Վաղը կկայանա Ստաս Նամինի՝ «Հայաստանի հնագույն տաճարները» Ֆիլմի պրեմիերան (տեսանյութ)
Երաժիշտ, կոմպոզիտոր, պրոդյուսեր, թատրոնի և կինոյի ռեժիսոր, Ստաս Նամինը (Անաստաս Միկոյան) 2016 թվականին Հայաստան կատարած ուղևորության ժամանակ նկարահանել է փաստավավերագրական ֆիլմ, որի հանրային պրեմիերան տեղի կունենա չորեքշաբթի ՝ հուլիսի 29-ին, ժամը 20: 00-ին, գրում է mk.ru-ն:
Ըստ պարբերականի ՝ Ստաս Նամինը կարողացել է իր տաղանդը դրսևորել ամենատարբեր ոլորտներում ՝ ռոքից մինչև սիմֆոնիկ երաժշտություն, թատրոնից մինչև գեղանկարչություն և լուսանկարչություն։ Նա նաև մի քանի վավերագրական ֆիլմերի հեղինակ է, իսկ վերջերս ռեժիսորը հայտարարել է Հայաստանի մասին ֆիլմի առցանց պրեմիերայի մասին։
2016 թվականին Ստաս Նամինն իր որդու՝ Արտյոմ Միկոյանի հետ շրջել է Հայաստանում և նկարահանել մեծ վավերագրական նախագիծ, գրում է պարբերականը։ "Մենք մեքենայով անցել ենք ավելի քան 2 հազար կիլոմետր եւ նկարահանել հայկական հնագույն տաճարները, մարդկանց, բնությունը։ Իսկ հետո ես մի քանի հարց ուղղեցի Հայաստանի պատմության, նրա մշակույթի և հոգևորականության մասին Ն.Ս. Օ. Տ. Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին", — նշում է Ստաս Նամինը։
Կինոնկարում գրված տեքստը կարդում է հայտնի դերասանուհի Չուլպան Խամատովան: Ֆիլմն արդեն դրական արձագանքներ է ստացել միջազգային փառատոներում։

Стас Намин представит документальный проект "Древние храмы Армении"
Знаменитый музыкант и основатель группы «Цветы» Стас Намин завтра презентует документальный проект "Древние храмы Армении", который был снят вот время его путешествия по Армении в 2016 году.
В 2016 году Стас Намин вместе со своим сыном Артёмом Микояном путешествовали по Армении и снимали большой документальный проект просветительского характера. «Мы проехали на машине более двух тысяч километров и снимали и древние армянские храмы, и людей, и природу. А потом я задал несколько вопросов об истории Армении, ее культуре и духовности Католикосу всех Армян Гарегину II», — рассказал Намин.
Картина, закадровый текст в которой читает Чулпан Хаматова, уже получила положительные отклики на международных фестивалях, но публичная ее премьера состоится в среду 29 июля в 20:00. Посмотреть «Древние храмы Армении» можно будет и на сайте www.mk.ru.
Намин сумел проявить свои таланты в самых разных областях: от рока до симфонической музыки, от театра до живописи и фотографии, он является автором нескольких документальных фильмов.
Отметим, что Стас Намин является внуком легендарного советского государственного деятеля Анастаса Микояна.