Ադրբեջանի այս պահվածքի հիմնական պատճառը միջազգային հանրության և դրա դերակատարների պատշաճ արձագանքի բացակայությունն է. Լաչինի միջանցքի արգելափակման հումանիտար հետևանքները
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը ներկայացրել է Լաչինի միջանցքի արգելափակման հումանիտար հետևանքները:
Այս մասին տեղեկացնում են ԱՀ ՄԻՊ գրասենյակից.
«1. 2022թ. դեկտեմբերի 11-ին քաղաքացիական հագուստով մի խումբ ադրբեջանցիներ, ներկայանալով որպես բնապահպան ակտիվիստներ, շինծու բնապահպանական մտահոգությունների պատրվակով փակել են Արցախը Հայաստանի և աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհը` Լաչինի միջանցքը:
1. Ռուսական խաղաղապահ զորակազմի վերահսկողության տակ գտնվող ճանապարհը օգտագործվում է միայն մարդկանց և Արցախի խաղաղ բնակչության համար նախատեսված ապրանքների փոխադրման համար: Լաչինի միջանցքի արգելափակումը փաստացի նշանակում է շրջափակում 120 000 բնակչություն ունեցող ամբողջ Արցախի համար: Բացի այդ, ճանապարհի արգելափակման պատճառով Արցախի Լիսագոր, Մեծ Շեն, Հին Շեն և Եղծահող համայնքները հայտնվել են կատարյալ մեկուսացման մեջ մայրաքաղաք Ստեփանակերտից և ամբողջ Արցախից:
2. Վերջին 10 օրվա ընթացքում սա Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման երկրորդ դեպքն է: 2022թ. դեկտեմբերի 3-ին մի խումբ ադրբեջանցիներ նույն հորինված բնապահպանական պատրվակներով փակել էին Լաչինի միջանցքը: Ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ներգրավմամբ ավելի քան երեք ժամ տևած բանակցությունների արդյունքում ճանապարհը ապաշրջափակվել է:
3. Քանի որ Լաչինի միջանցքը նախ և առաջ հումանիտար նշանակություն ունեցող ճանապարհ է արցախահայության կենսաապահովման համար, դրա փակումը, թեկուզ կարճ ժամանակով, հղի է անդառնալի և աղետալի մարդասիրական հետևանքներով: Հայաստանի Հանրապետությունից Արցախ է ներկրվում օրական 400 տոննա առաջին անհրաժեշտության ապրանքներ, այդ թվում` հացահատիկ, ալյուր, բանջարեղեն, միրգ, տնտեսական ապրանքներ և այլն: Ներկայումս ամբողջությամբ դադարեցված է սննդի, բժշկական պարագաների և էներգակիրների մատակարարումը դեպի Արցախ:
4. Ձմռան ցուրտ պայմաններում շուրջ 1100 խաղաղ բնակիչներ` այդ թվում կանայք, ծերեր և 270 երեխաներ, Լաչինի միջանցքում հայտնվել են անորոշ վիճակում` չկարողանալով վերադառնալ Արցախ` իրենց տները և ընտանիքների մոտ: Բացի այն փաստից, որ կտրված են իրենց ընտանիքներից, նրանք նաև զրկված են կրթության իրավունքից:
5. Դեպի Արցախ և Արցախից դուրս տանող միակ ճանապարհի արգելափակումը նաև բժշկական լուրջ ճգնաժամ է ստեղծել Արցախի առողջապահական համակարգի համար: Ստեփանակերտի Հանրապետական բժշկական կենտրոնի և Արցախի առողջապահության նախարարության կողմից տրամադրված տեղեկատվության համաձայն՝ Լաչինի միջանցքի շարունակական խցանման պատճառով Հայաստանի հանրապետական բժշկական կենտրոններում անհետաձգելի բուժում ստանալու և հոսպիտալացնելու կարիք ունեցող ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող հիվանդների տեղափոխումը անհնարին է դարձել: Մարդու իրավունքների պաշտպանի ներկայացուցիչներն այցելել են ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող հիվանդներին և արձանագրել, որ Ադրբեջանի կողմից ներկայումս իրականացվող ահաբեկչական գործողությունների հետևանքով այդ հիվանդների կյանքին մեծ վտանգ է սպառնում:
6. Անհերքելի ապացույցներ կան, որ այդ քարոզարշավը կազմակերպված է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից: Նախ և առաջ, Ադրբեջանի այսպես կոչված «բնապահպանական» քարոզարշավը ուղեկցվում է մի շարք ադրբեջանական լրագրողների կողմից, որոնք ապահովում են ընթացիկ գործողությունների ամբողջական լուսաբանում ուղիղ եթերով: Բացի այդ, լրագրողները անընդհատ սադրում են ռուս խաղաղապահներին և խաթարում նրանց առաքելությունը` փորձելով ներխուժել նրանց դիրքերը և նույնիսկ քաշքշել նրանց: Նրանցից ոմանք, ովքեր ներկայանում են որպես «բնապահպան» ակտիվիստներ, իրականում որոշ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ են, որոնք ֆինանսավորվում են ադրբեջանական իշխանությունների և Ալիևի հիմնադրամի կողմից: Ավելին, ապացույցներ կան, որ ճանապարհը փակողների թվում կան նաև Ադրբեջանի հատուկ ծառայության ներկայացուցիչներ:
7. Դեկտեմբերի 13-ին, ժամը 18:00-ին, ադրբեջանական կողմը միտումնավոր դադարեցրել է գազամատակարարումը Արցախի ողջ տարածքում, ինչը 2022թ. փետրվար-մարտ ամիսների իրադարձությունների կրկնողությունն է, որը հանգեցնում է մի շարք անբարենպաստ հումանիտար հետևանքների, ինչպիսիք են` 1. գազով ջեռուցվող դպրոցներում ուսումնական գործընթացի խաթարում, 2. գազով ջեռուցվող պետական գերատեսչությունների և կենսական նշանակություն ունեցող հիմնարկների աշխատանքի խաթարում, 3. մարդկանց տները գազով տաքացնելու անհնարինություն, 4. մի շարք տնային տնտեսություններում տաք ջրի բացակայություն, 5. գազով ջեռուցվող հիվանդանոցների աշխատանքի խաթարում, 6. տրանսպորտային միջոցների վառելիքի բացակայություն և այլն:
8. Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանը ևս մեկ անգամ հիշեցնում է, որ Լաչինի միջանցքի անխափան շահագործումը, որը հիմնականում ծառայում է մարդասիրական նպատակների համար, երաշխավորված է 2020թ. նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարությամբ: Եռակողմ հայտարարության 6-րդ հոդվածում մասնավորապես նշվում է. «Լաչինի միջանցքը (5կմ լայնությամբ), որը ապահովելու է Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի միջև հաղորդակցությունը և միևնույն ժամանակ շրջանցելու է Շուշի քաղաքը, կմնա Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի վերահսկողության տակ:»:
Ադրբեջանական կողմը կոպտորեն խախտում է հայտարարության դրույթները և դրանով իսկ չի կատարում իր կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորությունները:
1. Հարկ է նշել նաև, որ բժշկական և հիվանդանոցային բոլոր պարագաների ազատ փոխադրումը երաշխավորված է նաև միջազգային մարդասիրական իրավունքով, մասնավորապես` Պատերազմի ժամանակ քաղաքացիական բնակչության պաշտպանության մասին ժնևյան IV կոնվենցիայով: Լաչինի միջանցքի արգելափակումը կոնվենցիայի ակնհայտ խախտում է:
2. Արցախի շրջափակումը առանձին դրվագ չէ, և այն պետք է դիտարկվի որպես Ադրբեջանի կողմից իրականացվող լայնածավալ և համակարգված քաղաքականության մի մաս, որն ուղղված է արցախցիներին հայրենի հողից իսպառ հեռացնելուն: 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ երաշխավորված հրադադարի հաստատումից ի վեր Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանը բազմիցս հայտնել է ադրբեջանական կողմի նմանատիպ սպառնալիքների և սադրանքների կրկնության մասին: Վերջին երկու տարիների ընթացքում Ադրբեջանը` 1. միտումնավոր և բազմիցս հարձակվել է Արցախի ենթակառուցվածքների վրա` նպատակ ունենալով ահաբեկել և վախեցնել Արցախի բնակչությանը, 2. շաբաթներով Արցախի բնակչությանը թողել է առանց գազի և ջրի մատակարարման, 3. խափանել է սեզոնային գյուղատնտեսական աշխատանքները` թիրախավորելով գյուղացիներին, 4. բարձրախոսներով մշտապես հոգեբանական ճնշումների է ենթարկել իրենց դիրքերի մոտակայքում գտնվող հայկական համայնքների բնակիչներին, 5. փորձել է ապատեղեկատվություն և խուճապ տարածել մարդկանց շրջանում` կիբեռհարձակումներ իրականացնելով Արցախի պետական տեղեկատվական ռեսուրսների վրա:
3. Ադրբեջանի այս անսահման պահվածքի հիմնական պատճառը միջազգային հանրության և դրա դերակատարների պատշաճ արձագանքի բացակայությունն է: Միջազգային հանրությունը պետք է անհապաղորեն միաձայն և միանշանակ դիրքորոշում ընդունի, ինչպես նաև ձեռնարկի հասցեական գործողություններ` դատապարտելու, պատժելու և կանխարգելելու Ադրբեջանին շարունակ գործել բացարձակապես անպատժելիության զգացումով և հասնել իր վերջնական նպատակին` Արցախի ժողովրդի բնաջնջմանը», - ասված է հայտարարության մեջ։

Степанян представил гуманитарные последствия блокировки Лачинского коридора
Защитник прав человека Арцаха Гегам Степанян представил гуманитарные последствия блокировки Лачинского коридора:
1. 11 декабря 2022 года группа азербайджанцев в гражданской одежде, представившаяся активистами-экологами, под выдуманными экологическими предлогами в Арцахе заблокировала Лачинский коридор – единственную дорогу, соединяющую Арцах с Арменией и всем миром.
2. Дорога, находящаяся под контролем российского миротворческого контингента, используется только для проезда людей и провоза товаров, предназначенных для гражданского населения Арцаха. Блокирование Лачинского коридора фактически представляет собой блокаду всего Арцаха с населением в 120.000 человек. Кроме того, из-за перекрытия дороги арцахские общины Лисагор, Мец Шен, Хин Шен и Ехцаог оказались в полной изоляции от столицы Степанакерта и остальной части Арцаха.
3. Это уже второй случай блокирования Азербайджаном Лачинского коридора за последние 10 дней. 3 декабря 2022 года группа азербайджанцев вновь заблокировала Лачинский коридор под аналогичными, полностью сфабрикованными экологическими предлогами. Дорога была разблокирована в результате переговоров с привлечением российского миротворческого контингента, продлившихся более трёх часов.
4. Поскольку Лачинский коридор является, в первую очередь, дорогой гуманитарного значения для жизнеобеспечения армян Арцаха, его нарушение даже на короткий период времени чревато необратимыми и катастрофическими гуманитарными последствиями. Ежедневно в Арцах из Республики Армения ввозится около 400 тонн товаров первой необходимости, включая зерно, муку, овощи, фрукты, хозяйственные товары и т.д. В настоящее время поставки продовольствия, медикаментов и энергоносителей в Арцах полностью прекращены.
5. В условиях холодной зимы около 1100 мирных жителей, включая женщин, стариков и 270 детей, находятся в подвешенном состоянии в Лачинском коридоре, не имея возможности вернуться в свои дома и к своим семьям в Арцахе. Помимо того, что они разлучены со своими семьями, дети также лишены права на образование.
6. Блокирование единственной дороги в Арцах и из него также привело к серьезному медицинскому кризису в системе здравоохранения Арцаха. Согласно информации, предоставленной Степанакертским республиканским медицинским центром и Министерством здравоохранения Арцаха, из-за продолжающейся блокады Лачинского коридора транспортировка пациентов в критическом состоянии для срочного лечения и госпитализации в республиканские медицинские центры Армении стала невозможной. Представители Защитника прав человека Арцаха посетили пациентов в критическом состоянии и зафиксировали, что жизни этих пациентов подвергаются высокому риску из-за продолжающегося террористического акта, осуществляемого Азербайджаном в настоящее время.
7. Есть неоспоримые доказательства того, что данная акция спланирована правительством Азербайджана. Прежде всего, так называемый “экологический” протест Азербайджана сопровождается рядом азербайджанских журналистов, которые обеспечивают полное освещение происходящих событий в режиме реального времени. Более того, журналисты постоянно пытаются спровоцировать российских миротворцев и сорвать их миссию, предпринимая попытки проникновения через их посты и даже устраивая передряги с ними. Некоторые из тех, кто выдает себя за экологических активистов, являются представителями НКО, финансируемых правительством Азербайджана и фондом Алиева. Более того, есть свидетельства того, что среди тех, кто блокирует дорогу, есть и представители азербайджанских спецслужб.
8. 13 декабря, в 18:00, азербайджанская сторона намеренно отключила подачу газа на всей территории Арцаха, что повторяет события февраля-марта 2022 года и приводит к ряду негативных гуманитарных последствий, таких как: (1) нарушение учебного процесса в школах, отапливаемых газом; (2) нарушение работы государственных и жизненно важных учреждений, отапливаемых газом; (3) неспособность людей отапливать свои дома газом; (4) отсутствие доступа многих домохозяйств к горячей воде; (5) нарушение работы медицинских учреждений, отапливаемых газом; (6) нехватка топлива для транспортных средств и т.д.
9. Омбудсмен Арцаха еще раз напоминает, что бесперебойное функционирование Лачинского коридора, который преимущественно служит гуманитарным целям, гарантировано Трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года. В частности, в Статье 6 Трехстороннего заявления говорится:
«Лачинский коридор (шириной 5 км), который будет обеспечивать связь Нагорного Карабаха с Арменией и при этом не будет затрагивать г. Шуши, остаётся под контролем миротворческого контингента Российской Федерации.»
Азербайджанская сторона грубо нарушает положения Заявления и тем самым не выполняет взятые на себя международные обязательства.
10. Следует также отметить, что свободный проход любых медикаментов и больничных припасов также гарантируется международным гуманитарным правом, а именно Четвертой Женевской конвенцией о защите гражданского населения во время войны. Блокирование Лачинского коридора представляет собой явное нарушение данной Конвенции.
11. Блокада Арцаха не является изолированным эпизодом, а должна рассматриваться как часть широкомасштабной и систематической политики Азербайджана, направленной на полное изгнание народа Арцаха с их родной земли. С момента установления режима прекращения огня, гарантированного Трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года, Омбудсмен Арцаха неоднократно сообщал о повторении подобных угроз и провокаций с азербайджанской стороны.
За последние два года Азербайджан (1) преднамеренно и многократно атаковал инфраструктуру Арцаха с целью терроризирования и запугивания населения Арцаха; (2) оставил все население Арцаха без газа и водоснабжения на несколько недель; (3) сорвал сезонные сельскохозяйственные работы, обстреливая сельских жителей; (4) постоянно подвергал армянские общины, находящиеся в непосредственной близости от азербайджанских военных позиций, психологическому давлению с помощью громкоговорителей; (5) пытался распространять дезинформацию и панику среди людей, осуществляя кибератаки на государственные информационные источники Арцаха.
12. Первостепенной причиной такого беспредельного поведения Азербайджана является нехватка или даже отсутствие надлежащей реакции со стороны международного сообщества и его основных акторов. Международное сообщество должно безотлагательно занять единую и недвусмысленную позицию и предпринять точечные меры, чтобы осудить, наказать и помешать Азербайджану в деле продолжения своих преступных действий с чувством абсолютной безнаказанности и реализации своей конечной цели – уничтожение народа Арцаха.