Հորդորում ենք զերծ մնալ սուտ տեղեկություն տարածելուց. ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանությունը՝ Նժդեհի մասին ֆիլմի ցուցադրության վերաբերյալ
ՌԴ-ում Հայաստանի դեսպանատունը հայտարարությամբ է հանդես եկել Մոսկվայում Նժդեհի մասին պատմող ֆիլնի ցուցադրության շուրջ ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ։
Նշվում է, որ Ռուսաստանի Դաշնությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունը կապի մեջ է ինչպես «Ռուսաստանի հայերի միության», այնպես էլ Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում գործող այլ հայկական կազմակերպությունների, ինչպես նաև Ռուսաստանի իշխանությունների հետ։
Դեսպանությունն ուշադրությամբ հետևում է նաև մամուլի հրապարակումներին և իր խորին մտահոգությունն է հայտնում հայ-ռուսական եղբայրական հարաբերությունները զրպարտելու մեջ շահագրգռված որոշ շրջանակների կողմից Հայաստանի անկախության մարտիկ Գ.Նժդեհի հիշատակը պղծելու փորձերի առնչությամբ։
«Անընդունելի ենք համարում այս թեմայի շուրջ շահարկումները և հորդորում ենք զերծ մնալ սուտ և իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկատվություն տարածելուց»,-նշվում է հայտարարության մեջ։
Նշենք, որ երեկ ռուսական լրատվամիջոցներով լուրեր տարածվեցին, որ ՌԴ իրավապահները կատեցրել են Նժդեհի մասին պատմող ֆիլմի ցուցադրությունը այն պատճառաբանմամբ, որ նա «ֆաշիստ է» եղել։ Սակայն այսօր Ռուսաստանի հայերի միությունը հերքել է այդ ինֆորմացիան, պնդելով, որ ֆիլմի ցուցադրությունը անցել է առանց միջադեպերի։

Посольство Армении в РФ выступило с заявлением в связи с ситуацией вокруг показа фильма о Нжде в Москве
Посольство Армении в РФ выступило с заявлением в связи с ситуацией вокруг показа фильма о Нжде в Москве.
В заявлении посольства, в частности, говорится: «Относительно попыток разжигания искусственных страстей вокруг состоявшегося 28 января в молодежном центре Союза армян России показа художественного фильма «Гарегин Нжде"Посольство РА в РФ находится на связи как с «Союзом армян России» и другими армянскими организациями, действующими на территории РФ, так и с российскими властями.
Посольство также внимательно следит за публикациями в прессе и выражает свою глубокую озабоченность в связи с попытками осквернения памяти борца за независимость Армении Г. Нжде со стороны определенных кругов, заинтересованных в очернении армяно-российских братских отношений. Считаем недопустимыми спекуляции на данную тему и призываем воздержаться от распространения откровенно ложной и не соответствующей действительности информации».
Отметим, что вчера российские СМИ распространили информацию о том, что российские правоохранители разогнали показ фильма о Нжде, мотивируя это тем, что он был «фашистом». Однако сегодня Союз Армян России опроверг эту информацию, утверждая, что показ фильма прошел без инцидентов.