ԵՄ–ը մեծացնում է աջակցությունը պատվաստումների արագացմանը Արևելյան գործընկերության երկրներում
Եվրամիությունը մեծացնում է Արևելյան գործընկերության երկրներում, այդ թվում՝ Հայաստանում կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումների տեմպերի արագացմանն ուղղված աջակցության փաթեթի ծավալները: Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության մամուլի և տեղեկատվության գրասենյակը հայտնում է, որ Եվրամիության գործադիր մարմինը՝ Եվրահանձնաժողովը, գործընկեր երկրներում COVID-19-ի դեմ պատվաստումների տեմպերն արագացնելու ծրագրի շրջանակներում օգոստոսի 10-ին որոշում է կայացրել աջակցության փաթեթը 40 մլն եվրոյից 75 մլն եվրոյի հասցնելու՝ Արևելյան Գործընկերություն ծրագրի մասնակից վեց երկրներին՝ Հայաստանին, Ադրբեջանին, Բելառուսին, Վրաստանին, Մոլդովային և Ուկրաինային անվտանգ և արդյունավետ պատվաստանյութեր մատակարարելու և պատվաստման տեմպերը բարձրացնելու նպատակով:
Աղբյուրը նշում է, որ հավելյալ 35 մլն եվրո աջակցության փաթեթի միջոցով Եվրամիությունը նպատակադրվել է պատվաստանյութերի գլոբալ դեֆիցիտի պայմաններում էապես ավելացնել դրանց հասանելիությունը Արևելյան Գործընկերության տարածաշրջանի համար՝ հեշտացնելով ԵՄ անդամ պետությունների կողմից պատվաստանյութերի տարածումը և փոխհատուցելով դրանց ծախսերը:
Այս օգնությունը, ըստ ԵՄ պատվիրակության հաղորդագրության, լրացնում է Եվրամիության աջակցությունը ԿՈՎԱՔՍ նախաձեռնությանը՝ պատվաստանյութերի արդար և համընդհանուր մատակարարումն ապահովող համաշխարհային հարթակին:

Евросоюз усиливает поддержку ускорения вакцинации в странах Восточного партнерства
Европейский Союз увеличивает пакет помощи в странах Восточного партнерства, включая Армению — для ускорения темпов  вакцинации от коронавируса.
Как  передает Infoport.am, пресс-служба представительства ЕС в Армении сообщает, что исполнительный орган Евросоюза - Европейская комиссия,  в рамках программы по ускорению вакцинации против COVID-19 в странах-партнерах 10 августа. принял решение о пакете поддержки в размере  75 миллионов евро (вместо 40 миллионов евро) для увеличения темпов вакцинации в шести странах, участвующих в программе Восточного партнерства: Армении, Азербайджане, Беларуси, Грузии, Молдове, Украине.
Согласно источнику, с помощью дополнительного пакета в 35 миллионов евро Европейский Союз стремится значительно повысить их доступность  вакцин в контексте глобальной нехватки вакцин в регионе Восточного партнерства, облегчая распространение вакцин странами-членами ЕС и возмещая их затраты.
Эта помощь, по словам делегации ЕС, дополняет поддержку ЕС инициативы KOVAX - глобальной платформы для справедливых и универсальных поставок вакцин.