«Սանիթեքը» դիմում է միջազգային արբիտրաժ
«Սանիթեք» ընկերությունը սկսել է միջազգային արբիտրաժային դատարան դիմելու գործընթացը: Այս մասին տեղեկացնում են ընկերության գրասենյակից։
«Որպես այդ գործընթացի առաջին քայլ ընկերության բաժնետերը՝ Նիկոլաս Էլ Թավիլը, գործելով նաև մյուս բաժնետերերի անունից, այսօր ծանուցել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը և Երևանի քաղաքապետարանին ներդրումային վեճի առկայության վերաբերյալ», - ասված է «Սանիթեք»-ի տարածած հաղորդագրության մեջ։
հոկտեմբերի 3-ին Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը տեսաուղերձում հայտնեց, որ Երևանի քաղաքապետարանն ամբողջությամբ խզել է «Սանիթեք» ընկերության հետ ունեցած պայմանագրերը:
Քաղաքապետի խոսքերով, 2017 թվականից ի վեր «Սանիթեք» ընկերությունը սկսել է թերանալ աղբահանության գործում: Նրա խոսքով՝ թերացումներն առավել ցայտուն են դարձել 2018 թվականի ընթացքում և շարունակվել մինչև 2019 թվականի սեպտեմբերը:

"Санитек" обращается в международный арбитраж
Компания «Санитек», которая существляла сбор и вывоз мусора в Ереване, заявила он начале процедуры обращения в Международный арбитражный суд (МАС). Oб этом говорится в сообщении пресс-службы компании.
"В качестве первого шага акционер компании Николас Эл Тавил, действуя от имени и других акционеров, уведомил сегодня правительство Армении и мэрию Еревана о наличии инвестиционного спора", - говорится в сообщении.
3 октября мэр Еревана Айк Марутян выступил с видеообращением к жителям столицы, в котором сообщил об одностороннем разрыве контракта с компанией «Санитек», осуществляющей сбор и вывоз мусора в городе.
Марутян отметил, что, начиная с 2017 года «Санитек» начал не справляться с вывозом мусора в столице, что заставило мэрию проверить, выполняет ли компания свои обязательства по договору.