Վարչապետ Փաշինյանը շարունակել է այցը Տավուշի մարզ ու ծանոթացել ենթակառուցվածքների զարգացման, դպրոցաշինության և այլ ծրագրերի ընթացքին
Ապրիլի 29-ին շարունակվել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի աշխատանքային այցը Տավուշի մարզ:
Վարչապետը նախ եղել է Նոյեմբերյան խոշորացված համայնքում՝ տեղի բժշկական կենտրոնի մասնաշենքի շինհրապարակում, ծանոթացել մանկական և ինֆեկցիոն բաժանմունքների հիմնման աշխատանքներին: «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից իրականացվող աշխատանքների ընդհանուր արժեքը կազմում է 115 մլն դրամ։ Վարչապետը նշել է, որ կառավարությունն իր հերթին բաժանմունքները կհամալրի նոր գույքով: Շինաշխատանքները կավարտվեն 2024 թվականի փետրվարին:
Հաջորդիվ Նիկոլ Փաշինյանը ծանոթացել է Նոյեմբերյանի փողոցներից մեկում սուբվենցիոն ծրագրի շրջանակում իրականացված 200 մետր երկարությամբ տուֆապատման աշխատանքներին: Ծրագրի իրականացման համար հատկացվել է 29 մլն 440 հազար դրամ, որից 19 մլն դրամը՝ պետբյուջեից: Վարչապետը գոհունակություն է հայտնել աշխատանքներից և նշել, որ տարբեր համայնքներում փողոցների տուֆապատումը կամ սալարկումը ոչ միայն երկարատև կծառայի բնակչությանը, այլ նաև գրավիչ կդարձնի զբոսաշրջության տեսանկյունից և կապահովի յուրահատուկ կոլորիտ:
Վարչապետը ծանոթացել է նաև Դովեղի մոդուլային դպրոցի կառուցման աշխատանքների ընթացքին: Նշվել է, որ այն նախատեսված է ավելի քան 100 երեխայի համար: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը 750 մլն դրամ է, որը հատկացրել է կառավարությունը: Նախատեսվում է շինաշխատանքներն ավարտել հաջորդ տարի:
Նոյեմբերյան համայնքի Ոսկեվան բնակավայրում Նիկոլ Փաշինյանին մանրամասներ են ներկայացվել մշակույթի տան վերանորոգման ավարտված աշխատաքների վերաբերյալ: Սուբվենցիոն ծրագրով հիմնանորոգվել են մշակույթի տան դահլիճն ու սպասասրահը։ Շենքի ընդհանուր մակերեսը 1154քմ է, վերանորոգված մակերեսը՝ 204քմ։ Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմել է 36 մլն դրամ, պետական բյուջեից համաֆինանսավորման չափը՝ 21,642,462 դրամ։ Մշակույթի տանը գործում են նկարչության, կավագործության և արվեստի այլ ճյուղերի խմբակներ:
Հաջորդիվ վարչապետն այցելել է Կիրանցի մոդուլային դպրոցի կառուցման շինհրապարակ: Նոր կառուցվող դպրոցը նախատեսված է 100 երեխայի համար, աշխատանքների 60 տոկոսը կատարվել է: Ընդհանուր առմամբ, ծրագրի համար պետբյուջեից հատկացվել է 750 մլն դրամ: Նախատեսվում է դպրոցը շահագործման հանձնել այս տարվա սեպտեմբերին:
Սուբվենցիոն ծրագրով իրականացվել են նաև Աչաջուր բնակավայրի օղակաձև ճանապարհի 6000քմ մակերեսով և 828 գծմ երկարությամբ ասֆալտապատման աշխատանքներ, որոնց համար ծախսվել է 90 մլն 376 հազար դրամ, պետական բյուջեից համաֆինանսավորման չափը կազմում է 49,7 մլն դրամ։
Իսկ Ակնաղբյուր բնակավայրում 2022թ. մեկնարկած Մ-4- ավտոճանապարհի համապատասխան հատվածի՝ Ակնաղբյուր բնակավայրի 1-ին փողոցի, հիմնանորոգման աշխատանքները նախատեսվում են ավարտել այս տարի: 3 կմ երկարությամբ ասֆալտապատման ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 225 մլն դրամ:
Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Իջևանի բժշկական կենտրոն, որտեղ հիմնվել են համակարգչային տոմոգրաֆիայի և հեմոդիալիզի բաժանմունքներ: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը 223 մլն դրամ է: Նշվել է, որ արդեն իսկ հետազոտվել են 1500 շահառուներ, 24 հիվանդ ստանում է հեմոդիալիզ։
Վարչապետը եղել է նաև Իջևան համայնքի Գանձաքարի միջնակարգ դպրոցի կառուցման շինհրապարակում և ծանոթացել 2022թ.-ից մեկնարկած աշխատանքներին, որոնք նախատեսվում են ավարտել հաջորդ տարի: Ծրագիրը, որի ընդհանուր արժեքը 1,8 մլն դրամ է, իրականացվում է ՀՀ կառավարության և Ասիական զարգացման բանկի համաֆինանսավորմամբ: Նոր դպրոցը կլինի սեյսմակայուն՝ առնվազն 9 բալ երկրաշարժի դեպքում, ինչպես նաև՝ էներգախնայող:
Կենսական նշանակության ավտոճանապարհների բարելավման ծրագրի շրջանակում իրականացվել են նաև Մ-4 - Ճամբարակ - Մ-14 հանրապետական նշանակության ավտոճանապարհի Դիլիջան համայնքի Գոշ-Աղավնավանք 11 կմ երկարությամբ հատվածի հիմնանորոգման աշխատանքներ, որոնց համար կառավարությունը հատկացրել է 869 մլն դրամ։
Դիլիջան համայնքում վարչապետը ծանոթացել է մասնավորի կողմից իրականացվող ներդրումային ծրագրի շրջանակում բիզնես համալիրի, տվյալների վերամշակման կենտրոնի և հանգստի գոտու հիմնման աշխատանքների ընթացքին: Ծրագրի առաջին փուլով նախատեսվում է ներդնել 25 մլն դոլար, ողջ ներդրումային ծրագիրը գնահատվում է 100 մլն դոլար: Տեղեկացվել է, որ տվյալների վերամշակման կենտրոնը կունենա ժամանակակից սերվերային տնտեսություն, ինչը կօգնի տեխնոլոգիական, կիբեռանվտանգային և այլ ծառայություններ մատուցել նաև պետությանը: «Ենթակառուցվածք ներդրումների դիմաց» ծրագրի շրջանակում կառավարությունը ներդրողին օգնում է ճանապարհի կառուցման և ինտերնետ ցանցի ապահովման աշխատանքներում: Պետության օժանդակությունը գնահատվում է 476 մլն դրամ: Ակնկալվում է ներդրումային ծրագիրն ավարտին հասցնել մեկ տարվա ընթացքում:
Դիլիջանում սուբվենցիոն ծրագրի շրջանակում իրականացվում են նաև Կամարինի 1 հասցեից Օրջոնիկիձե 57-Կամարինի 37 հասցե ճանապարհահատվածի վերանորոգման աշխատանքներ, որոնց ավարտը նախատեսվում է 2023թ.-ին: 1,5 կմ երկարությամբ ճանապարհի հիմնանորոգման ծրագրի ընդհանուր արժեքը 206,8 մլն դրամ է, որից 82,7 մլն-ը համաֆինանսավորվել է պետբյուջեից:
Նիկոլ Փաշինյանն այցի ավարտին ծանոթացել է նաև Դիլիջանի Հովհ. Շարամբեյանի անվան գեղարվեստի մանկական դպրոցի շենքի 2022թ.-ից մեկնարկած հիմնանորոգման աշխատանքներին, որոնք կրկին իրականացվում են սուբվենցիոն ծրագրերի շրջանակում: 1920-ական թվականներին կառուցված շենքն ամբողջությամբ հիմնանորոգվում է: Կատարվել է աշխատանքների 30 տոկոսը, ավարտը նախատեսվում է ընթացիկ տարում: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմել է 232 մլն դրամ, պետական բյուջեից համաֆինանսավորվել է գրեթե 93 մլն դրամ:

Продолжился визит премьер-министра в Тавушскую область: Никол Пашинян ознакомился с реализацией программ по развитию инфраструктуры, строительству школ и др.
29 апреля продолжился рабочий визит премьер-министра Никола Пашиняна в Тавушскую область.
Премьер-министр сначала поехал в укрупненную общину Ноемберян, посетил строительную площадку местного медицинского центра, ознакомился с работами по основанию детского и инфекционного отделений. Общая стоимость работ, проводимых Всеармянским фондом “Айастан”, составляет 115 млн драмов. Премьер-министр отметил, что правительство, в свою очередь, оснастит отделения медцентра новым имуществом. Строительство будет завершено в феврале 2024 года.
Затем Никол Пашинян ознакомился с проводимыми в рамках субвенционной программы работами по мощению туфом 200-метрового участка одной из улиц Ноемберяна. На реализацию проекта выделено 29 млн 440 тыс драмов (19 млн драмов - из государственного бюджета). Премьер-министр выразил удовлетворение проведенными работами и отметил, что мощение улиц в разных населенных пунктах не только надолго послужит населению, но и сделает их привлекательными с точки зрения туризма и придаст особый колорит.
Премьер-министр также ознакомился с ходом строительства модульной школы в Довехе. Было отмечено, что школа рассчитана на более чем 100 детей. Общая стоимость проекта составляет 750 млн драмов. Средства выделены правительством. Строительные работы планируется завершить в следующем году.
В населенном пункте Воскеван общины Ноемберян Николу Пашиняну были представлены подробности выполненных работ по ремонту дома культуры. В рамках субвенционной программы капитально отремонтированы зал и фойе. Общая площадь здания составляет 1154 кв.м, площадь отремонтированного участка – 204 кв.м. Общая стоимость проекта - 36 млн драмов, сумма софинансирования из государственного бюджета - 21,642,462 драма. В доме культуры действуют кружки живописи, гончарного мастерства и других видов искусства.
Затем премьер-министр посетил строительную площадку модульной школы в Киранце, рассчитанной на 100 учеников, работы выполнены на 60%. В целом на проект из государственного бюджета было выделено 750 млн драмов. Планируется сдать школу в эксплуатацию в сентябре текущего года.
В рамках субвенционной программы проведены также работы по асфальтированию кольцевой дороги населенного пункта Ачаджур. Площадь работ - 6000 кв.м, протяженность - 828 метров. Стоимость проекта - 90 млн 376 тыс драмов, сумма софинансирования из государственного бюджета - 49,7 млн драмов.
В населенном пункте Акнахпюр начатые в 2022 году ремонтные работы на участке автодороги М-4, 1-й улице Акнахпюра планируется завершить в текущем году. Общая стоимость проекта асфальтирования дороги протяженностью 3 км составляет 225 млн драмов.
Никол Пашинян посетил медицинский центр Иджевана, где созданы отделения компьютерной томографии и гемодиализа. Общая стоимость проекта - 223 млн драмов.
Премьер-министр также посетил строительную площадку средней школы Гандзакара и ознакомился с работами, которые начались в 2022 году и будут завершены в следующем году. Проект, общая стоимость которого составляет 1,8 млн драмов, реализуется при софинансировании правительства Армении и Азиатского банка развития. Новая школа будет сейсмостойкой (9 баллов), а также энергоэффективной.
В рамках проекта по улучшению дорог жизненно важного значения также были проведены капитальные ремонтные работы на 11-километровом участке Гош-Агавнаванк республиканской автомагистрали М-4 – Чамбарак – М-14, на что государством было выделено 869 млн драм.
В общине Дилижан премьер-министр ознакомился со строительством бизнес-комплекса, центра обработки текстиля и зоны отдыха в рамках реализуемого частным сектором инвестиционного проекта. На первом этапе проекта планируется инвестировать 25 млн долларов, вся инвестиционная программа оценивается в 100 млн долларов. Было отмечено, что центр обработки данных будет иметь современную серверную ферму, что поможет предоставлять и государству услуги по технологиям, кибербезопасности и др. В рамках программы “Инфраструкту? ?а за инвестиции” государство помогает инвестору в строительстве дорог и обеспечении сети интернет. Государственная помощь оценивается в 476 млн драмов. Ожидается, что инвестиционная программа будет завершена в течение года.
В Дилижане в рамках субвенционной программы также ведутся ремонтные работы на улицах Камарина и Орджоникидзе, которые будут завершены в текущем году. Общая стоимость проекта капитального ремонта дороги протяженностью 1,5 км - 206,8 млн драмов, софинансирование из государственного бюджета - 82,7 млн.
В конце визита Никол Пашинян также ознакомился с начавшимися в 2022 году работами по капитальному ремонту здания Детской художественной школы им. Ованеса Шарамбеяна. Работы осуществляются в рамках субвенционной программы. Построенное в 1920-х годах здание будет полностью отреставрировано. Работы выполнены на 30%, окончание запланировано на текущий год. Общая стоимость проекта - 232 млн драмов, софинансирование из государственного бюджета - около 93 млн драмов.