Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված Արցախի Հանրապետության տարածքները համարվում են օկուպացված․ ԱՀ ԱԺ-ի հայտարարությունը
Արցախի Ազգային ժողովի պատգամավոր Դավիթ Մելքումյանը ընթերցեց ԱԺ-ի հայտարարությունը՝ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի վերաբերյալ։
Հայտարարության մեջ 2 անձանագրում արվեց․
«1. Մինչ այս պահը Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված Արցախի Հանրապետության տարածքները համարվում են բռնազավթված (օկուպացված) Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից,
2. Արցախի Հանրապետության նկատմամբ Ադրբեջանի իրականացրած ագրեսիան և նշված տարածքների բռնազավթումը որևէ իրավական ազդեցություն չեն կարող ունենալ ապագա բանակցությունների ընթացքում Արցախի Հանրապետության կարգավիճակի ու սահմանների որոշման գործընթացում»,-նշված է հայտարարության մեջ։

Находящиеся под контролем Азербайджана территории Республики Арцах являются оккупированными: заявление НС Арцаха
Депутат Национального собрания Арцаха Давид Мелкумян зачитал заявление НС о развязанной Азербайджаном войне.
«1. Находящиеся под контролем Азербайджана территории Республики Арцах считаются оккупированными Азербайджанской Республикой.
2. Агрессия Азербайджана в отношении Республики Арцах и оккупация указанных территорий не могут иметь какого-либо правового влияния на процесс определения статуса и границ Республики Арцах в ходе будущих переговоров», - говорится в заявлении.