Վրաստանի իշխանությունները մեծացրել են Հայ առաքելական եկեղեցու ֆինանսավորումը
Վրաստանի կրոնի գործերի պետական ​​գործակալությունը հայտնել է, որ 2024 թվականին չորս կրոնական միավորումների (իսլամական, հրեական, հռոմեական կաթոլիկ և հայ առաքելական) պետական ​​ֆինանսավորումը կավելանա 1 միլիոն լարիով՝ 5,5 միլիոն լարիից դառնալով 6,5 միլիոն լարի, հայտնում է Грузия Online-ը։
Նշվում է, որ բոլոր չորս կրոնական միավորումները 2014 թվականից ֆինանսավորվում են պետական ​​բյուջեից։ Սա երկրի վերջերս հրաժարական տված վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի որոշումն է, որը նա կայացրել է իր առաջին ժամկետում։
Գործակալության հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ ֆինանսավորման նպատակը խորհրդային տոտալիտար ռեժիմի ժամանակ պատճառված նյութական և բարոյական վնասի մասնակի փոխհատուցումն է։ Սա հենց այն նպատակն է, որը հայտարարվել էր 2014 թվականին, երբ որոշվեց պետական ​​ֆինանսավորում հատկացնել չորս կրոնական միությունների։
Միաժամանակ պետբյուջեից ֆինանսավորվում է նաև Վրաց ուղղափառ եկեղեցին, որին հատուկ կարգավիճակ և կարևոր արտոնություններ են շնորհվել 2002 թվականին կնքված սահմանադրական համաձայնագրով։ 2024 թվականի պետբյուջեում Վրաց ուղղափառ եկեղեցուն հատկացվել է 25 մլն լարի։

Грузинские власти увеличили финансирование Армянской Апостольской церкви
Государственное агентство по делам религий Грузии сообщило, что в 2024 году государственное финансирование четырех религиозных объединений (исламского, иудейского, римско-католического и армяно-апостольского) увеличится на 1 миллион лари, с 5,5 миллиона лари до 6,5 миллиона лари, передает Грузия Online.
Отмечается, что все четыре религиозных объединения финансируются из государственного бюджета с 2014 года. Это решение недавно ушедшего в отставку премьер-министра страны Ираклия Гарибашвили, которое он принял во время своего первого срока.
В заявлении агентства говорится, что целью финансирования является частичная компенсация материального и морального ущерба, причиненного во времена советского тоталитарного режима. Именно эта цель была заявлена в 2014 году, когда было принято решение о выделении государственного финансирования четырем религиозным объединениям.
В то же время Грузинская Православная Церковь, которой Конституционное соглашение, заключенное в 2002 году, предоставляет особый статус и важные привилегии, также финансируется из государственного бюджета. В госбюджете 2024 года для Грузинской Православной Церкви выделено 25 миллионов лари.