Պապիկյանն այցելել է Միսաք Մանուշյանի հիշատակը հավերժացնող Մոն-Վալերիանի հուշահամալիր
Հունիսի 19-ին աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում գտնվող ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանի և ռազմական կցորդ Գևորգ Ղոնյանի ուղեկցությամբ այցելեց Ֆրանսիական դիմադրության շարժման մասնակիցների, այդ թվում նաև Դիմադրության հերոս Միսաք Մանուշյանի և նրա խմբի 21 անդամների հիշատակը հավերժացնող Մոն-Վալերիանի հուշահամալիր։
1944 թ-ի փետրվարի 21-ին՝ երեք ամիս տևած հարցաքննություններից և խոշտանգումներից հետո, այստեղ՝ Ֆոր Մոն-Վալերիան ամրոցում են մահապատժի ենթարկվել 37-ամյա Մանուշյանը և նրա խմբի անդամները։
Ի հիշատակ Միսաք Մանուշյանի, նրա կնոջ՝ Մելինե Մանուշյանի և Ֆրանսիայի ազատագրության համար զոհված այլ հայազգի հերոսների` ՀՀ պաշտպանության նախարարը ծաղիկներ խոնարհեց «Մարտնչող Ֆրանսիա» հուշակոթողի առջև, այնուհետև շրջայց կատարեց հուշահամալիրի տարածքում։
Հիշեցնենք, որ հունիսի 18-ին Ելիսեյան պալատը պաշտոնապես ազդարարեց Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի պատմական որոշման մասին՝ Ֆրանսիական դիմադրության հերոս, Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած Միսաք Մանուշյանի աճյունն առաջիկայում Ֆրանսիայի պանթեոն տեղափոխելու վերաբերյալ։

Папикян посетил мемориальный комплекс Мон-Валериана, увековечивающий память героя сопротивления Мисака Манушяна
19 июня находящийся с рабочим визитом во Франции министр обороны РА Сурен Папикян в сопровождении посла Армении во Франции Асмик Толмаджян и военного атташе Геворга Гоняна посетил мемориальный комплекс Мон-Валериана, увековечивающий память участников французского движения сопротивления, в том числе героя сопротивления Мисака Манушяна и 21 члена его группы.
21 февраля 1944 года, после трехмесячного допроса и пыток, здесь, в замке Фор Мон-Валериан, были казнены 37-летний Манушян и члены его группы.
В память о Мисаке Манушяне, его жене Мелине Манушян и других героях армянской национальности, погибших за освобождение Франции, министр обороны РА возложил цветы к мемориалу «Сражающаяся Франция», затем обошел территорию мемориала.
Напомним, что 18 июня Елисейский дворец официально объявил об историческом решении президента Франции Эммануэля Макрона перенести в пантеон останки героя Французского сопротивления Мисака Манушяна, пережившего Геноцид армян.