Ցնցված ենք ԼՂ վերադարձող երեխաների նկատմամբ ադրբեջանական կողմի անթույլատրելի վերաբերմունքից․ ՀՀ ԱԳՆ
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել՝ մեկնաբանելով Լաչինի միջանցքի փակ լինելու հետևանքով Հայաստանում մնացած երեխաների՝ Արցախ տեղափոխման ընթացքում տեղի ունեցած միջադեպը։
Հայտարարությունը ներկայացնում ենք ստորև․
«Ցնցված ենք հունվարի 17-ին Լեռնային Ղարաբաղ վերադարձող, Լաչինի միջանցքի արգելափակման պատճառով շուրջ 40 օր իրենց ծնողական խնամքից զրկված և ընտանիքներից բաժանված երեխաների նկատմամբ ադրբեջանական կողմի ցուցաբերած անթույլատրելի վերաբերմունքից։
Ինչպես ակնհայտորեն երևում է հենց ադրբեջանական կողմի հրապարակած տեսանյութերում, ահաբեկիչներին հատուկ վարքագիծ ցուցաբերող «էկո-ակտիվիստները» կանգնեցրել են Լաչինի միջանցքով երեխաներին տուն՝ Լեռնային Ղարաբաղ տեղափոխող փոխադրամիջոցը, ցուցադրաբար բղավոցներ են հնչեցրել, դիմակավորված ներխուժել փոխադրամիջոց, անօրինական կերպով տեսանկարահանել երեխաներին և հոգեբանական բռնություն գործադրել նրանց նկատմամբ: Այս ամենի հետևանքով երեխաները ենթարկվել են հոգեբանական ահաբեկման, նրանցից մեկն ուշաթափվել է։
Ադրբեջանական կողմի այս գործողություններն այդ երկրում պետական մակարդակով իրականացվող հայության նկատմամբ ատելության և թշնամանքի, Լեռնային Ղարաբաղի հայությանը տեղահանելու քաղաքականության վառ օրինակներից են, որը հասնում է անգամ երեխաներին թիրախավորելու մակարդակի։ Նմանօրինակ վարքը որևէ արդարացում չունի թե՛ միջազգային իրավական, թե՛ մարդկային-բարոյական հարթությունում:
Երեխաների իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող միջազգային կազմակերպություններն ու կառույցները, քաղաքակիրթ մարդկության ներկայացուցիչները պետք է հստակ գնահատական տան ադրբեջանական կողմի այս արգահատելի գործելակերպին` նմանօրինակ նոր դեպքեր թույլ չտալու համար»։

МИД Армении призвал международные структуры осудить психологическое насилие Азербайджана над армянскими детьми
МИД Армении выступил с заявлением по случае оказанного так называемыми азербайджанскими «экоактивистами» психологического насилия над армянскими детьми, возвращающимися из Армении в Нагорный Карабах по Лачинскому коридору. В комментарии МИД РА на сей счет, в частности, говорится: «Мы потрясены недопустимым отношением азербайджанской стороны к возвращающимся 17 января в Нагорный Карабах детям, лишенным родительской опеки в течение 40 дней из-за блокировки Лачинского коридора.
Как ясно видно из видеозаписей, опубликованных самой азербайджанской стороной, «эко-активисты», проявляющие характерное для террористов поведение, остановили транспортное средство, доставляющее детей домой в Нагорный Карабах через Лачинский коридор, демонстративно кричали, ворвались в масках во внутрь, незаконно сняли детей на видео и применили к ним психологическое насилие, в результате чего один из них упал в обморок. Эти действия азербайджанской стороны являются ярким примером осуществляемой в этой стране на государственном уровне политики ненависти и вражды к армянам, деарменизации Нагорного Карабаха, которая нацелена даже на детей.
Подобное поведение не имеет никакого оправдания как в международно-правовой, так и в гуманитарно-нравственной плоскости. Международные организации и структуры, занимающиеся защитой прав детей, представители цивилизованного человечества должны дать четкую оценку подобному мерзкому поведению азербайджанской стороны, чтобы не допустить новых аналогичных случаев».