Սպորտին տալիս ենք ռազմավարական նշանակություն. Վարչապետը ներկա է գտնվել 10 լավագույն մարզիկների պարգևատրման արարողությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հետ ներկա է գտնվել 2022 թվականի 10 լավագույն մարզիկների պարգևատրման հանդիսավոր արարողությանը:
Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը, պաշտոնատար այլ անձինք, հայկական սպորտի ոլորտի բազմաթիվ ներկայացուցիչներ:
Կառավարության հարգելի ներկայացուցիչներ,
Գործադիր իշխանության, օրենսդիր իշխանության հարգելի ներկայացուցիչներ,
Հարգելի չեմպիոններ, մարզիչներ,
Հարգելի մարզիկներ,
Նախ պիտի շնորհակալություն հայտնեմ բոլորիդ այդ առաքելությունն իրականացնելու համար, որովհետև սպորտը մեզ համար, ինչպես ասել եմ, պետական առաքելություն է: Սպորտը մեր պետության, մեր հանրության գործունեության, արտաքին, ներքին քաղաքականության, ծրագրերի և ռազմավարության շարունակությունն է: Մենք ռազմավարական նշանակություն ենք տալիս սպորտին, որովհետև սպորտը պետականության և դրոշի մասին է: Այնտեղ, որտեղ մենք չենք կարողացել բավարար բարձրության պահել մեր դրոշը, այնտեղ, որտեղ մեր ձեռքից ընկել է մեր դրոշը, դուք այդ դրոշը բարձրացրել եք: Սա ամենակարևոր առաքելությունն է:
Ես կրկնակի ուրախ եմ, որ մեր մի քանի տարի առաջ ունեցած խոսակցությունը կամ մի քանի տարի առաջ սկսած և տարբեր փուլերով անցած խոսակցությունը հասել է այս կետին, որ արձագանքում ենք իրար: Դուք արձագանքում եք մեր քայլերին, մենք արձագանքում ենք ձեր քայլերին, և դրա արդյունքում ստանում ենք համապետական մի արդյունք: Դա մի արդյունք է, որը չի ճանաչում ո՛չ ընդդիմություն, ո՛չ իշխանություն, ո՛չ հարուստ, ո՛չ սոցիալապես ոչ այնքան ապահով, որովհետև երբ դուք հաղթում եք, նույնիսկ ամենամոլի ընդդիմադիրները պատրաստ են գրկախառնվել և իրար համբու րել, որովհետև հպարտ են զգում իրենց և երջանիկ: Սա մեր բոլորի ձեռքբերումն է:
Նախարարի տեղակալն արդեն ընդգծեց, ճիշտն ասած մենք մի քանի անգամ այդ թեմաներով խոսել ենք, բայց նույնիսկ ես տպավորված եմ: Ես ուզում եմ մեր խոսակցության մի ուրիշ բան հիշեցնել, երբ հերթական հանդիպումներից մեկի արդյունքներով նախարարի տեղակալն ինձ ասաց, որ բյուջեով նախատեսված միջոցներն արդեն ավարտվում են, երբ մենք պիտի պարգևատրենք մրցանակակիրներին: Ես ասացի՝ մեդալները ձեզնից, փողը մեզնից: Ես ուրախ եմ, որ մենք այդ խոստումը ոչ միայն կատարել ենք, այլև գերակատարել ենք: Հիմա էլի պաշտոնապես ասում եմ՝ մենք ամեն ինչ անելու ենք հա? ?ուն ձեր հաղթանակի, որովհետև ձեր հաղթանակը Հայաստանի Հանրապետության հաղթանակն է:
Ուզում եմ ևս մի խոստում պաշտոնապես կրկնել: Բոլոր օլիմպիական չեմպիոնների անվամբ մարզադպրոցներ ենք կառուցելու: Իրենք հենց չեմպիոն դարձան, դեռ չվերադարձած, օդանավի մեջ՝ արդեն կառավարությունում գործընթացը սկսվելու է: Էլ չեմ ասում մնացած բաների մասին:
Ուզում եմ հիշեցնել նաև մի պայմանավորվածություն, որը ձեռք բերեցինք, կարծես թե 2021 թվականին, որ մենք Հայաստանի օլիմպիական կոմիտեի հետ համատեղ գործողությունների ծրագիր և անելիքների պլան պիտի մշակենք: Կարծում եմ, որ 2022 թվականի արդյունքներով ժամանակն է համադրել մեր արածները, թե փոխադարձաբար որքան միջոց ենք ներդրել, ջանք ենք ներդրել և արդեն պլանավորենք առաջիկա անելիքը:
Շատ ուրախությամբ պիտի արձանագրեմ նաև մի հանգամանք՝ ես տեսնում եմ, որ մարզական համայնքում համերաշխության որոշակի մթնոլորտ կա, և սա շատ կարևոր է: Ես ձեզ խնդրում եմ՝ դա անպայման պահեք: Անպայման պահեք և պահպանեք: Բոլոր վեճերը թողեք մեզ, մենք ամեն ինչ կանենք ձեր վեճերը լուծելու համար, մենք ամեն ինչ կանենք, որպեսզի դուք նպատակից չշեղվեք:
Պարզ է, որ մեր պետության հնարավորություններն անսահամանափակ չեն, բայց մեր նպատակն այն է՝ ամեն ինչ անել, որ մարզիկը զբաղվի սպորտով և ստիպված չլինի ամենատարբեր և լրացուցիչ սպորտի հետ կապ չունեցող գործունեությամբ զբաղվել իր մարզական գործունեության արդյունքում կրած վնասները փոխհատուցելու համար:
Իհարկե, այն ինչ ասում եմ, իդեալական չէ, բայց հույս ունեմ՝ դուք տեսնում եք, որ մեր խոսքը, մեր ցանկությունը, մեր ջանքն անկեղծ է: Անում ենք այնքան, ինչքան հնարավոր է: Իրար հետ, քայլ-պատասխան, քայլ-պատասխան՝ դրանով մեր երկրի հնարավորություններն են աճելու, հեղինակությունն է մեծանալու:
Մենք, իհարկե, մեր ռազմավարական նպատակին պիտի հասնենք. մինչև 2050 թվականը՝ առնվազն 25 օլիմպիական ոսկե մեդալ, դա նշանակում է, որ 25 կամ կրկնակի չեմպիոններ լինեն. 25 մարզադպրոց՝ ժամանակակից բոլոր չափանիշներին համապատասխանող, նորագույն գույքով, նորագույն տեխնիկայով: Ուրեմն՝ մինչև 2050 թվականն առնվազն 25 օլիմպիական ոսկե մեդալ և ֆուտբոլի Եվրոպայի կամ Աշխարհի առաջնության մրցանակ: Սա է մեր ռազմավարական նպատակը, և մենք իրար հետ շարժվում ենք դեպի այդ նպատակը:
Կրկին շնորհակալ եմ բոլորիդ: Սիրում եմ բոլորիդ, հպարտանում եմ բոլորովդ: Դուք մեր երեսը պարզ արեցիք:
Շնորհակալ եմ դրա համար»:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանն, ամփոփելով մարզական տարին, ներկայացրել է տարվա ընթացքում հայ մարզիկների նշանակալի նվաճումները, ինչպես նաև անդրադարձել հաջորդ տարվա ընթացքում սպորտի զարգացմանը միտված պետական միջոցառումներին, մարզադպրոցների կառուցման և վերակառուցման ծրագրերին: «19 մարզաձևերից Աշխարհի և Եվրոպայի առաջնություններում նվաճեցին 307 մեդալ, վերջինը՝ այսօր Հայկ Մարտիրոսյանը նվաճեց կայծակնային շախմատի Աշխարհի առաջնությունում՝ արժանանալով բրոնզե մեդալի: Այսպիսով, ստացանք 104 ոսկե, 70 արծաթե և 133 բրոն զե մեդալ: Համեմատության համար նշենք, որ անցած տարի նվաճած մեդալների քանակը 199 է, իսկ մեր լավագույն արդյունքը եղել է 2019 թվականին՝ 222 մեդալ»,-ասել է Կարեն Գիլոյանը:
10 լավագույն մարզիկներին պարգևները հանձնել է նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը:
2022 թվականին Հանրապետության 10 լավագույն մարզիկներ են ճանաչվել՝ Արթուր Ալեքսանյանը (ըմբշամարտ, աշխարհի առաջնության չեմպիոն), Մալխաս Ամոյանը (ըմբշամարտ, Եվրոպայի չեմպիոն, աշխարհի առաջնության 3-րդ տեղ), Հովհաննես Բաչկովը (բռնցքամարտ, Եվրոպայի չեմպիոն), Սամվել Գասպարյանը (ծանրամարտ, աշխարհի առաջնության 3-րդ տեղ, Եվրոպայի առաջնության փոխչեմպիոն), Արթուր Դավթյանը (սպորտային մարմնամարզություն, աշխարհի չեմպիոն, Եվրոպայի փոխչեմպիոն), Վարազդատ Լալայանը (ծանրամարտ, աշխարհի առաջնություն 3-րդ տեղ, Եվրոպայի փոխչեմպիոն), Արսեն Հարությունյանը (ըմբշամարտ, աշխարհի առաջնության 3-րդ տեղ, Եվրոպայի առաջնության չեմպիոն), Անի Հովսեփյանը (բռնցքամարտ, Եվրոպայի չեմպիոն), Հարություն Մերդինյանը (սպորտային մարմնամարզություն, աշխարհի առաջնության 3-րդ տեղ, Եվրոպայի առաջնության չեմպիոն) և Լիլիթ Մկրտչյանը (հրաձգություն, Եվրոպայի առաջնության չեմպիոն, աշխարհի առաջնության 3-րդ տեղ): Հանրապետության նախագահը Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար Արթուր Դավթյանին պարգևատրել է Առաջին աստիճանի մեդալով:

Мы придаем спорту стратегическое значение: премьер-министр присутствовал на церемонии награждения 10 лучших спортсменов года
Премьер-министр Никол Пашинян вместе с президентом Республики Армении Ваагном Хачатуряном присутствовал на церемонии награждения 10 лучших спортсменов 2022 года.
В мероприятии также приняли участие руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, заместитель министра Карен Гилоян, другие должностные лица, представители спортивной сферы Армении.
Премьер-министр Пашинян выступил с речью, в которой отметил:
“Многоуважаемый президент Республики Армения,
Уважаемые представители правительства,
Уважаемые представители исполнительной власти, законодательной власти,
Уважаемые чемпионы, тренеры,
Уважаемые спортсмены,
Прежде всего, я должен поблагодарить всех вас за выполнение этой миссии, потому что для нас, как я уже говорил, спорт – это государственная миссия. Спорт – это продолжение деятельности нашего государства, нашего общества, внешней и внутренней политики, программ и стратегий. Мы придаем стратегическое значение спорту, потому что спорт про государственность и флаг. Там, где мы не смогли поднять наш флаг достаточно высоко, там, где наш флаг выпал из наших рук, именно вы подняли этот флаг. Это самая важная миссия.
Я вдвойне рад, что разговор, который у нас был несколько лет назад, или разговор, который начался несколько лет назад и прошел через разные этапы, дошел до той вехи, что мы отвечаем друг другу взаимностью. Вы откликаетесь на наши шаги, мы откликаемся на ваши шаги, и в результате получаем общегосударственный результат. Это результат, который не признает ни оппозиции, ни власти, ни богатых, ни социально незащищенных, потому что, когда вы побеждаете, даже самые ярые оппозиционно настроенные люди готовы обниматься и цело? ?ать друг друга, потому что они чувствуют себя гордыми и счастливыми. Это наше общее достижение.
Замминистра уже подчеркнул, честно говоря, мы несколько раз говорили на эти темы, но даже я впечатлен. Хочу напомнить еще один момент нашего разговора, когда замминистра по итогам очередной встречи сказал мне, что установленные бюджетом средства уже заканчиваются, и нам нужно наградить еще победителей. Я сказал: медали от вас, деньги от нас. Я рад, что мы не только выполнили это обещание, но и перевыполнили его. Сейчас я еще раз официально заявляю: мы сделаем все для вашей победы, потому что ваша победа – это победа Республики Армения.
Я хочу официально повторить еще одно обещание. Мы построим спортивные школы имени всех наших олимпийских чемпионов. Как только они станут чемпионами, даже до того, как они вернутся, они будут еще в самолете, а процесс в правительстве уже начнется. Не говоря уже об остальных вещах.
Также хочу напомнить о достигнутой нами, кажется в 2021 году, договоренности о том, что мы с Олимпийским комитетом Армении разработаем совместный план действий. Думаю, что пора по итогам 2022 года сопоставить наши действия, сколько денег вложили, сколько сил приложили, и уже планировать дальнейшие действия.
Я также очень рад констатировать еще одно обстоятельство: я вижу, что в спортивном сообществе есть определенная атмосфера солидарности, и это очень важно. Я прошу вас сохранить ее. Обязательно сохраните. Оставьте все споры нам, мы сделаем все возможное, чтобы решить ваши споры, мы сделаем все возможное, чтобы вы не отвлекались от цели.
Понятно, что возможности нашего государства не безграничны, но наша цель – сделать все, чтобы спортсмен занимался спортом и не был вынужден заниматься различными и дополнительными видами деятельности, не связанными со спортом, чтобы компенсировать убытки, понесенные в результате своей спортивной деятельности.
Конечно, то, что я говорю, не идеально, но я надеюсь, вы видите, что наши слова, наши желания, наши усилия искренни. Мы делаем все возможное. Совместно, шаг-ответный шаг, шаг-ответный шаг, это повысит возможности и авторитет нашей страны.
Конечно, мы должны достичь нашей стратегической цели: иметь не менее 25 олимпийских золотых медалей до 2050 года, то есть иметь 25 и более чемпионов; 25 спортивных школ, отвечающих всем современным стандартам, с новейшим имуществом, новейшим оборудованием. Итак, не менее 25 золотых олимпийских медалей и кубок чемпионата Европы или мира по футболу до 2050 года. Это наша стратегическая цель, и вместе мы движемся к этой цели.
Спасибо вам еще раз. Люблю вас всех, горжусь всеми вами. Вы оправдали наши ожидания.
Спасибо вам за это”.
Подводя итоги спортивного года, заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Карен Гилоян представил значительные достижения армянских спортсменов за год, а также коснулся государственных мер, направленных на развитие спорта, и планов строительства и реконструкции спортивных учебных заведений в следующем году. “По 19 видам спорта на чемпионатах мира и Европы было завоевано 307 медалей, последнюю сегодня завоевал Айк Мартиросян на Чемпионате мира по быстрым шахматам, удостоившись бронзовой меда? ?и. Таким образом, у нас 104 золотые, 70 серебряных и 133 бронзовые медали. Для сравнения отметим, что в прошлом году было завоевано 199 медалей, а наш лучший результат был в 2019 году - 222 медали”, - сказал Карен Гилоян.
Награды 10 лучшим спортсменам вручил президент Ваагн Хачатурян.
В список 10 лучших спортсменов Республики Армения в 2022 году вошли: Артур Алексанян (борьба, чемпион мира); Малхас Амоян (борьба, чемпион Европы, 3-е место на Чемпионате мира); Ованес Бачков (бокс, чемпион Европы); Самвел Гаспарян (тяжелая атлетика, 3-е место на Чемпионате мира, вице-чемпион Европы); Артур Давтян (гимнастика, чемпион мира, вице-чемпион Европы); Вараздат Лалаян (тяжелая атлетика, 3-е место на Чемпионате мира, вице-чемпион Европы); Арсен Арутюнян: (борьба, 3-е место на Чемпионате мира, чемпион Европы); Ани Овсепян (бокс, чемпионка Европы); Арутюн Мердинян (спортивная гимнастика, 3-е место на Чемпионате мира, чемпион Европы); Лилит Мкртчян (стрельба, чемпионка Европы, 3-е место на Чемпионате мира).