Վարչապետը հյուրընկալել է ծանրամարտի և ազատ ոճի ըմբշամարտի հավաքականների ներկայացուցիչներին (տեսանյութ)
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն այսօր կառավարությունում հյուրընկալել է ծանրամարտի և ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականների անդամներին՝ հավաքականների մարզիչների գլխավորությամբ:
Հանդիպմանը մասնակցում էին ծանրամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Փաշիկ Ալավերդյանը, մարզիչ Վիգեն Խաչատրյանը, Օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալակիր, աշխարհի և Եվրոպայի բազմակի չեմպիոն Սիմոն Մարտիրոսյանը, Օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալակիր, աշխարհի և Եվրոպայի բազմակի մրցանակակիր Գոռ Մինասյանը, աշխարհի ու Եվրոպայի չեմպիոն Հակոբ Մկրտչյանը, Եվրոպայի չեմպիոն Անդրանիկ Կարապետյանը, Եվրոպայի չեմպիոններ Կարեն Ավագյանը և Սամվել Գասպարյանը, արծաթե մեդալակիր Արսեն Մարտիրոսյանը, բրոնզե մեդալակիրներ Վարազդատ Լալայանը և Լիանա Գյուրջյանը, հավաքականի բժիշկ Դավիթ Մոսինյանը, ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հաբեթնակ Կուրղինյանը, մարզիչ Էդգար Ենոքյանը, վարկանիշային մրցաշարերի հաղթողներ՝ աշխարհի գավաթի անհատական խաղարկության հաղթող Վազգեն Թևանյանը և Եվրոպայի չեմպիոն Արսեն Հարությունյանը: Ներկա էին նաև Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Դումանյանը, ԿԳՄՍ փոխնախարար Կարեն Գիլոյանը, Ն. Փաշինյանի գլխավոր խորհրդական Արայիկ Հարությունյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Ողջույնի իր խոսքում Նիկոլ Փաշինյանը նշել է.
«Ծանրամարտի Հայաստանի հավաքականի հարգելի մարզիչ,
Ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի հարգելի մարզիչ,
Հարգելի մարզիկներ,
ուրախ եմ ձեզ ողջունելու համար: Ուզում եմ ընդգծել, որ այսօր ոչ այնքան հրավիրել եմ ձեզ շնորհավորելու, որքան շնորհակալություն հայտնելու հաջող մրցելույթների համար, որովհետև կարծում եմ, որ հատկապես այս ժամանակաշրջանում այն հաղթանակները, հաղթանակի այն զգացողությունը, որ դուք պատճառեցիք մեզ բոլորիս, Հայաստանի ժողովրդին, կրկնակի ավելի կարևոր և կրկնակի մեծ արժեք ունեն, որովհետև հետպատերազմական այս շրջանում վստահությունը սեփական ուժերի նկատմամբ շատ կարևոր է, և ձեր հաղթանակներով, կարծում եմ, շատ էական դերակատարում ունեք:
Ընդհանրապես սպորտը սեփական ուժերի նկատմամբ ժողովրդի, պետության վստահության շատ կարևոր վկայություն է և շատ կարևոր է ազգի, ժողովրդի տաղանդը և հնարավորությունները բացահայտելու համար, որովհետև, համոզված եմ՝ ձեր օրինակով բազմաթիվ մարդիկ ոգևորվում են: Պարտադիր չէ, որ ոգևորվեն հատկապես ծանրամարտիկ կամ ըմբիշ կամ այլ մարզիկ լինելու համար, այլ ուղղակի, կարող է դրանից ինչ-որ մեկը ոգևորվի, ինժեներ դառնալու իր երազանքի նկատմամբ ավելի մեծ հավատ ունենա և այդպես շարունակ:
Կարծում եմ՝ ընդհանրապես սպորտը, հաղթանակները, կամ հաջողությունները և անհաջողություններն արտահայտում են այն խորքային պրոցեսները, որոնք երկրում տեղի են ունենում: Այս առումով մենք մեր բոլոր ռազմավարություններում սպորտին շատ մեծ ուշադրություն ենք դարձնում: Նույնիսկ մինչև 2050 թվականի Հայաստանի վերափոխման ռազմավարություն ենք ընդունել, որտեղ խնդիր ենք դրել, որ մինչև 2050 թվականը Հայաստանը պետք է ունենա առնվազն 25 ոսկե օլիմպիական մեդալ, Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականը պետք է դառնա Եվրոպայի կամ աշխարհի առաջնության մեդալակիր: Կարևոր է այս նշաձողերը դնել և այսօրվանից աշխատել այդ նշաձողերը հաղթահարելու համար: Իհարկե, մենք հասկանում ենք, որ սրա համար էական է սպորտի ֆինանսավորումը, մարզական ենթակառուցվածքների ձևավորումը և մի քանի նախագծեր արդեն իսկ իրականացնում ենք:
Տեսեք, այսօր մենք, օրինակ, ի՞նչ պրոբլեմ ունենք. մեր դպրոցների մի հսկայական մասում մարզական ենթակառուցվածքներ չկան, այսինքն՝ ֆիզկուլտուրայի դասեր անելու պրիմիտիվ պայմաններ չկան: Մեր բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում մարզական ենթակառուցվածքներ չկան: Օրինակ, մենք խոսում ենք օլիմպիական շարժման և հաջողության մասին, բայց ամբողջ աշխարհում օլիմպիական շարժման ամենակարևոր սեգմենտներից մեկն ուսանողական սպորտն է: Հայաստանում, ցավոք, ուսանողական սպորտը շատ լուրջ պրոբլեմներ ունի, հենց թեկուզ ենթակառուցվածքների բացակայության պատճառով: Երբ մենք շատ դեպքերում տեսնում ենք, թե աշխարհի կամ օլիմպիական խաղերի մեր չեմպիոններն ինչ պայմաններում են պարապում, մենք ընդհանրապես ասում ենք՝ լավ, ինչպե՞ս է դա հնարավոր, որ այսպիսի պայմաններում մարդը կարողանում է դառնալ Եվրոպայի, աշխարհի, օլիմպիական խաղերի չեմպիոն: Սա ի՞նչ է նշանակում: Սա նշանակում է, որ եթե այս պայմաններում այս հաջողությունները մենք ունենք, եթե մեր ենթակառուցվածքները, ֆինանսավորումը և մնացած պայմաններն այլ լինեն, մենք, իսկապես այն, ինչ ասում ենք՝ 25 օլիմպիական մեդալ, այդ դեպքում ո՛չ կասկած, ո՛չ էլ ժպիտ կհարուցի, այսինքն՝ դա կլինի խնդիր, որը բոլորս կհամարենք լուծելի:
Ամեն դեպքում, ևս մեկ անգամ ուզում եմ ձեզ շնորհակալություն հայտնել: Ուզում եմ ասել, որ նաև մեր ծանրամարտիկների ելույթներին հետևել եմ հեռուստատեսությամբ, սրտի դողով: Ազատ ոճի ըմբիշների ելույթներին երեկ չեմ հասցրել հետևել, բայց լրատվությանը հետևել եմ: Փաստորեն թիմային հաշվարկում Ծանրամարտի մեր հավաքականը երկրորդ տեղը գրավեց՝ 2 ոսկե, 2 արծաթ և 4 բրոնզ: Եվ մեր ազատ ոճի ըմբիշները վարկանիշային մրցաշարում հաղթել են, և 2 օլիմպիական ուղեգիր ունենք:
Իհարկե, շնորհավորանքից և շնորհակալությունից բացի, կուզենայի նաև քննարկենք, թե ինչ հրատապ անելիքներ ունենք, որպեսզի առավել պատրաստված մոտենանք օլիմպիական խաղերին, որովհետև, բնականաբար, բոլորս մեծ սպասումներ ունենք: Գիտեմ՝ շատ դեպքերում, ցավոք, ամենալավը չեն այն պայմանները, որոնցում դուք մարզվում եք: Առավել ևս ձեր հաջողությունները գնահատելի են, բայց նաև ուզում եմ ասել, որ մենք մարզական ենթակառուցվածքների մասով շատ լուրջ աշխատանք ենք իրականացնում: Հիմա առնվազն 2 նախագիծ ունենք, երբ մեր նշանավոր և հաջողությունների հասած մարզիկների անուններով արդեն մարզադպրոցներ ենք ստեղծում՝ Գյումրիում Արթուր Ալեքսանյանի անվան մարզադպրոցը և Սիմոն Մարտիրոսյանի անվան մարզադպրոցի նախագիծն արդեն պատրաստ է: Եվ մենք, այո, պետք է պայմանով սկսենք մրցույթ անել, թող շահի, հետո արդեն ֆինանսավորումը կբացենք: Ջրառատում է կառուցվելու դպրոցը: Հույս ունեմ, որ բոլորիդ անուններով դպրոցներ կառուցելու առիթ կունենանք, օլիմպիական մեդալներ նույնպես կնվաճեք և մեր ռազմավարական խնդիրները կլուծենք»:
Ծանրամարտի և ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականների ներկայացուցիչները կարևորել են նման ձևաչափով հանդիպումները՝ ձեռքբերումները գնահատելու, առկա խնդիրները վերհանելու և արդյունավետ լուծումները համատեղ քննարկելու տեսանկյունից:
Ընդգծելով, որ թե՛ պետությունը, թե՛ հասարակությունը բարձր են գնահատում հայ մարզիկների հաջողությունները միջազգային մրցաշարերում՝ վարչապետի պաշտոնակատարը հետաքրքրվել է առկա խնդիրներով՝ դրանց արագ լուծում տալու և այս տարի Տոկիոյում կայանալիք օլիմպիական խաղերին հավուր պատշաճի պատրաստվելու համար:
Շոշափվել են, մասնավորապես, մարզական ենթակառուցվածքների բարելավմանը, անհրաժեշտ մարզագույքի, մարզավիճակի պահպանման համար պահանջվող դեղորայքի ձեռքբերմանը, այդ նպատակով գնումների գործընթացը մեկ անձից գնման ընթացակարգով արագ կազմակերպելուն, ինչպես նաև օլիմպիական խաղերին մասնակցող մարզիկների համար սահմանված նպաստների չափաքանակի ավելացմանը, սպորտային ավանի կառուցմանը վերաբերող և այլ հարցեր:
Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է պատասխանատուներին՝ քննարկման արդյունքներով մշակել և հաստատման ներկայացնել որոշումների նախագծեր:

То чувство победы, которое вы вызвали у народа Армении, имеет двойную ценность: Никол Пашинян принял титулованных спортсменов
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян сегодня принял в правительстве членов сборных Армении по тяжелой атлетике и вольной борьбе во главе с тренерами сборных.
На встрече присутствовали главный тренер сборной Армении по тяжелой атлетике Пашик Алавердян, тренер Виген Хачатрян, серебряный призер Олимпийских игр, многократный чемпион мира и Европы Симон Мартиросян, серебряный призер Олимпийских игр, многократный чемпион мира и Европы Гор Минасян, чемпион мира и Европы Акоп Мкртчян, чемпион Европы Андраник Карапетян, чемпионы Европы Карен Авагян и Самвел Гаспарян, серебряный призер Арсен Мартиросян, бронзовые призеры Вараздат Лалаян и Лиана Гюрджян, врач сборной Давид Мосин? ?н, главный тренер сборной Армении по вольной борьбе Абетнак Кургинян, тренер Эдгар Енокян, победители рейтинговых турниров - победитель индивидуального турнира Кубка мира Вазген Теванян и чемпион Европы Арсен Арутюнян. На встрече присутствовали также и.о. министра образования, науки, культуры и спорта Ваграм Думанян, заместитель министра Карен Гилоян, главный советник Н.Пашиняна Араик Арутюнян, другие официальные лица.
В своей приветственной речи Никол Пашинян отметил:
“Уважаемый тренер сборной Армении по тяжелой атлетике,
Уважаемый тренер сборной Армении по вольной борьбе,
Уважаемые спортсмены,
Рад вас приветствовать. Хочу подчеркнуть, что сегодня я пригласил вас не столько для того, чтобы поздравить, сколько поблагодарить вас за успешные выступления на соревнованиях, потому что я думаю, что именно в этот период те победы, то чувство победы, которое вы вызвали у всех нас, у народа Армении вдвойне важнее, вдвойне ценнее, потому что в этот послевоенный период очень важна уверенность в собственные силы, и, думаю, вы своими победами играете значительную роль.
Вообще спорт является очень важным свидетельством веры народа, государства в свои силы, и он очень важен в плане раскрытия возможностей и таланта нации, народа, потому что, уверен, многие люди вдохновляются вашим примером. Не обязательно, чтобы они вдохновились стать тяжелоатлетом, борцом или каким-либо другим спортсменом, кто-то из них может вдохновиться просто и иметь больше веры в свою мечту стать инженером и так далее.
Думаю, в целом спорт, победы или успехи и неудачи отражают те глубинные процессы, которые происходят в стране. В связи с этим мы уделяем большое внимание спорту во всех наших стратегиях. Мы даже приняли стратегию трансформации Армении до 2050 года, в которой поставили цель: к 2050 году Армения должна иметь не менее 25 золотых олимпийских медалей, а сборная Армении по футболу должна стать призером чемпионата Европы или мира. Важно устанавливать планки и с сегодняшнего дня работать над их преодолением. Конечно, мы понимае? ?, что для этого важно финансирование спорта, развитие спортивной инфраструктуры, и мы уже реализуем несколько проектов.
Смотрите, например, какие у нас проблемы сегодня? В огромной части наших школ нет спортивной инфраструктуры, то есть нет примитивных условий для занятий физкультурой. В наших вузах нет спортивной инфраструктуры. Например, мы говорим об успехах олимпийского движения, но одним из важнейших сегментов олимпийского движения во всем мире является студенческий спорт. К сожалению, студенческий спорт в Армении имеет очень серьезные проблемы, в том числе и из-за отсутствия инфраструктуры. Когда мы часто видим, в каких усло вия тренируются наши чемпионы мира или олимпийские чемпионы, мы обычно говорим: ну как же возможно, чтобы в таких условиях человек мог стать чемпионом Европы, мира, Олимпийских игр?
Что это значит? Это означает, что если у нас есть эти успехи в этих условиях, когда у нас будет другая инфраструктура, финансирование и другие условия, то мы действительно то, что говорим - 25 олимпийских медалей, в таком случае не вызовет ни сомнения, ни улыбки. Т.е. это будет такой задачей, которую мы все будем считать разрешимой.
В любом случае, еще раз хочу вас поблагодарить. Хочу сказать, что с трепетом в душе следил за выступлениями наших тяжелоатлетов по телевизору. Вчера не успел проследить за выступлениями борцов вольного стиля, но следил за новостями. Фактически в командном зачете наша сборная по тяжелой атлетике заняла второе место: 2 золота, 2 серебра, 4 бронзы. И наши борцы вольного стиля выиграли в рейтинговом турнире, и у нас 2 олимпийские путевки.
Конечно, помимо поздравлений и благодарностей, я также хотел бы обсудить, какую срочную работу нам нужно сделать, чтобы лучше подготовиться к Олимпиаде, потому что, конечно, у нас у всех большие надежды. Я знаю, что во многих случаях, к сожалению, условия, в которых вы тренируетесь, не самые лучшие. Ваши успехи тем более достойны похвалы, но я также хочу сказать, что мы делаем очень серьезную работу в плане спортивной инфраструктуры. Сейчас у нас минимум 2 проекта строительства спортивных школ имени наших известных и успешных спортсменов: Спортивная школа имени Артура Алексаняна в Гюмри и уже готов проект Спортивной школы имени Симона Мартиросяна. И да, надо начинать строительство при условии: пусть выиграет, тогда мы откроем финансирование. Школа будет построена в Джрарате. Надеюсь, у нас будет возможность строить школы вашего имени, вы тоже выиграете олимпийские медали, и мы решим наши стратегические задачи”.
Представители сборных Армении по тяжелой атлетике и вольной борьбе подчеркнули важность встреч в подобном формате для оценки достижений, выявления существующих проблем и совместного обсуждения эффективных решений.
Подчеркнув, что и государство, и общество высоко оценивают успехи армянских спортсменов на международных турнирах, и.о. премьер-министра поинтересовался существующими проблемами для их быстрого решения и надлежащей подготовки к Олимпийским играм, которые пройдут в Токио в текущем году.
В частности, были затронуты вопросы улучшения спортивной инфраструктуры, приобретения необходимого спортивного инвентаря, необходимых для поддержания спортивной формы лекарств, быстрой организации процесса закупок по процедуре закупки у одного лица, а также увеличения размера пособия для спортсменов-участников Олимпийских игр, строительства спортивного городка и др.
Никол Пашинян поручил ответственным лицам проработать итоги обсуждения и представить на утверждение проекты решений поднятых проблем.