Ադրբեջանի կողմից Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղու վրա անօրինական անցակետի տեղադրմամբ հայաստանյան և միջազգային լրատվամիջոցների հասանելիությունն Արցախ ի սպառ վերացել է․ ԱՀ ՄԻՊ
Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանի ուղերձը՝ մամուլի ազատության համաշխարհային օրվա կապակցությամբ․
«Այսօր աշխարհը նշում է մամուլի ազատության համաշխարհային օրը, որն ընդգծում է մամուլի անկախ և պաշտպանված լինելու կարևորությունը:
Արցախի ժողովրդի իրավունքների համատարած խախտումներին զուգահեռ Ադրբեջանը ջանք չի խնայում Արցախը տեղեկատվական մեկուսացման մեջ պահելու ուղղությամբ։ Պետք է հստակ արձանագրենք, որ անգամ մինչև շրջափակումն օտարերկրյա ԶԼՄ ներկայացուցիչների մուտքն Արցախ խոչընդոտվում էր, շատ քչերին էր հաջողվում մուտք գործել Արցախ, տեղում իրավիճակին ծանոթանալու և լուսաբանելու համար։ Այսօր Արցախի շրջափակմամբ և Ադրբեջանի կողմից Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղու («Լաչինի միջանցք») վրա անօրինական անցակետի տեղադրմամբ հայաստանյան և միջազգային լրատվամիջոցների հասանելիությունն Արցախ ի սպառ վերացել է՝ լրջագույն խնդիրներ ստեղծելով օպերատիվ և օբյեկտիվ տեղեկատվություն հաղորդելու տեսանկյունից։
Մամուլի ազատության միջազգային օրն առիթ է երախտագիտություն հայտնելու բոլոր այն լրատվամիջոցներին և լրագրողներին, որոնք թե՛ պատերազմի օրերին, թե՛ դրանից հետո իրենց օբյեկտիվում են պահել Արցախի ժողովրդի խնդիրներն ու գոյաբանական սպառնալիքները՝ երբեմն վտանգելով նաև սեփական կյանքն ու առողջությունը։ 2020թ. Արցախում պատերազմը լուսաբանող 7 լրագրողներ վիրավորվել են, և սպանվել է լրագրողներին ուղեկցող մեկ անձ: Լրագրողները թիրախավորվել են ոչ թե ռազմական գործողությունների կիզակետում, այլ քաղաքացիական բնակավայրերում իրենց մասնագիտական պարտականություններն իրականացնելու ժամանակ:
Արժանին պետք է մատուցել նաև արցախյան լրատվադաշտի բոլոր ներկայացուցիչներին, որոնք սահմանափակ հնարավորությունների պայմաններում, իրականացնում են կարևորագույն աշխատանք Արցախում առկա իրավիճակն աշխարհին հասանելի դարձնելու ուղղությամբ։
Մամուլի ազատության համաշխարհային օրը, Արցախից մեր հիմնական ուղերձն ու կոչն ուղղված է միջազգային լրատվամիջոցներին՝ ջանքեր գործադրելու Արցախում առկա հումանիտար ծանր իրավիճակն ու Արցախն էթնիկ զտման ենթարկելու ադրբեջանական հանցավոր գործողություններն ու դրանց հետևանքները միջազգայն լսարանին հասցնելու համար»։

Азербайджан прилагает все усилия для удержания Арцаха в информационной изоляции: ЗПЧ
Сегодня, 3 мая, отмечается Всемирный день свободы печати, что ещё раз подчеркивает важность того, пресса должна быть независимой и одновременно защищённой.
Об этом на своей странице в Facebook написал Защитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян.
Параллельно с повсеместными нарушениями прав народа Арцаха Азербайджан прилагает все усилия для удержания Арцаха в информационной изоляции. Необходимо также зафиксировать тот факт, что Азербайджан ещё до блокады начал препятствовать въезду представителей иностранных СМИ в Арцах, поэтому немногим удавалось попасть в Арцах, чтобы на месте ознакомиться с ситуацией и освещать её. Сегодня с блокадой Арцаха и установкой незаконного КПП Азербайджаном на трассе Горис-Степанакерт («Лачинский коридор») доступ армянских и международных СМИ к Арцаху полностью закрыт, что создаёт серьезнейшие проблемы с точки зрения предоставления оперативной и объективной информации.
Международный день свободы печати – это повод ещё раз выразить свою признательность всем тем СМИ и журналистам, которые как в дни войны, так и после неё держали в центре своего внимания проблемы и экзистенциональные угрозы, нависшие над народом Арцаха, иногда ставя под угрозу собственную жизнь и здоровье. В 2020 году 7 журналистов, освещавших войну в Арцахе, были ранены, а один сопровождающий журналистов человек был убит. Журналисты стали мишенью, даже не находясь в театре военных действий, а при выполнении своих профессиональных обязанностей в гражданских населённых пунктах.
Следует также отдать должное всем представителям арцахского информационного поля, которые в условиях ограниченных возможностей осуществляют важнейшую работу по тому, чтобы сделать ситуацию в Арцахе доступной для мира.
Во Всемирный день свободы печати наше основное послание из Арцаха адресовано международным СМИ с призывом приложить все необходимые усилия в деле осведомления международной аудитории о тяжелой гуманитарной ситуации в Арцахе и преступных действий Азербайджана по этнической чистке Арцаха, а также их последствий",-  написал Защитник прав человека.