Ովքեր կարող են ազատվել ինքնամեկուսացումից․ պարետի նոր որոշումը
Փոխվարչապետ, արտակարգ դրության պարետ Տիգրան Ավինյանը հուլիսի 27-ին որոշում է ստորագրել, որով փոփոխություններ ու լրացումներ են կատարվել պարետի՝ 2020 թվականի մարտի 18-ի` «Հայաստանի Հանրապետություն մուտք գործելիս և Հայաստանի Հանրապետության վարչական սահմաններում կիրառվող սահմանափակումների վերաբերյալ» N 5 որոշման մեջ։
Նոր որոշմամբ ինքնամեկուսացումից կարող են ազատվել հետևյալ անձինք.
1. պետական, պաշտոնական և աշխատանքային այցերով օտարերկրյա պատվիրակությունների կազմում ժամանողները,
2. դիվանագիտական ներկայացուցչությունների, հյուպատոսական հիմնարկների ներկայացուցիչների և նրանց ընտանիքի անդամները, ինչպես
նաև միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչները և նրանց ընտանիքի անդամները,
3. առողջապահական, ռազմական ու անվտանգության, տնտեսական արտադրական անհետաձգելի կարիքների առկայության հիմքով հրավիրված անձինք,
4. պետության կողմից իրականացվող ենթակառուցվածքային ծրագրերի շրջանակներում աշխատանքներ կատարելու կամ ծառայություններ
մատուցելու նպատակով ժամանողները,
5. այլ բացառիկ հիմքերով պարետի թույլտվության հիման վրա:
Վերոնշյալ դեպքերում արտերկրից Հայաստանի Հանրապետություն ժամանող անձինք իրավունք ունեն ժամանելուց հետո 24 ժամվա ընթացքում վճարովի հիմունքներով անցնել կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) ախտորոշման նպատակով պոլիմերազային շղթայական ռեակցիայի (ՊՇՌ) մեթոդով լաբորատոր հետազոտություն:
Վերոնշյալ անձանց տվյալները ԱՐՄԵԴ համակարգ են մուտքագրվում հատուկ նշումով: Լաբորատորիաների կողմից նրանց լաբորատոր հետազոտության բացասական արդյունքի մասին տեղեկատվությունը ԱՐՄԵԴ համակարգ մուտքագրվելուց հետո տվյալ անձինք ենթակա են ինքնամեկուսացումից անհապաղ ազատման:
Մինչև լաբորատորիայի կողմից ԱՐՄԵԴ համակարգ բացասական պատասխանի մուտքագրումն անձը ստանում է ինքնամեկուսացման ցուցում:

Комендант определили круг лиц, которые могут быть освобождены от обязательного требования о самоизоляции при прибытии в Армению
Вице-премьер, комендант чрезвычайного положения Тигран Авинян 27 июля подписал постановление, согласно которому внесены изменения и дополнения в решение № 5 от 18 марта 2020 года «Об ограничениях, применяемых при въезде в Республику Армения и в административных границах Республики Армения».
Новым решением от самоизоляции могут быть освобождены следующие лица:
1. лица, прибывающие с государственными, официальными и рабочими визитами в составе иностранных делегаций
1. представители дипломатических представительств, консульских учреждений и члены их семей, а также представители международных организаций и члены их семей
1. лица, приглашенные на основании наличия неотложных медицинских, военных и экономических и производственных нужд
1. лица, выполняющие работы или предоставляющие услуги в рамках инфраструктурных программ, осуществляемых государством
1. лица, пребывающие на основании разрешения патруля на других исключительных основаниях
В вышеуказанных случаях лица, прибывающие из-за рубежа в Республику Армения, имеют право в течение 24 часов после прибытия на платной основе пройти лабораторное исследование по методу полимеразной цепной реакции (ПЦР) с целью диагностики наличия коронавирусной болезни.
После получения информации об отрицательном результате лабораторного исследования данные лица подлежат немедленному освобождению от самоизоляции.
До ввода лабораторией отрицательного ответа в систему «Армед» человек получает указание о самоизоляции.