Հայաստանն առաջին անգամ հայտնվել է հեռախոսները վարակելու և լրտեսելու համար լրտեսական ծրագրեր օգտագործող երկրների ցանկում. թիրախում քաղաքական գործիչներն են. Մարտիրոսյան
Առաջին անգամ Հայաստանը, որպես պետություն, անմիջականորեն հայտնվել է այն երկների ցանկում, որոնք օգտագործում են լրտեսական ծրագրեր ներքին դաշտում մարդկանց հեռախոսները վարակելու և լրտեսելու համար, ֆեյբուքյան իր էջում գրել է տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը։
«Հայտնաբերվել է Մետայի - Ֆեյսբուքի և Սիթիզենլաբի կողմից։ Թիրախում քաղաքական գործիչներ և մեդիայի հետ կապ ունեցող մարդիկ են։ Օգտագործվել է մակեդոնական Cytrox ֆիրմայի արտադրության լրտեսական սոֆտը Անդրոյիդ և այֆոնների համար։ Մանրամասն ուսումնասիրությունները կարող եք գտնել այստեղ։ Ավելի մանրամասն, թե ում են վարակել՝ ես տեղյակ չեմ։ Վարակումը գնացել է կեղծ հղումներով, որոնք նմանակել են իրական կայքեր, օրինակ․ youtu-be[.]net։ ՍՄՍ-ների և մեսենջերներից ուղարկած հաղորդագրությունների միջոցով», - գրել է

В Армении впервые на государственном уровне использовались программы слежки за людьми: мишенью были политические деятели и люди, связанные с медиа
Впервые Армения, как государство, оказалась в списке стран, использующих шпионские программы для заражения телефонов и слежки за людьми. Об этом на своей странице в Facebook написал эксперт по информационной безопасности Самвел Мартиросян. По его словам, мишенью являются политические деятели и люди, связанные с медиа.
«Было обнаружено со стороны Мета - Фейсбук и Ситизенлаб. Был использован шпионский софт македонской фирмы Cytrox для Андроида и айфонов. Я не в курсе того, за кем именно следили. Заражение происходило посредством ложных ссылок, имитирующих реальные сайты, например, youtu-be[.]net. Вирус распространялся посредством SMS и сообщений по мессенджер», - написал Мартиросян.