«Մենք չենք հեռանա». Երուսաղեմի հայերը՝ զինված վերաբնակիչներին
Իսրայելում անշարժ գույքի կառուցման վիճահարույց նախագիծը սպառնում է աշխարհի ամենահին հայկական սփյուռքին: Այդ պատճառով հայերը հրաժարվում են տեղափոխվել, տեղեկացնում է Ալ Jazeera-ն, փոխանցում է dzen.ru-ն:
Տեղեկանալով, որ վերաբնակիչները վերադարձել են, որպեսզի բուլդոզերով քանդեն հայկական թաղամասում գտնվող իր տան հարակից ավտոկայանատեղին՝ 80-ամյա Գարո Նալբանդյանը միացել է նստացույցին:
՛՛Մենք չենք հեռանա՛՛,-ասում է Նալբանդյանը:
Ավելի վաղ Xana Gardens ընկերության ներկայացուցիչները կապալառուներ, զինված վերաբնակիչներ և բուլդոզերներ էին ուղարկել, որպեսզի գրավեն հողը, որը կայանատեղիի հետ միասին ներառում է հայկական եկեղեցու, ինչպես նաև Նալբանդյանի և չորս այլ հայ ընտանիքների ունեցվածքը:
1600-ամյա պատմություն ունեցող հայ համայնքն ապրում է հայկական թաղամասի սահմաններում՝ զբաղեցնելով Երուսաղեմի Հին քաղաքի 14 տոկոսը։
՛՛Մենք ճանաչում ենք մեր բոլոր հարեւաններին։ Եթե ես առավոտյան ժամը 1-ին կաթ չունեմ, Ես պարզապես թակում եմ հարևանի դուռը: Եթե հաց չունեմ, զանգահարում եմ ընկերոջս՛՛,-ասել է 26-ամյա Սեթրագ Բալայանը՝ հողային համաձայնագիրը չեղարկելու ներկայիս շարժման առաջնորդներից մեկը:
Հայ համայնքի բնակչությունը հարյուր տարվա ընթացքում կրճատվել է մոտ 27 000 մարդուց մինչև 1 000:
Այնուամենայնիվ, այս կամ այն օբյեկտը քանդելու յուրաքանչյուր փորձի հետ համայնքը դուրս է գալիս բողոքի՝ կանգնեցնելով բուլդոզերների ճանապարհը՝ չնայած ձերբակալման սպառնալիքներին և նույնիսկ զինված հաշվեհարդարի սպառնալիքին:

«Мы не уйдем»: Армяне Иерусалима против вооруженных поселенцев
Как сообщает Al Jazeera, спорный проект строительства недвижимости угрожает старейшей в мире армянской диаспоре. Поэтому армяне отказываются переезжать.
Узнав, что поселенцы вернулись, чтобы бульдозером снести территорию парковки возле его дома в Армянском квартале, 80-летний Гаро Налбандян присоединился к сидячей забастовке.
«Мы не уйдем», — говорит Налбандян.
Ранее представители компании Xana Gardens направили подрядчиков, вооруженных поселенцев и бульдозеры, чтобы захватить землю, которая вместе с парковкой, включает в себя имущество Армянской церкви, а также дома Налбандяна и четырех других армянских семей.
Армянская община с 1600-летней историей проживает в пределах Армянского квартала, занимая 14% Старого города Иерусалима.
«Мы знаем всех своих соседей. Если в час ночи у меня нет молока, я просто стучу в дверь к соседу. Если у меня нет хлеба, я звоню своему другу», — сказал 26-летний Сетраг Балаян - один из лидеров нынешнего движения за отмену земельного соглашения.
Население этой армянской общины за сто лет сократилось с примерно 27 000 человек до 1 000.
Тем не менее, с каждой попыткой сноса того или иного объекта, община выходит на протест, вставая на пути бульдозеров, несмотря на угрозы ареста и даже угрозу вооруженной расправы.