Սիրիայում ՀՀ մարդասիրական խմբի սակրավորներն ականազերծել են 5041 քմ տարածք
Սիրիայում մարդասիրական առաքելություն իրականացնող ՀՀ 4-րդ խմբի սակրավորներն ապրիլին ականազերծել են 5041 քառակուսի մետր ականապատ տարածք, որի ժամանակ հայտնաբերվել է 16 հատ ՊՄՆ-2 տեսակի հակահետևակային ականներ:
Ինչպես հայտնում են Հումանիտար Ականազերծման և Փորձագիտական Կենտրոն ՊՈԱԿ-ից, առաքելության առաջին իսկ օրվանից ականազերծվել է ընդհանուր 152,738 քառակուսի մետր: 4-րդ խմբի բժիշկներն ապրիլին կորոնավիրուսի սահմանափակումներով պայմանավորված բուժօգնություն է ցուցաբերել թվով 144 տեղաբնակների: Այսպիսով, ՀՀ մարդասիրական խումբը 2019 թվականի փետրվարից մինչև այսօր ցուցաբերել է ընդհանուր 12035 հիվանդներին բուժօգնություն:
Այս ժամանակահատվածում Հալեպի բուժ հաստատություններին փոխանցվել են բժշկական պարագաներ և մեծ քանակությամբ դեղորայք: Ինչպես նաև՝ ՊՈԱԿ փորձագիտական կենտրոնի կողմից ուղարկված մարդասիրական օգնության մի մասը տրվել է Հայ համայնքին պատկանող մանկատանը:
Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության հետ համագործակցությամբ ապրիլի 12-ին ՀՀ Հումանիտար առաքելություն իրականացնող խումբը Հալեպի զինվորական հոսպիտալին և այլ բժշկական հաստատություններին փոխանցել է բժշկական պարագաներ։ Բժշկական կենտրոնների ղեկավարներն իրենց երախտագիտություն են հայտնել հայ բժիշկներին տրամադրված բժշկական պարագաների և ցուցաբերվող ամենօրյա օժանդակության համար։ Հալեպի զինվորական հոսպիտալի պետ, գեներալ Ֆայեզ ալ-Այուբիին բարձր է գնահատել հայ և սիրիացի բժիշկների համատեղ ջանքերը, նվիրական աշխատանքը, մասնագիտական բարձր հատկանիշները, ոչ միայն պատերազմի հետևանքով տուժածներին բուժօգնության ցուցաբերումը, այլև՝ համատեղ ուժերով ցանկացած տեսակի վտանգի դեմ պայքարելու պատրաստակամությունը։
Գեներալը նշել է, որ հայ գործընկերները հավատարիմ են մարդասիրության վեհ սկզբունքներին և ամեն օր պրոֆեսիոնալ մոտեցմամբ օգնություն են ցուցաբերում Սիրիայի ազգաբնակչությանը։ Սիրիայի ժողովուրդը գնահատում է, որ հայերն այս դժվար իրավիճակում իրենց կողքին են։
Հոսպիտալի տնօրենը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ մարդասիրական խմբին, Հալեպում ՀՀ հյուպատոսությանը և իշխանություններին մշտական աջակցության համար։
Միևնույն ժամանակ, ապրիլի 19-ին Սիրիայում հումանիտար առաքելություն իրականացնող խմբի մասնագետները Հալեպի ազգային պատսպարանի ՀԱՅ ԾԵՐԱՆՈՑ-ին և Հայ համայնքի մանկատանն են փոխանցել «Մի բուռ ժպիտ» խորագիրը կրող ակցիայի ընթացքում հավաքված նվերները:

Саперы гуманитарной миссии Армении в Сирии разминировали территорию в 5041 кв. м
Саперы 4-ой группы, осуществляющие гуманитарную миссию в Сирии, в апреле разминировали 5041 кв. м заминированного участка, во время этих работ было обнаружено 16 противопехотных мин ПМН-2. Как сообщают из ГНКО «Центр гуманитарного разминирования и экспертизы», с первого дня миссией было разминировано 152,738 квадратных метров. Врачи 4-й группы в апреле оказали помощь 144 местным жителям. Таким образом, гуманитарная группа Армении с февраля по сегодняшний день оказала медицинскую помощь 12035 больным.
В этот период медучреждениям Алеппо были переданы медицинские принадлежности и большое количество медикаментов. Часть гуманитарной помощи была направлена в детский дом армянской общины. В сотрудничестве с генконсульством РА в Алеппо 12 апреля группа, осуществляющая гуманитарную миссию, передала военному госпиталю Алеппо и другим медицинским учреждениям медпринадлежности.
Руководители медицинских центров выразили свою признательность армянским врачам за предоставленную медицинскую помощь. Начальник военного госпиталя Алеппо, генерал Фаез Аль-Аюби высоко оценил совместные усилия армянских и сирийских врачей. Генерал отметил, что армянские коллеги привержены высоким принципам гуманизма и каждый день с профессиональным подходом оказывают помощь населению Сирии.
Сирийский народ ценит, что армяне в этой трудной ситуации рядом с ними. Директор госпиталя выразил благодарность гуманитарной группе РА, консульству Армении в Алеппо и властям за постоянное содействие. В то же время, 19 апреля специалисты группы, осуществляющей гуманитарную миссию в Сирии, передали домам престарелых и детдому армянской общины Алеппо подарки, собранные в ходе акции «Горстка улыбок».