270 երեխա երեկվանից ձմռան ցրտին մնացել է Արցախի ճանապարհներին. «Թաթոյան» հիմնադրամը պահանջում է անհապաղ քայլեր
270 երեխա երեկվանից ձմռան ցրտին մնացել է ճանապարհներին. «Թաթոյան» հիմնադրամը միջազգային հանրությունից պահանջում է անհապաղ քայլեր՝ ապաշրջափակելու համար Արցախը Հայաստանին կապող` Ադրբեջանի կողմից անօրինական փակված միակ ճանապարհը: Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է Հայաստանի մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Երեկվանից` 2022թ. դեկտեմբերի 12-ից, առավոտյան ժամը 10:30-ից 270 երեխա ձմռան ցրտին մնացել է  ճանապարհներին Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհն Ադրբեջանի իբր «քաղաքացիական» ու «բնապահպանական» շարժում ներկայացնող անձանց կողմից փակելու հետևանքով:
Իրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամ/ “Tatoyan” foundation-ի հավաստի տվյալներով՝ երեխաները թե´ ՀՀ Սյունիքի ու այլ մարզերից են, թե´Արցախի տարբեր բնակավայրերից:
Երեխաների թիվը հիմնադրամին հաստատել է Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանը:
Ակնհայտ է, որ ճանապարհը փակելով տասնյակ հազարավոր խաղաղ բնակիչների մեկուսացման մեջ թողնելը, Արցախը շրջափակելը որևէ բնապահպանական նպատակ չունի. այն արցախահայության բնաջնջման ադրբեջանական հանցավոր քաղաքականության մաս է։ Սա ադրբեջանական իշխանությունների հատուկ նպատակն է. Արցախը կտրել Հայաստանից, այլ նաև ահաբեկել և մեկուսացնել խաղաղ բնակչությանը։
Երեխաները կտրված են ընտանիքներից, առաջ են եկել ջրի, սննդի և բժշկական օգնության հասանելիության լուրջ խնդիրներ:
Հիմնադրամը շեշտում է, որ մարդու իրավունքները և հատկապես երեխաների իրավունքները կապ չունեն քաղաքական հարցերի, տարածքի ճանաչված կամ չճանաչված լինելու հետ, հետևաբար` հրատապ է, որ հասցեական արձագանքեն երեխաների իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող միջազգային կազմակերպությունները՝ վերացնելու համար երեխաների միջազգայնորեն երաշխավորված իրավունքների խախտումները:
Միանշանակ է, որ Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը փակելն Արցախը հայաթափելու ադրբեջանական հանցավոր քաղաքականության շարունակությունն է։

270 детей остались на дорогах в зимнюю погоду со вчерашнего дня: Фонд «Татоян» требует от международного сообщества немедленных шагов по разблокированию незаконно закрытой Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией
Со вчерашнего дня 2022 г. с 10:30 утра 12 декабря 270 детей остались на дорогах в зимнюю погоду в результате закрытия единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, представителями так называемого «гражданских» и «экологических» движения Азербайджана.
По достоверным данным фонда «Центр права и справедливости» «Татоян», дети либо из Сюника и других областей РА, либо из разных населенных пунктов Арцаха.
Количество детей фонду также подтвердила правозащитница Арцаха.
Очевидно, что блокирование дороги и оставление в изоляции десятки тысяч мирных жителей, блокада Арцаха не преследует никакой экологической цели. Это часть преступной политики Азербайджана по уничтожению арцахских армян. Это особая цель азербайджанских властей. Отделить Арцах от Армении, но и терроризировать и изолировать гражданское население.
Дети разлучены со своими семьями, существуют серьезные проблемы с доступом к воде, еде и медицинскому обслуживанию.
Фонд подчеркивает, что права человека и особенно права детей не имеют ничего общего с политическими вопросами, независимо от того, признана территория или нет, поэтому необходимо, чтобы международные организации, занимающиеся защитой прав детей, немедленно отреагировали на устранение нарушений международно гарантированных прав детей.
Очевидно, что закрытие единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, является продолжением преступной политики Азербайджана по опустошению Арцаха от армян.