Ինչպես են հայ-ռուսական հարաբերությունները լուսաբանվել հայկական ԶԼՄ-ներում. մոնիթորինգ
«Ժողովրդի ձայն» ակումբը ներկայացրել է 2019 թվականի աշնանը հայկական ԶԼՄ-ների մոնիթորինգի արդյունքները, ոչոնց նպատակն է հասկանալ, թե որքանո՞վ են լրատվամիջոցներում ներկայացվում ռուս-հայկական հարաբերությունները և ինչ կոնտեքստում:
Ըստ մոնիտորինգի հեղինակների, հայ-ռուսական հարաբերությունները հայկական տեղեկատվական դաշտում ամենապահանջված թեմաներից մեկն են: Հաճախ այդ հարաբերությունների լուսաբանումը դառնում է գործիք որոշ լրատվամիջոցների ձեռքում, որոնք տարբեր պատճառներով փորձում են դրանք աղավաղված լույսի ներքո ներկայացնել և ընթերցողին տրամադրել ոչ այնքան օբյեկտիվ տեղեկատվություն ինչպես Մոսկվայի և Երևանի հարաբերությունների, այնպես էլ ԵԱՏՄ-ում և ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի մասնակցության մասին:
Սույն զեկույցի հեղինակները կարծում են, որ Ռուսաստանի Դաշնության հետ դաշնակցային հարաբերությունների պահպանման համար Հայաստանի համար կարևոր է հասարակությանը հնարավորինս օբյեկտիվ պատկեր ներկայացնել՝ հիմնավորված փաստարկներով և հաստատված փաստերով:
Այս զեկույցը պատրաստվել է 2019 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ժամանակահատվածում հայաստանյան ինը էլեկտրոնային լրատվամիջոցների մոնիթորինգի հիման վրա: Տեղեկատվական ռեսուրսները պայմանականորեն բաժանվել են մի քանի խմբերի՝ հիմնվելով այն խմբագրական քաղաքականության վրա, որ դրանք վարում են ինչպես ներքին, այնպես էլ արտաքին քաղաքականության ոլորտներում («Հայկական ժամանակ», «Ժողովուրդ», «Հրապարակ», «News.am», «Փաստ» «168 ժամ»; արևմտամետ աջակցություն վայելող` «Առաջին րատվական», «Լրագիր», «Ազատություն»):
Մոնիթորինգը հիմնված է երկու տեսակի վերլուծության վրա. հաշվի են առնվել քանակական վերլուծություն (ԶԼՄ-ներում հրապարակումների քանակը, դրանց ընդհանուր տոնայնությունը և լուսաբանումների դինամիկան՝ 2018-ի նույն ժամանակահատվածի հետ համեմատած) և որակական վերլուծություն (հրապարակումների բովանդակություն):
Մոնիտորինգի արդյունքները
Մոնիտորինգի արդյունքները ցույց են տալիս, որ 2019 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին հայ-ռուսական երկկողմ հարաբերությունների լուսաբանումը, ինչպես նաև ԵԱՏՄ և ՀԱՊԿ թեմաները Հայաստանի ԶԼՄ-ներում աննախադեպ  էին հրապարակումների քանակի առումով: Նշված ժամանակահատվածում այդպիսիք եղել են շուրջ 3 հազար:
Կենտրոննալով նշված հրապարակումներում առանցքային բառերի վրա և դրանց ընդհանուր տոնայնության վրա,  դրանք կարելի է բաժանել հետևյալ խմբերի.
• դրական - 838;
• չեզոք - 1647;
• բացասական - 515:
Ի դեպ, «Ժողովրդի ձայն» փորձագիտական ​​ակումբը 2018 թվականի հոկտեմբեր-դեկտեմբերի ամիսներին ևս մոնիթորինգ էր արել հայաստանյան էլեկտրոնային լրատվամիջոցների շրջանում: Նշյալ ժամանակահատվածում հայ-ռուսական հարաբերություններին նվիրված հրապարակումների քանակը եղել է ավելի քան 800, որոնց կեսը թեման լուսաբանել է չեզոք, 270-ը՝ բացասական, իսկ 140-ը՝ դրական:
Այսպիսով, նախորդ տարվա ֆոնին, հետաքրքրությունն այս թեմայի նկատմամբ ոչ միայն պահպանվել է, այլև զգալիորեն աճել է: 2019-ին չեզոք, դրական և բացասական հրապարակումների հարաբերակցությունը կարող է սահմանվել որպես 2: 1: 0.6, մինչդեռ 2018-ին` 3: 1: 2: Այսինքն, եթե 2018-ին երկու անգամ ավելի շատ էին բացասական հրապարակումները, քան դրական, ապա 2019-ին իրավիճակը լրիվ հակառակն է: Եվ սա չենք կարող չնշել որպես դրական միտում հայ-ռուսական հարաբերությունների լուսաբանման գործում:
Հրապարակման հիմնական թեմաները
Հայ-ռուսական հարաբերությունների վերաբերյալ հրապարակումների թվի ավելացումը ակնհայտորեն կապված է Երևանում Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստի անցկացման հետ և, համապատասխանաբար, Երևան ԵԱՏՄ անդամ պետությունների ղեկավարների այցելության հետ:
Լրատվամիջոցների ուշադրության կենտրոնում հիմնականում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի այցն էր: Հատկանշական է, որ շատ հրապարակումներ այս այցի հանգամանքների վերաբերյալ լուրերի ու կանխատեսումների տարածմամբ էին աչքի ընկնում, մասնավորապես նշվում էր, որ այցը պայմանավորված է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործի վերաբերյալ որոշմամբ: Ամենատարածված վերնագրերից կարելի է հիշատակել հետևյալները՝ «Պուտինը չի գա Երևան», «Պուտինի պահանջը. Կա՛մ Քոչարյանը կազատվի, կա՛մ նա չի գա Երևան», «Պուտինը ցանկանում է այցելել Քոչարյանին բանտում»:
Ակտիվորեն քննարկվեց նաև Հայաստանի համար ռուսական գազի գնի հարցը: Կրկին, տարբեր քաղաքական կողմնորոշումներ ունեցող շատ լրատվամիջոցներ, առանց կոնկրետ փաստարկներ կամ փաստեր ներկայացնելու պնդում էին, որ Ռուսաստանը ներքաղաքական որոշակի զիջումներ է ակնկալում՝ գազի ավելի ցածր գնի դիմաց: Օրինակ՝ Lragir-ը հրապարակեց հրապարակում հետևյալ վերտառությամբ «Գազի շանտաժ. Քաղաքական գինը Երևանի և Մոսկվայի համար»:
Մեր կարծիքով, հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունները հետագայում պահպանելու և խորացնելու համար լրատվամիջոցները պետք է ավելի զգույշ լինեն երկկողմ օրակարգում զգայուն հարցերի վերաբերյալ իրենց կողմից տարածվող տեղեկատվությունների հարցում, ավելի զգուշավոր մոտենան առկա տեղեկատվությունը և այլն: Ի վերջո, արդյունքում մենք տեսանք, որ ԵԱՏՄ գագաթնաժողովը կայացավ Երևանում, երկների առաջնորդները ժամանեցին, տեղի ունեցան նաև երկկողմ հանդիպումներ, ու այդ ամենը տեղի ունեցավ դրական մթնոլորտում և ճանաչվեց արդյունավետ:
Հայկական մամուլում ակտիվորեն լուսաբանվել են նաև Ռուսաստանի Արմավիր քաղաքում Գ.Նժդեհի հուշատախտակի ներկելու և Երևանում Ա.Գրիբոեդովի հուշարձանի վրա ներկ լցնելու միջադեպերը: Այնուամենայնիվ, հարկ է նշել, որ չնայած որոշ քաղաքական ուժերի կողմից «կրակ վրա յուղ լցնելու» ցանկությանը, այդ միջադեպերը ներկայացվել են բավականին օբյեկտիվոր հայկական լրատվամիջոցների կողմից՝ առանց որևէ լուրջ տեղեկատվական մանիպուլյացիաների:
Առանձնահատուկ հարկ է նշել իշխանամետ լրատվամիջոցները: Հայ-ռուսական հարաբերությունների կոնտեքստում հիմնականում կան երկու տեսակի նյութեր: Առաջինը ցույց է տալիս Նիկոլ Փաշինյանի կարևոր դերը հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների պահպանման գործում, ներառյալ Վլադիմիր Պուտինի հետ անձնական շփումների միջոցով: Նյութերի երկրորդ խումբը տեքստեր են, որոնք պարունակում են տարատեսակ ինսիունացիաներ՝ Հայաստանի ներքաղաքական և արտաքին քաղաքական զարգացումների վրա Ռուսաստանի կուլիսային ազդեցության մասին: Խոսքը, մասնավորապես, այնպիսի հրապարակումների մասին է, թե, իբր, Ռուսաստանը փորձում է լարվածություն հրահրել «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության և Փաշինյանի միջև, ազդել հայկական կողմի վրա, որպեսզի Հովհաննես Իգիթյանը դուրս մնա ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության կազմից և այլն:
Արևմտամետ ուղղվածության հայկական ԶԼՄ-ներն ավանդաբար շեշտը դնում էին Հայաստանի ինքնիշխանության վերականգնման համար պայքարի անհրաժեշտության վրա, որն, իբր, վտանգված է Ռուսաստանի հետ չափազանց սերտ հարաբերություններից: Այս համատեքստում ակտիվ տարածված մտքերից մեկն այն էր, որ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից վարվող ներկայիս արտաքին քաղաքականությունը ոչնչով չի տարբերվում նախորդների արտաքին քաղաքականությունից: Նշված ԶԼՄ-ները առավել ակտիվորեն փորձեցին խորացնել իրավիճակը այնպիսի հարցերի շուրջ, ինչպիսիք են՝ 102-րդ ռուսական ռազմաբազայի «չվերահսկողություն» Հայաստանի իշխանությունների կողմից, Ռուսաստանի և ՀԱՊԿ անդամ մյուս երկրների կողմից Ադրբեջանին զենք վաճառելու փաստը, Ռուսաստանի աջակցությունը Հայաստանում ընդդիմադիր «կլան-օլիգարխիկ խմբավորումների» վրա և այլն: Ցավոք, ուսումնասիրվող ժամանակահատվածում Ռուսաստանի վերաբերյալ արևմտամետ լրատվամիջոցների հրապարակումների ագրեսիվ տոնայնությունը չի անցել:
Եզրակացություն
2019-ի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների ընթացքում հայ-ռուսական երկկողմ հարաբերությունների, ինչպես նաև ԵԱՏՄ-ին և ՀԱՊԿ-ին ՀՀ անդամակցության լուսաբանումը աննախադեպ են հրապարակումների քանակի առումով:
2019-ի աշնանը հրապարակված հայ-ռուսական հարաբերությունների վերաբերյալ բացասական հրապարակումների քանակը զգալիորեն նվազել է: Հրապարակումների հարաբերակցությունը հօգուտ այն հրապարակումների է, որոնք դրականորեն ընդգծում են հայ-ռուսական հարաբերությունները:
Հայկական մամուլում հայ-ռուսական հարաբերություններին վերաբերյալ ապատեղեկատվությունը նվազել է, բայց տեղեկատվական մանիպուլյացիան շարունակվում է: Դա բացատրվում է ինչպես Ռուսաստանի նկատմամբ արևմտյան կողմնորոշում ունեցող ԶԼՄ-ների ավանդաբար բացասական վերաբերմունքով, այնպես էլ որոշ լրատվամիջոցների կողմից հայ-ռուսական թեմատիկան ներքաղաքական պայքարի համար օգատգործելու միտմամբ:

Итоги мониторинга армянских СМИ за осень 2019 г. на предмет освещения российско-армянских отношений
Клуб «Глас народа» представил  итоги мониторинга армянских СМИ за осень 2019 г. на предмет освещения российско-армянских отношений.
Как отмечают авторы мониторинга - российско-армянские отношения один из самых востребованных сюжетов в армянском информационном поле. Зачастую освещение этих отношений становится инструментом в руках некоторых СМИ, которые по разным причинам пытаются подать их в искаженном свете и предоставляют читателю не совсем объективную информацию как об отношениях между Москвой и Ереваном, так и об участии Армении в ЕАЭС и ОДКБ.
Авторы данного доклада считают, что в свете приоритетности для Армении сохранения союзнических отношений с Российской Федерацией необходимо давать общественности максимально объективную картину, основанную на выверенной аргументации и проверенных фактах.
Данный доклад был подготовлен на основе мониторинга девяти армянских электронных СМИ за период сентября-ноября 2019 года. Информационные ресурсы были условно разграничены на несколько групп, исходя из той редакционной политики, которую они проводят как на внутри-, так и на внешнеполитическом направлении (провластные – «Армянское время», «Жоховурд» и «Грапарак»; оппозиционные – «News.am», «Паст» и «168 часов»; прозападные – «Первый информационный», «Лрагир», «Азатутюн»).
Мониторинг был основан на анализе двух типов: количественный анализ (учитывались количество публикаций в СМИ, их общая тональность, динамика освещения в сравнении с аналогичным периодом 2018 года); качественный анализ (содержание публикаций).
Результаты мониторинга
Результаты мониторинга показывают, что в период сентября-ноября 2019 г. освещение двусторонних российско-армянских отношений, а также тематики ЕАЭС и ОДКБ в приложении к Республике Армения носило беспрецедентный характер с точки зрения количества публикаций. Оно составило около 3 тыс.
Ориентируясь на ключевые слова в рассмотренных публикациях и их общий посыл, их можно разделить на следующие группы:
• положительные – 838;
• нейтральные – 1647;
• негативные – 515.
Экспертный клуб «Глас народа» проводил мониторинг армянских электронных СМИ так же и в октябре-декабре 2018 года. Напомним, что за аналогичный период 2018 года было выявлено более 800 публикаций, из которых половина освещала изучаемую тему в нейтральном ключе, 270 – в негативном и 140 – в положительном.
Таким образом, на фоне предыдущего года внимание к рассматриваемой нами теме в текущем году не только сохранилось, но и значительно увеличилось. Соотношение нейтральных, положительных и отрицательных публикаций в 2019 году можно определить как 2:1:0,6, в то время как в 2018 году – 3:1:2. Иначе говоря, если в 2018 году негативных публикаций было в два раза больше, чем положительных, то в 2019 году ситуация выглядит прямо противоположным образом. Это нельзя не отметить как положительную тенденцию в освещении российско-армянских отношений.
Ключевые темы публикаций
Рост количества публикаций о российско-армянских отношениях очевидным образом связан с проведением заседания Высшего Евразийского экономического совета в Ереване и, соответственно, с визитами в столицу Армении глав государств-членов ЕАЭС.
Основное внимание СМИ уделили визиту президента России В.Путина. Примечательно, что многие издания занимались распространением слухов об обстоятельствах этого визита, в частности, утверждая, что он обуславливается российской стороной решением по делу Р.Кочаряна. Среди наиболее распространенных заголовков можно было встретить следующие: «Путин не приедет на саммит в Ереван», «Требование Путина: либо Кочарян будет освобожден, либо он не приедет в Ереван», «Путин хочет посетить Кочаряна в тюрьме?».
Активно муссировался и вопрос о цене на российский газ для Армении. Опять-таки многие СМИ разной политической ориентации, не приводя конкретных аргументов или фактов, утверждали, что Россия в обмен на снижение цены ожидает от Армении определенных внутриполитических уступок. Например, издание «Лрагир» опубликовало статью под названием «Газовый шантаж: политическая цена для Еревана и Москвы».
По нашему мнению, в целях дальнейшего сохранения и углубления российско-армянских союзнических отношений СМИ должны осторожнее относиться к распространяемой ими информации о чувствительных вопросах двусторонней повестки, намерениях каждой из сторон и т.д. Ведь мы видели в итоге, что саммит ЕАЭС, как и двусторонние встречи состоялись в положительной атмосфере и были признаны результативными.
Вопросы, связанные с судьбой памятной доски Г.Нжде в российском городе Армавир и обливанием краской памятника А.Грибоедову, также активно освещались в армянской прессе. Тем не менее стоит отметить, что несмотря на стремление некоторых политических сил «подлить масла в огонь», эти инциденты освещались армянскими СМИ довольно объективно, без каких-либо серьезных информационных манипуляций.
Отдельно стоит сказать о провластных СМИ. По вопросу о российско-армянских отношениях встречаются в основном два типа материалов. Первые показывают ведущую роль Никола Пашиняна в поддержании российско-армянских союзнических отношений, в том числе за счет личных контактов с Владимиром Путиным. Вторая группа материалов – это тексты, содержащие различные инсинуации о имевших место быть попытках закулисного влияния России на внутреннюю и внешнюю политику Армении. В частности, речь идет о том, что Россия якобы пытается подталкивать партию «Процветающая Армения» к жесткому противостоянию с Н.Пашиняном, повлиять на армянскую сторону с целью исключения из армянской делегации в ПАСЕ О.Игитяна, который не голосовал за возвращение российской делегации в ПАСЕ и т.д.
Традиционным мотивом для армянских СМИ прозападной ориентации был акцент на необходимости борьбы за восстановление суверенитета Армении, который будто бы страдает из-за слишком тесных отношений с Россией. В этом контексте одной из активно продвигаемых была идея о том, что сегодняшняя внешняя политика Никола Пашиняна ничем не отличается от внешней политики его предшественников. Соответственно, данные СМИ наиболее активно пытались нагнетать ситуацию вокруг таких вопросов, как «подконтрольность» 102-ой российской военной базы армянским властям, продажа оружия Азербайджану Россией и другими странами-членами ОДКБ, поддержка Россией оппозиционных «кланово-олигархических групп» в Армении т.д. К сожалению, агрессивный тон публикаций прозападных СМИ в отношении России в рассматриваемый период никуда не делся.
Заключение
В период сентября-ноября 2019 г. освещение двусторонних российско-армянских отношений, а также участия Армении в ЕАЭС и ОДКБ, носит беспрецедентный характер с точки зрения количества публикаций.
Количество негативных публикаций в СМИ о российско-армянских отношениях, вышедших осенью 2019 года, значительно сократилось. Соотношение публикаций в положительном и негативном ключе сложилось в пользу тех публикаций, которые позитивно освещают российско-армянские отношения.
Дезинформации в армянских СМИ относительно российско-армянских сюжетов стало меньше, однако информационные манипуляции продолжаются. Объясняется это как традиционно негативным настроем в отношении России со стороны прозападных СМИ, так и использованием рядом СМИ российско-армянских отношений в качестве одной из тем для внутриполитической борьбы в самой Армении.