Ադրբեջանի կողմից Արցախի գազամատակարարման խափանման պատճառով դպրոցականների 50 տոկոսը զրկվել է կրթության իրավունքից. ՄԻՊ
Ադրբեջանի կողմից Արցախի գազամատակարարման խափանման պատճառով արցախցի դպրոցականների 50 տոկոսը զրկվել է կրթության իրավունքից։
Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրել է Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը:
«Արդեն 4-րդ օրն է Արցախի ժողովուրդը գտնվում է շրջափակման մեջ՝ կտրված արտաքին աշխարհի հետ հաղորդակցության հնարավորությունից։ Տեղաշարժի արգելափակման պատճառով 1100 անձ այդ թվում ավելի քան 270 երեխա չեն կարողանում տուն վերադառնալ։ Ադրբեջանական կողմը ձմեռվա ցրտի պայմաններում արգելափակել  է նաև Արցախի գազամատակարարումը, կիրառելով հումանիտար աղետ գեներացնելու՝ դեռևս այս տարվա մարտին փորձարկված գործիքը»,-նշել է Արցախի ՄԻՊ-ը՝ հավելելով, որ  մարդիկ օրեր  շարունակ զրկված են ջեռուցումից, տաք ջրից, բուժհաստատությունները չեն կարողանում ապահովել առաջնային բժշական օգնություն, Արցախի ուսումնական հաստատություններում դադարեցվել է դասապրոցեսը։
«Անհետաձգելի բժշկական օգնության կարիք ունեցող հիվանդներին հնարավոր չէ տեղափոխել Հայաստան՝ մասնագիտական օգնության համար։ Դադարել է պարենի ու բժշկական պարագաների մատակարարումը»,-ընդգծել է Օմբուդսմենը:
Գ. Ստեփանյանի խոսքով՝ այս ամենն ադրբեջանական էթնիկ ատելության քաղաքականության հերթական դրսևորումն է, որը նպատակ ունի ահաբեկելու Արցախի ժողովրդին, գոյաբանական սպառնալիքի ներքո տարբեր կենսական հարցերում զիջումներ կորզելու և պարտադրելու իր կամքը։
«Սրանք մարդու իրավունքների լայնածավալ ու կոպտագույն խախտումներ են, որոնց վերաբերյալ մինչ այս պահը միջազգային պատշաճ արձագանք չկա։ Մարդիկ չպիտի անտեսվեն՝ անկախ աշխարհաքաղաքական իրողություններից ու պետությունների քաղաքական ու տնտեսական շահերից»,-ասել է Արցախի ՄԻՊ-ը՝ ակնկալելով միջազգային դերակատարների ակտիվ արձագանքը։

Из-за перекрытия Азербайджаном газоснабжения Арцаха 50 процентов школьников лишены права на образование
Из-за перекрытия газоснабжения Арцаха со стороны Азербайджана 50 процентов арцахских школьников лишены права на образование.
Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" сообщил Защитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян.
"Уже четвертый день народ Арцаха находится в блокаде, отрезан от возможности связи с внешним миром. 1100 человек, в том числе более 270 детей, не могут вернуться домой из-за блокирования движения. Азербайджанская сторона также перекрыла подачу газа в Арцах в холодную зиму, воспользовавшись опробованным в марте этого года инструментом для создания гуманитарной катастрофы", - отметил ЗПЧ Арцаха, добавив, что люди на сутки лишены отопления и горячей воды, медицинские учреждения не в состоянии оказывать первичную медицинскую помощь, в учебных заведениях Арцаха приостановлены занятия.
«Пациенты, нуждающиеся в неотложной медицинской помощи, не могут быть доставлены в Армению для оказания профессиональной помощи. Поставки продуктов питания и медикаментов прекращены", - подчеркнул омбудсмен.
По словам Г. Степаняна, все это является очередным проявлением политики этнической ненависти к армянам,  целью которой является терроризировать народ Арцаха, добиваться уступок по различным жизненно важным вопросам и навязывать свою волю в условиях реальной угрозы.
"Это масштабные и грубые нарушения прав человека, в отношении которых до сих пор нет должной международной реакции. Нельзя игнорировать людей, вне зависимости от геополитических реалий и политических и экономических интересов государств", - сказал правозащитник Арцаха, ожидая активной реакции со стороны международных акторов.