Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվան նվիրված վահանակներ են տեղադրվել Կրասնոդարում
Կրասնոդարի Ռուսաստանի հայերի միությունը Հայոց ցեղասպանության տարելիցին ընդառաջ վահանակներ է տեղադրել Կրասնոդար քաղաքի փողոցներում։ Տեղեկատվական վահանակները հիշեցնում են, որ 1915-1923թթ. ժամանակահատվածում ավելի քան մեկուկես միլիոն հայ է սպանվել Օսմանյան կայսրությունում։
Միջազգային առաջին արձագանքը 1915թ. մայիսի 24-ի Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի և Մեծ Բրիտանիայի համատեղ հայտարարությունն էր, որտեղ հայ ժողովրդի նկատմամբ կատարված բռնությունները բնորոշվեցին որպես «հանցագործություն մարդկության և քաղաքակրթության դեմ»։ Նշենք, որ Ռուսաստանի Պետդուման 1995 թվականի ապրիլի 14-ին` 1915-1923 թթ. ցեղասպանություն իրագործողներին դատապարտող և ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության զոհերի Հիշատակի օր ճանաչող հռչակագիր է ընդունել, իսկ 2005 և 2015 թվականներին ընդունել է նմանատիպ հռչակագրեր 90-րդ և 100-րդ տարելիցների կապակցությամբ։ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր է համարվում 1915 թ․ ապրիլի 24-ը, երբ Օսմանյան կայսրության մայրաքաղաք Կոստանդնուպոլսում, ըստ նախօրոք պատրաստված ցուցակների ձեռբակալվել և սպանվել են հարյուրավոր երևելի հայազգի մտավորականներ։
Կուբանի հայ համայնքի ներկայացուցիչների մեծ մասի նախնիները Հայոց ցեղասպանությունից հրաշքով փրկվել և բնակություն են հաստատել ռուսական հողի վրա: Այսօր նրանք Ռուսաստանի լիարժեք քաղաքացիներ են, ովքեր իրենց արժանի ներդրումն են կատարում երկրի զարգացման, բարգավաճման և անվտանգության ամրապնդման գործում։ Միևնույն ժամանակ, նրանք չեն մոռանում իրենց պատմությունը և երախտապարտ են Ռուսաստանին իրենց նախնիներին փրկելու համար։

О Дне памяти жертв Геноцида армян извещают билборды на улицах Краснодара
Билборды на улицах краевого центра, сообщающие о приближающейся памятной дате – Дне памяти жертв Геноцида армян в Османской Турции, размещены местным отделением Союза армян России города Краснодара. Информационные стенды, установленные в различных частях города, напоминают о страшной трагедии, унесшей жизни более полутора миллионов армян в 1915-1922 годах.
Отметим, что в России дата 24 апреля, согласно Заявлению Государственной думы ФС РФ от 14.04.1995 года, является официальным Днем памяти жертв Геноцида армян в Османской Турции в 1915-1922 годах. Эта дата, в качестве Дня памяти, была выбрана в связи с тем, что 24 апреля 1915 года была уничтожена элита армянской общины Константинополя – столицы Османской империи. По приказу властей были арестованы видные представители армянской интеллигенции: учителя, врачи, ученые, писатели и журналисты, священники и даже депутаты парламента Турции. Арестованных без суда и следствия отправили в пустыню: часть депортированных была убита в пути, другие — по прибытии в места назначения.
Представители армянской общины Кубани в своем большинстве являются потомками тех, кто, чудом избежав гибели в годы Геноцида армян в Османской Турции, нашел спасение на российской земле. Сегодня они – полноправные граждане России, вносящие свой достойный вклад в развитие и процветание страны, а также в ее безопасность. При этом они знают историю и благодарны России за спасение своих предков, в связи с чем ежегодно 24 апреля проводятся памятные мероприятия. В Краснодаре они пройдут с утра в армянских церквях и на прицерковной территории.