Պատվաստումը կօգնի վերականգնել տնտեսությո՞ւնը. ուսումնասիրվել է հանրային կարծիքը
Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (ՄՀԻ) Հարցումների հետազոտության կենտրոնը Հայաստանի բնակչության շրջանում նախաձեռնել է հանրային կարծիքի ուսումնասիրություն, որում ներառված է նաև «COVID-19 և պատվաստում» թեման. այս մասին հայտնում է ՀՀ առողջապահության նախարարությունը:
Պատասխանելով COVID-19-ի դեմ պայքարի տարբերակների մասին հարցին` 18 տարին լրացած 1,504 ՀՀ քաղաքացիների 26%-ը պատասխանել է, որ կողմ է փակ տարածքներում ավելի խիստ միջոցների կիրառմանը, 17%-ը կողմ է պատվաստումների մասին ավելի շատ խոսելուն:
Հարցվածների 68%-ը բավարարված է COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութերի վերաբերյալ կառավարության տրամադրած տեղեկատվության բովանդակությամբ, իսկ մոտավորապես 54%-ի կարծիքով` զանգվածային պատվաստումը կօգնի վերականգնել տնտեսությունը: Պատվաստումների արդյունավետությունը բարձր է գնահատել մասնակիցները 52%-ը:
Պատվաստված քաղաքացիների 84%-ը նշել է, որ պատվաստվելու որոշում է կայացրել` առողջության մասին մտահոգվելով, 9%-ը` արտերկիր մեկնելու համար: Շուրջ 62%-ը նշել է, որ COVID-19-ի դեմ իր նախընտրած պատվաստանյութը հասանելի է:
Հարցվածների 69%-ին մտահոգում է կորոնավիրուսի նոր շտամները, 69%-ի կարծիքով` պատվաստումը կարող է կանխել նոր շտամների տարածումը:
Տվյալները հավաքագրվել են Հայաստանի ամբողջ տարածքում 2021 թվականի հուլիսի 21-ից հուլիսի 30-ն ընկած ժամանակահատվածում, հեռախոսային հարցազրույցներով: Հարցվողներն ընտրվել են պատահական բջջային հեռախոսահամարներին զանգելու եղանակով։

Большинство респондентов довольны процессом вакцинации против коронавируса в Армении
Центр изучения опросов Международного республиканского института инициировал опрос общественного мнения среди населения Армении относительно тем вакцинации и профилактики коронавируса, сообщает Министерство здравоохранения РА.
Согласно опросу, в котором приняли участие 1,504 граждан Армении, достигших 18 лет, 26% респондентов выступают за применение более жестких мер по профилактике коронавируса в закрытых помещениях, 17% - высказались за агитацию вакцинации. 68% респондентов удовлетворены информацией, предоставляемой правительством о вакцинах против COVID-19, а примерно 54% считают, что массовая вакцинация поможет восстановить экономику страны. Эффективность вакцинации высоко оценили 52% респондентов.
84% граждан, прошедших вакцинацию, отметили, что приняли решение из медицинских соображений - опасаясь за свое здоровье, 9% вакцинировались из необходимости ехать за границу. Около 62% респондентов заявили о доступности вакцин в Армении. 69% опрошенных обеспокоены новыми штаммами коронавируса, еще 69% считают, что вакцинация может предотвратить распространение новых штаммов. Данные были собраны по всей территории Армении в период с 21 июля по 30 июля 2021 года путем телефонных интервью. Респонденты были выбраны путем звонков на случайные мобильные номера.