства нарушили краеугольные положения Конвенции о правах ребенка, что должно стать предметом срочного расследования со стороны международных органов и применения конкретных мер наказания против Азербайджана.
Этим преступным актом Азербайджан сделал еще один шаг в направлении осуществления политики геноцида этнических армян. В условиях молчания цивилизованного мира преступления Азербайджана против человечности будут продолжаться», - говорится в сообщении депутата.